Pastörize Etmek Nedir? Neler Pastörize Edilir?

Pastörize Etmek Nedir? Neler Pastörize Edilir?


Pastörize Etmek Nedir? Neler Pastörize Edilir?

Hemen hemen her gün duymuşsunuzdur pastörize kelimesini. Reklamlarda da karşımıza çıkar. Markette ürünlerin üzerinde yazar. Kulağa sağlıklı bir ürünü çağrıştırır değil mi? Peki nedir pastörize etmek? Neler pastörize edilir? Neden pastörize işlemi yapılır? cevaplarına bir göz atalım.

Pastörize etmek derken pastör kelimesi size bir şeyler çağrıştırıyor mu? evet burada Louis Pasteur’dan bahsediyoruz. 1822 yılında Fransa’da doğan Pasteur mikroplar üzerinde yaptığı çalışmalar ile ünlenmiştir. Abdülhamit İstanbul’da ortay çıkan kolera salgınını önlemek için bu bilim insanını ülkemize getirmiştir. Evet konumuzu dağıtmadan pastörize işlemini anlatalım. Öncelikle eden bu adı aldığını da açıklayalım. Louis Pasteur çok uğraşmış ve mikropları öldürme yöntemini bulmuştur. Mikropları günümüzde çeşitli öldürme yöntemleri mevcuttur ama bir besinin içindeki mikropları öldürmek aynı zamanda besine de zarar vermemelidir. İnsanlık için yararlı buluşlardan biridir bu. Besinin içindeki mikropları öldürerek sağlıklı hale getirilir besinler.

Neler pastörize edilir sorusunu soracak olursanız mikrop barındıran süt ürünleri pastörize edilir. Bakteriler süt ürünlerinin içinde kolayca çoğalabilir. Vücuda giren bu bakteriler bize zarar verir. Bunun önlenmesi için ürünler belirli bir sıcaklığa kadar ısıtılır. Bakteriler hemen hazırlık yaparlar alel acele hücre duvarlarını kalınlaştırmaya başlarlar ama ters köşe olmuşlardır aslında çünkü ısıtılan ürünün sıcaklığı aniden düşürüldüğünde bakteriler buna hazırlıksız yakalanır ve hücre duvarları parçalanır. Sonunda ölürler. İşte pastörize etmek budur.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1011 0,707