Olio Uygulaması İle Tasarruf Edin

Olio Uygulaması İle Tasarruf Edin


Olio Uygulaması Yiyecek Alışverişini Bir Paylaşım Platformuna Taşıyor

İngiltere’de bir yılda yaklaşık 7 milyon ton yiyecek çöpe atılıyor ve bir uygulama ile bu son bulabilir.

Hepimiz süpermarketleri büyük miktarda gıda maddesini çöpe attığı için suçluyoruz fakat İngiltere’de her evden yıla toplam 7 milyon ton yiyecek ve içecek maddesi çöpe atılıyor. Love Food Hate Waste kampanyası bu miktarın yaklaşık 12,5 milyar pound değerinde olduğunu tahmin ediyor.

Ortalama bir ailenin yılda 2800 tl değerinde yenebilecek yiyecek ve içecek maddesini çöpe atması hem yerküre için hem de ekonomik bir alışveriş için oldukça kötü. Bu rakam ayda 60 pounda denk geliyor.

Bunun önüne geçmek adına süpermarketlerin de gereksiz tüketimi azaltmak için katılıp desteklediği, bir alana ir bedava tekliflerinin kaldırılması kampanyaları da mevcut.

Fakat bu kampanyalar yine de yiyecek atılmasının önüne geçmiş değil. Olio programının yaratıcıları bunun teknolojiyi kullanan bir paylaşım platformuyla çözülebileceğini söylüyor.

Basit Tasarruflar

Prosedür oldukça basit. Kullanıcı uygulamayı indiriyor, evinin konumunu ayarlıyor ve çevresindeki komşu ev ve iş yerlerinden teklif edilen yiyecek veya içecekleri görebiliyor. Uygulama, kullanılmamış ve son kullanma tarihi yaklaşan paketlere de izin veriyor. Fakat sebzeler sadece kullanılmış şekilde paylaşılabiliyor. Daha sonra paketler kargo yöntemiyle veya elden teslim edilebiliyor.

Yiyecekleri teklif etmeden önce fotoğrafları da çekilebiliyor ve belli bölgedeki birbirine yakın insanlar birbirlerinin gönderilerini görebiliyor.

Daha Az Harcama Yapmanıza Yardımcı Uygulamalar

Olio tüketicilerin tasarruf edebilmesi ve yiyecek atımının önüne geçmesine yardımcı olan yeni çıkmış bir uygulama. Bu alanı kapsayan ve benzer amaçları olan farklı uygulamalar da var.

Love Food Hate Waste uygulaması da kullanıcıların yemek planlamalarına, en uygun ürünü en uygun fiyatlara almalarına ve kalmış yiyecekleri ekstra malzemelerle yeniden yaratıp kullanabilmelerine yardımcı oluyor.

NHS Smart Recipes uygulaması da toplamda sadece 5 pound tutacak ve dört yetişkin insanı doyurabilecek yemek fikirleri sunuyor. muSupermarket uygulaması ise farklı mağazalardaki fiyatları birbiriyle karşılaştırıp kullanıcılarına alışveriş alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak yapabilecekleri en ekonomik alışveriş listesini sunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
811 1,325