Duygusal İştahsızlık Ne Demektir?

Duygusal İştahsızlık Ne Demektir?


Duygusal İştahsızlık Ne Demektir?

Kimi hastalıklar ilk çağlardan bu zamana kadar insan var olduğu sürece hep var olmuştur. Kimi hastalıklar ise çok sonradan ortaya çıkmıştır. Bu sonradan ortaya çıkan hastalıklar genelde insanın kendi kendisine yaptığı zulmün sonucudur. Neden mi zulüm? o halde yazımızı dikkatle okuyun.

Duygusal iştahsızlık bir çok yeni hastalık türü gibi yaşadığımız çağda ortaya çıkan hastalık türüdür. İnsanların özellikle kadınların bir heves uğruna zayıflamaya çalışması ya da daha zayıf olursam daha güzel görünürüm mantığına sahip olmaları ve sonucu hüsranla biten insanın kendi kendisini göz göre göre hastalığa sürüklemesidir. Farkında olmadan kendimizi zayıflamaya kaptırıp bunun içinde extra çaba sarf ettiğimizde karşımıza duygusal iştahsızlık çıkar. Vücudun sağlıklı olması yenilen yemeklere, harekete, uykuya, psikolojik etkenlere bağlıdır. Biz bunların dışına çıkmaya çalıştığımızda sağlıklı bir vücuttanda dışarı çıkmış oluruz. Çoğunuzun bildiği gibi sağlıklı vücut, boy ile kilonun farkının 10 dan fazla olmadığı zaman sağlıklı sayılır. Peki sıfır beden olma uğruna 1.75 boyundaki birini düşünün. Bu kişi 45 ya da 50 kilo olma arzusu içindedir. Diyelim 50 kiloya kadar indi. Bu arada tehlike çanları çoktan çalmaya başlar. Boy ile kilo farkı 25 e çıktı bile. 10 kilo fark ideal derken bu 2 katından da fazlası. Burada vücudun bağışıklık sistemi bozulacak. Hele bir de geri kilo almamak için mücadele veriyorsa kaybedilen zamana ve kaçan güzelim yemeklere ne demeli.

İşin tanımsal boyutuna göz atalım. Duygusal iştahsızlık bir diğer adıyla yeme bozukluğudur. Fiziksel olarak açlık olmasa bile çevresel faktörlerden ötürü yemek yeme isteği doğar. Bu çevresel faktörler, can sıkıntısı, depresyon, mutluluk, stres sizi yemek yemeğe yönlendirir. Bu faktörler beyinde sıfırlandığında yemeğe karşı ilgisizlik baş gösterir. Bir bakmışsınız yemek yemeden iyice uzaklaşmışsınız. Sonuç olarak aşırı zayıflama olur ve duygusal iştahsızlık hastalığının eline düşersiniz.

Peki tedavisi nasıl olur?

Tedavisi için;

Egzersizleri ihmal etmeyin, sigara ve alkol kullanıyorsanız bunları bırakın, 6 öğün yemeyi deneyin(her öğün az miktarda), asitli ve gazlı içeceklerden uzak durun, bol bol kuru yemiş tüketin, çinko ve demir desteği alın, iştahınızı açacak baharatlar tüketin.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/yazarlar/cumartesi/donmez/2017/07/22/yeni-cagin-hastaligi-duygusal-istahsizlik

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

881 0,772