Dondurmanın Vücuda Zararı Var Mıdır?

Dondurmanın Vücuda Zararı Var Mıdır?


Dondurmanın Vücuda Zararı Var Mıdır?

Yaz aylarının vaz geçilmezi dondurma herkesin yediği bir gıdadır fakat ne yediğimize hiç dikkat ediyor muyuz? Dondurmanın zararlarını hiç araştırdık mı? Dondurmanın nasıl yapıldığını hiç merak ettik mi? cevap hayırsa buyurun yazımıza.

Dondurma sık tüketilen besinler arasında gelir. Özellikle yaz aylarında sık tüketilir. Hem tadı hem de serinletmesi nedeni ile severek tüketilen bir gıdadır. Dondurma çocuklar için zararlı boğazı şişirir mantığı tarih oldu. Çocuklarımıza gönül rahatlığı ile dondurma yedirebilirsiniz fakat önce bir araştırma yapmak gerekir çünkü zararsız gibi görünen bu gıda vücuda zarar da verebilir.

Sadece yaza özgü olduğunu düşündüğümüz dondurma son yıllarda kışın da tüketilmeye başlandı. Uzmanlar dondurmanın sadece yaz ile özdeşleştirilmemesi gerektiğini vurguluyor aynı zamanda uyarıyor. Midesi hassas olan bireylerin sık dondurma tüketmesi mide de kasılmalara hatta mide gribine yol açabiliyor. Hassas mideye sahip olanlar az tüketmelidir.

Dondurma yerken aldığımız parçaların küçük olmasına özen göstermek gerekir çünkü çok büyük parçalar halinde alınan dondurma soluk borusuna kaçabilir aynı zamanda mideye ani soğuk girişi de mideyi üşütür.

Dondurmanın en sağlıklısı süt ile üretilenidir. Süt tozu ile üretilmiş dondurma normalden daha fazla yağ barındırır.

Dondurma sütten üretildiği için mikropların üremesi kaçınılmazdır. Eğer hijyenik bir ortamda üretilmediyse vücut mikropları alacaktır.

Dondurmanın içine koyulan bazı tatlandırıcıların cinsine bakılması gerekir. Bu anlamda tatlandırıcı olarak şeker pancarı en sağlıklı olanıdır.

Dondurmayı kafe ya da restoran gibi yerlerden yiyorsak dondurmayı alırken kullanılan araç gereçlerin hijyenik olmasına dikkat etmek gerekir. Dondurmayı almada kullanın araç gereçlerin dondurmayı aldıktan sonra koyulan suyun sık sık değiştirilmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1041 1,148