Beyinsi

Crohn Hastaları Nasıl Beslenmelidir

  • 0
  • 2.073 kez görüntülendi.
Crohn Hastaları Nasıl Beslenmelidir

Crohn Hastaları Nasıl Beslenmelidir

Crohn hastalığı karın ağrısı ve şiddetli ishale sebep olan bir kronik iltihabi bağırsak bozukluğudur. Crohn hastalığının tedavi alternatifleri ilaçlar ve cerrahiyi içerir. lakin, diyet ve yaşam tarzı ile bazı değişiklikler belirtileri yönetmeye destekçi olabilir ve aynı sürede uzun vadeli remisyona yardımcı olabilir. Bu makalede bu hastalıkla mücadele edenler için bazı beslenme ipuçları vereceğiz.

Not: Crohn hastalığı için standart bir diyet yoktur bu nedenle, her fert kendisi için en müsait besinleri bulmuş olana kadar bazı deneme yanılma metodları uygulamalıdır. Bunun için bir yiyecek günlüğü tutmanız ve hangi besinlerin semptomları alevlendirdiğini not almanız önerilir. Yazılı notlar bununla birlikte yeterli gıda ögelerini alıp almadığınıza karar vermesi açısından diyetisyeninize/doktorunuza yardımcı olacaktır.

Crohn rahatsızlığı, bir iltihabi barsak hastalığıdır ve özellikle kolon ve ileum olmak üzere sindirim sisteminin herhangi bir yönünü etkileyebilir. Crohn hastalığının kati nedeni bilinmemektedir. ancak, bu hastalık genetik ile bağlantılı olmuştur ve yaygın bir şekilde aile öyküsü olanlarda görülür. tıpkı sürede belirli bir virüs veya bakterinin, bu hastalığın gelişimine yol açan anormal bağışıklık tepkisini tetikleyebileceği düşünülmektedir. Yahudi kökenli şark Avrupa’lılarda ve beyaz kişiler içinde daha çok görüldüğü için etnik köken de bu hastalığa katkısı olan bir etken olabilir. Sigara ve non-steroid anti-inflamatuar ilaç kullanması iltihabı artırabilir ve bu durumu daha kötü yapabilir.

Crohn hastalığı ile ilişkili semptomlar içinde zahmet, düşük dereceli ateş, ishal, karın ağrısı, bulantı, kusma, kramp, dışkıda kan varlığı, iştah kaybı, ağız yaraları ve kilo kaybı bulunur. Bu hastalığın tedavisi bulunmamakta. Tedavinin amacı sindirim sistemindeki iltihabı azaltmak, zayıflatıcı belirtilerle kafa etmek ve vücudun yeterli beslenmesini sağlamaktır. Anti-inflamatuar ilaçlar, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar, antibiyotikler, anti-diyaretikler, gıda takviyeleri ve ağrı kesiciler bunun gibi ilaçların bir kombinasyonu semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. çoğu zaman bir ameliyat da sindirim sisteminin bozuk bir bölümünün çıkarılması için lüzumlu olabilmektedir. lakin, Crohn hastalığını yönetmek için, diyet değişiklikleri hayati ciddiyet taşımaktadır.

Crohn Hastaları için Beslenme önerileri:

Beslenme iltihabi semptomların giderilmesinde önemli bir rol oynar. Bu durum iştah kaybına ve vitamin ve minerallerin yetersiz emilimine yol açabileceği için, yeterli miktarda gıda ögeleri ve kalorinin alındığından emin olmak çok fazla mühimdir. “Amerikan Crohn ve Kolit Vakfı”na göre bu hastalığa sahip insanların h inde gözlenen ve Crohn hastalarında en çok görülen gıda eksikliği D vitamini eksikliğidir. bununla beraber hastaların @’ı karbonhidratları düz olarak emilimini gerçekleştiremez. bununla birlikte Chron hastalığından sindirim sistemlerinin ileum bölümü etkilenen insanda B12 vitamini eksikliği gözlenmektedir. ileum, bağırsakta B12 vitamini emiliminin gerçekleştiği yerdir. tüm bu gerçekler, bu hastalıkta iyi planlanmış bir diyet ihtiyacı olduğunu kanıtlamaktadır.

 

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.