Beyinsi

Oğuz Atay – Oyunlarla Yaşayanlar (Kısa Özeti)

  • 704 kez görüntülendi.
Oğuz Atay – Oyunlarla Yaşayanlar (Kısa Özeti)

Oyunlarla Yaşayanlar – Kitap Özeti

Birinci Perde

Emekli tarih öğretmeni Coşkun, koltukta acı içinde kitap okuyor. Aynı odada Saadet Dokuz da fotoğraf albümünü karıştırmakla meşgul. Saffet aynı odada Coşkun’un bir oyununu okuyor. Coşkun’un eşi Cemile, komşu kadın için bir elbise provası yapıyor. Coşkun’un oğlu Ümit Türkçe ödev yazıyor. Babasına Fransız Devrimi’nin tarihini sorar. Babası ise boş boş okuduğu bir kitabın bir sayfasına atıfta bulunur. Ümit, babayı doğrulamak için soruyu tekrarlar. Babası neden sorduğunu sorar. Ümit ödevimi Türkçe yaptığımı söylüyor. Şaşırtıcı bir şekilde Coşkun, hala ortaokulda mısın? yer. Ümit geçen yıl başarılı olduğumuzu söylüyor. Babası ona daha da kızgın. Oğlunun yazısını ve yüzünü buruşturmasını inceliyor. Karısı Misore, çocuklara her zaman ödev verdiğini söylüyor. Coşkun’a yardım etmesini söyler. Coscoon, oğluna hangi devrimin geldiğini sorar. Bu konuşma Saffet’in dikkatini çeker. Aralarında devrimci bir diyalog başlar. Saffet devrimin çocuğu olduğunu söylüyor. Cemile, Coşkun’a her şeyi oyun gibi gösterdiğini söyler. Saffet, Coşkun’un oyununda devrim yapmaya çalıştığını söyleyerek arkadaşını savunuyor. Ardından Sadet Nain acıkırsa yemek yiyeceğini söylüyor. Cemile masadan yeni kalktıklarını söylüyor. Saadet Dokuz, hep daha önce yaptık dediğini söylüyor. Saadet Dokuz, Cemile’den bıktığını söyler ve Ümit’e onu odasına götürmesini söyler. Ümit, Nine Saadet’e Cemil Paşa’nın sizi ziyarete hazır olacağını ve onu odanıza götüreceğini söyler. Bir de komşu kızı var. Cemile ile provaya devam ederler. Saffet, Coşkun’un tiyatro oyunundaki hataları anlatır. Coşkun yeni oyunlar yazmaya başladığını söylüyor. Coşkun, Saffe’ye müzik öğretmeninin bugün geleceğini söyler. Saffet ona iyi bir oyun oynayacağımızı söylüyor. Coşkun, Saffet’e yaklaşır ve sahne kararır. Sahnenin boş bir kısmı kararıyor. 25 yaşındaki Emmel ve oyuncu Servet, tiyatronun soyunma odasında. Boo kanepede yatıyor. Emmel aynanın önünde makyaj yapıyor. Fortune, işlerin iyi gitmediğini söylüyor. Tiyatroda artık parlak saatler yok. Neden bu kadar çok hazırlanıyorsun? Bugün prova yapmadığını söylüyor. Emel reklamlarda oynayacağını söylüyor. Emmel’in sanatı ciddiye alan biriyle tanıştığı söyleniyor. Servet bu kişiyle tanışmak istediğini söyler. Servetus ayrıca pandomim oyunları da sunuyor. Geçenlerde bir oyun yazarının ziyaret ettiği söyleniyor. Oyunun metnini görmek istediğinde metin olmadığını, konuşmanın silindiğini ve bunun bir yansıma tiyatrosu olduğunu söylüyor. Servet bu durumu eleştirir. Sahne kararır ve Coşkun’un evi aydınlanır.

İlginizi Çekebilir..  Tolstoy-Savaş Ve Barış (Kısa Özeti)

Coşkun yüksek sesle yazdığı bir oyunu oynuyor. Coscoon, Napolyon hakkında yazdığı tiyatroyu yüksek sesle çalar. Oyunda kanlar içinde bir genç Napolyon’un önüne sürüklenir. Duvarda asılı kemanı gören Kosukun, Ümit’e bağırır. Müzik öğretmeni Ümit’e geldiğinde Saffet’e haber vereceğini söylüyor. Ümit babasından rol ister. Babası senin rolünün haberci olduğunu söylüyor. Ümit’ten sonra kapı sesi duyacaksınız. Müzik öğretmenidir. Umutla içeri girerler. Coşkun, müzik öğretmeni için keman çalıyor. Kapıyı tekrar çalıyorum. Kapıyı aç. Saldırı var. Saffet ve Coşkun ile anlaşırlar ve müzik öğretmenine bir eşek şakası yaparlar. Coşkun, Saffet’i kapıda görür görmez kütüphaneye gelir. Kitabı sobanın üzerine attı. Bir kibrit alır ve bir kitap yakmaya çalışır. O sırada Saphet içeri girer ve kibritle bir sigara yakar. Saffet’e müzik öğretmeni bulma izni olup olmadığını sorar. Aralarında geçen uzun bir kavgadan sonra Cemile gelir ve ne olduğunu sorar. Koza, oyun bitti. Gerçeği oynuyorum diyor. Cemile artık evde oynamak istemediğini ve gerçek oyunla ilgilenmesi gerektiğini söyler. Erken emekli olduğu için ortaya çıkan sorunları çözmesini söyler. Öte yandan Dokuz Sadet, ince taneli Paşa’nın geldiğine inanıyor. Misore annesini kollarına alır ve koridordan kaybolur. Coscoon ve Saphet Napolyon oyununu değerlendirirken müzik öğretmeni içeri girer. Uygunsuz gittiğini söylüyorlar. Coşkun, daha büyük bir belaya hazırlandığını söylüyor. Sahne kararıyor. Sahne arkası ışıkları yanıyor. Servet ve Emmel Koza hakkında konuşurlar. Emel, Coşkun’un oyuna canını kattığını ve bunun bilinmesinden korktuğunu söylüyor. Şans sürer. Emmel ile Coscoon’un evine gidin. Sahne kararıyor. Coşkun ve Saffet masada çalışmaktadır. kapıyı çaldı Servis yapın ve Emel girin. Saffet, Emel ve Servet’i tanıyor. Onları tanıştırır. Coşkun’un yazdığı gibi komedi okuyorlar. Saffet yine Coşkun’un yazdığı oyunları eleştirir. Mirage alışverişten gelir. Size ne olduğunu söyler. Mirage misafirleri karşılar. Sadette Dokuz, ince taneli Paşa’nın geldiğini düşünerek sahneye çıkar. Misore annesini alır ve koridorda kaybolur. Saffet provadan boğazının kuruduğunu söylüyor. Patron, sana bir fincan servet ısmarlayabilir miyim? yer. Bir araya gelirler ve dışarı çıkarlar. Cemile, Coşkun’a nereye gittiğini sorar. Saadet Dokuz Cemil Paşa Gelmeyecek Dedi Cemile, Ümit’i annesi için Cemil Paşa rolüne davet eder. Sahne kararıyor. Meyhanede Servet, Emel, Saffet ve Coşkun içecekleri. Coşkun düşüncelerini içe doğru fırlatır. Arkadaşı Saffet onu durdurmaya çalışır.

İlginizi Çekebilir..  Abdülhak Şinasi Hisar-Fahim Bey Ve Biz (Kısa Özeti)

 

İkinci Perde

Coşkun bu bölümde artık yerel bir kahraman bulacağını ve bir oyun yazacağını söylüyor. Saffet ile oynuyorlar. Saffe, tuhaflığın zarar vermediğini söylüyor. Ve oyunda Osmanlı İmparatorluğu’nun bürokrasisi ima ediliyor. Birbirlerine yasak kitaplar okurlar. Saadet Dokuz döner ve Cemil Paşa’yı sorar. Saffet, Cemil Paşa rolünü oynuyor. Koza giysiler giyerek gelir. Cemil Paşa’nın yardımcısı olarak gelir. Kapı açılır. Mile ve komşu kadın elinde bir paketle içeri girer. Coşkun, ah karım geldi! yer. Cemile bu kadını çıldırtacağını söylüyor. Komşularına Hülya adını verdiler. Coşkun ve Saffe önlerine gelen herkesle oyun oynarlar. Coşkun’un hayatı bir oyundu. Hayat nerede başlar? Oyun nerede bitiyor? Öngörülemeyen. Başka bir sahnede ise Emel ve Coşkun masadadır. Emel’e oyunun içinde olduğu hissini vererek aşkını ilan eder. Evde Saadet Dokuz Cemil Paşa’ya kaçmaya karar verir. Umut takip eder. Komiser, Ümit’in kılığına girer. Ayrıca büyükannesi için kılık değiştirdiğini söyler. Komiser onu eve gönderir. Se-Lin annesini göremeyince Kos-Kun ile tartışır. Coşkun’a oyun işini bırakması gerektiğini söyler. Şirkette bir iş bulduğunu söylemiştin. Emmel ile bir aşk ilişkisi olduğuna dair söylentiler olduğunu söylüyor. Coşkun, oyun yazmayı asla bırakmayacağını söylüyor. Saadet Dokuz ve Ümit içeri giriyor. Saadet Dokuz dizisinde Ümit Cemil Paşa rolünü oynamaktadır. Cemile artık bu oyundan bıkmıştır. Saadet Babaanne yere düştü. Doktor geliyor. Büyükanne Felicity ölür. Cemile Coşkun’a ağlıyor, anlamıyor musun annem öldü? yer. Coşkun, hayatın nerede başladığını ve oyunun nerede bittiğini anlamadığını söylüyor. Coscoon ve Misilee ölümden bahsediyor. O sırada kapı çalar ve görevli gelir. Coşkun’u soruyorlar. Bir ev işletmek istiyorlar. Coşkun, aydın olarak hep kapıyı çalma korkusuyla mı yaşayacağız? yer. Coscoon, Emmel’in evini ziyaret eder. Olanları anlatıyor ve onu anladığına seviniyor. O gece Emmel ile yatar. Sabah yataktan aceleyle kalkar. Dokuz Sade bir mağazada çalıştığını söyleyerek evden çıkar. eve gidiyor Saadet Dokuz’un cenazesini kaldırdılar. Coşkun kitabı bir bavula koyar ve çıkar. Minore ve Ümit ona bakarlar. Emmel’in evine geri döner. Hasta olduğunu söylüyor. Son maçında Coşkun ölür.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.