Beyinsi

Bilgin Adalı – Oğuz Kağan Destanı (Kısa Özeti)

  • 1.153 kez görüntülendi.
Bilgin Adalı – Oğuz Kağan Destanı (Kısa Özeti)

Oğuz Kağan Destanı Kitap Kısa Özeti

Bilgin Adalı ilk olarak Yaratılış Destanı ile başlar. Kaira Khan bir tanrıdır. Uzayda tek başına sıkılır. Bir gün suda tek başına uçarken beyaz bir anne belirir ve Kai-Ra Han’a yaratmasını söyler. Hankaira insanları yaratır. Zamanla kişi kendini Kayra Han’dan üstün görmeye başlar. Üstünlüğünü kanıtlamak için Kayra Han’dan daha yükseğe uçmaya başlar. Kayra Han sinirlenir ve uçma yeteneğini alır. Kişi neredeyse boğulur. Kayra, Han’dan yardım ister. Merhametli Kayra Han, suyun dibinden taş kaldırıyor. Bu taşa tırmanmak ölümü ortadan kaldırabilir. Kyra Han sıkılır. Kish’e denizin dibinden toprak getirmesini emreder.

Kayra Han, Kişi’nin getirdiği araziyi denize yayar ve arazi genişlemeye başlar. Bunlar toprağı oluşturur. Adam gizli toprakları Kayra Han’dan aldı. Bu nedenle ağızda toprakta şişer. Kayra Khan onlara onları atmasını ve onlardan kurtulmasını emreder. Bunlar sırayla tepeler ve bataklıklar oluşturur. Cennet ve dünya ayrılmıştır. Yer ve gök oluşur. Kayra Khan 6 günde yeryüzünü ve gökyüzünü yaratıyor. Yedinci gün uyur ve dinlenir. Kaira Han uyurken dalsız bir ağaç büyüdü. Kayra Han ağacın dokuz dalı olmasını emreder ve her dalın kökünden dokuz insan doğar. Dokuz ülke doğuyor. Aynı zamanda çeşitli meyveler ve bin çeşit canlı doğar. Bir adam kendi ülkesini kurmak ister ama Kayra Khan buna izin vermez. Kişi buna sinirlenir. Kayra, Han’ın gün batımında meyveyi yasakladığını öğrenir.

Gardiyanlar yılanları ve köpekleri kandırıyorlar. İlk önce yılanları meyveyle besliyorsunuz. Daha sonra Doğanay’ın eşi Ece meyveyi yer. Ece kocasının ağzına koyar. Bu sırada vücutları tüylerle kaplıdır. Utançlarını birbirlerinden saklarlar. Tanrı Kayra Han olan biten her şeyi görür ve onlara ayrı cezalar verir. Yılana tüm insanlığın düşmanınız olacağını söyler. Üreme için bir as doğurur ve onu acıyla cezalandırır. Doğanay’ı da parlayan ülkesinden Kişi’nin ülkesine gönderir. Kayra Han köşesine çekilir. Ajan olarak Gök Son’u gönderir. Skylines, çeşitli alet yapımını ve yenilebilir bitkileri gösterir. Tanrı Kayra Khan, Kishi’yi Erlig olarak adlandırır. Onu karanlığın dünyasına sürgün edin. Kayra Han, evrene hükmetmek için gökyüzünün 17. katına yükselir.

Bilgin Adalı, Oğuz Kağan Destanı kitabının ikinci bölümü olan Oğuz Kağan Destanı’na geçiyor.

İlginizi Çekebilir..  Sharon M. Draper - İçimdeki Müzik (Kısa Özeti)

Yukarıdaki gökyüzünün tanrısı, aşağıdaki yerin tanrısı. Türk boyu Asya’nın ortasında mutlu mesut yaşar. Türk kabilesi, tanrılardan, Han’ın onları sırayla yönetmesine izin vermelerini ister. Tanrılar dileklerini yerine getirir. Ay tanrıçası Ay Kağan kanatlı tanrı Kayra’dan hamiledir. Bebek doğdu. Adını Oğuz koydular. Annesini bir kez emer ve çiğ et, et ve şarap ister. Çok güçlü ve cesur Oğuz Kağan’ın ünü tüm ülkeye yayıldı. Türklerin anavatanlarında çok geniş ormanlar vardır. Türkler korkusuzca avlanır. Sonra gergedanlar ormanda dolaşıyor. Atları, sığırları ve insanları yiyen bir canavardır. Oğuz’un korkusu yok. Ok, yay ve bıçakla ava çıkar. Oğuz önce bir geyiği avlar ve onu söğüt dallarıyla bir ağaca bağlar. Geceleri kaybolur. Şafakta döner. Geyik orada değil. Sonra ayıyı yakalar. Aynı şekilde bağlayın. Gergedanlar ayıları da yakalar. Oğuzu bu sefer kendini pusuya hazırlar. Gergedanlar geceleri gelir ve kalkanlarına saldırır. Yiğit Oğuz da kafasını gövdeden bıçakla kesiyor. Gergedanı babasına götürür. Oğuz da gergedanı öldürürken Ala Doğan gergedanın midesini parçalayıp yer. Babasına götürür.

Oğuz Kağan avlanmaktan yorulmuştur. Bir ağacın gölgesinde oturuyor. Aniden gökyüzü kararır ve yerini ışık doldurur. Oğuz Kağan merak eder ve ışığa gider. Güzel bir kız görür. Bu kadınla evlenir. Üç oğlu var. isim; Gün, ay, yıldızlar. Bir gün yine ava çıkar. Ağacın ortasında güzel bir kızla tanışır. Ayrıca bu kızla ikinci kez evlenir. Üç çocukları var. isim; gökyüzü, dağlar, deniz. Oğuz Kağan bütün kabilelerini tek bir kafa altında toplamak istemektedir. Haberciler aracılığıyla kabile reislerine mesajlar gönderir. Altın Kağan, Oğuz Kağan’ın mesajına uyar ve hediyesinden dolayı onu över. Türkiye anakarasının batısında yaşayan Urum Kağan kibirlidir ve verdiği sözleri tutmaz. Oğuz Kağan, Urum Kağan’a karşı kampanya yürütüyor. Banana Dağı’nın eteğine gelin. 40 gün kaldılar. Oğuz Kağan bir sabah uyandığında çadırının nurla dolduğunu görür. Tüyleri ve gözleri olan gök mavisi bir kurt belirir. sana rehberlik etmek istiyorum. Oğuz Kağan’ın ordusuna komuta ediyor. Birkaç gün boyunca olaysız çalışırlar. İdil Müren adlı denizin önünde durdular. Savaş burada başlıyor. Urum Han halkından ve ordusundan kaçar. Urum Han’ın kardeşi Uruz Bey, oğlunu gönderir. Oğuz Kağan, vatanı için seferberlik başlatır. Uruz Bey’in oğlu, babasının kendisini halkını korumakla görevlendirdiğini söylüyor. Oğuz Kağan’dan özür diler. sana altın ver Oğuz Kağan bu genç adama Saklab adını verdi. İdil büyük bir nehirdir. Oğuz, Kağan’ı geçmiyor. Akıllı asker Ulu Ordu Körfezi köprüyü kurar. Buna çok sevinen Oğuz Kağan, mekanın sahibi olduğunu söylüyor. Adın Kıpçak Bey diyor. Oğuz Kağan’daki patiska atları Muz Dağı’na kaçar. Cesur bir savaşçı, Oğuz Kağan’ın atlarını bulmak için bu dağa çıkar. Atını getirmesi için savaşçıya Kaluk adını verir. Beyni için burada soruyor. Yolda büyük bir sarayla karşılaşacaksınız. Sarayın kapılarını açamaz. Temürdü Kağıl sarayı açar. Oğuz Kağan bu adama Kalaç adını verdi.

Çürçet olarak bilinen verimsiz toprağa gelirler. Çürçet Kağan tarafından yönetilmektedir. Mineraller açısından zengindir. Çürçet Kağan, Oğuz Kağan’a karşı çıkıyor. Büyük bir savaş çıkar. Oğuz Kağan burayı kendine bağlar. Barmaklığ adlı yetenekli bir usta Çosun Billiğ, yağma için çay yapar. Bu sahibine Kangaloo diyor. Yine gök başlı kurt ve gök yeleli kurdun rehberliğinde Hindistan, Tangut ve Suriye’de büyük bir savaş çıkar. Oğuz Kağan da güneydeki çok zengin Balkan ülkelerine saldırır. Masar Khan halkını terk eder ve kaçar. Oğuz Kağan bu ülkeyi kendine bağlar. Uluğ Yiwu rüyasında altın bir yay ve üç gümüş ok görür. Altın yay, güneşin doğusundan batısına doğru uzanır. Gümüş ok kuzeyi gösterir. Bu rüyayı Oğuz Kağan’a anlatır. Oğuz Kağan oğullarını ava gönderir. En büyük oğulları Gün, Ay ve Yıldız’ı doğuya gönderir. Küçük oğulları Gök, Dağ ve Deniz’i batıya gönderir. Avdan sonra en büyük oğul altın bir yay bulur. Küçük oğulları üç gümüş ok bulur. En büyük oğullara altın yaylar verir. Onlara soyağacı diyor. Genç oğullarına üç gümüş ok verir ve adın Ok olduğunu söyler. Oğuz Kağan ülkeyi oğulları arasında böler. Oğullarına mutluluk ve barışın devamını diler.

İlginizi Çekebilir..  Reşat Nuri Güntekin-Bir Kadın Düşmanı (Kısa Özeti)

Oğuz Kağan Destanı Arka Kapak Bilgisi

Oğuz Kağan Destanı, Bilgin Adalı’nın güzel dilinden, Türklere ait bir yaratılış efsanesi ile yiğitliği ve önderliğiyle ünlü Türk kahramanı Oğuz Kağan’ın destanını içeriyor… Sadece yiğitlik ve cesaretle kahramanlık destanı yaratılamayacağını, adaletin de önemini vurgulayan Adalı’nın yeniden yazdığı bu destanı Mustafa Delioğlu resimledi.

Başlangıçta ne yer vardı ne de gök… Yokluğun dört bucağını sonsuz sular kaplardı. Derken insan yaratıldı. İnsanoğlu çoğaldı, kendine yurtlar buldu. Destanlar yazdı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.