Beyinsi

Akne Çoğalması Nasıl Önlenir Neler Yapılmalıdır

  • 7.138 kez görüntülendi.
Akne Çoğalması Nasıl Önlenir Neler Yapılmalıdır

Akne Çoğalması Nasıl Önlenir Neler Yapılmalıdır?

Yetişkinliğe adım attıktan sonra gençlerin %85 inde akne görülür. Varsayımların aksine diyet ve akne arasında bir ilişki bulunmuştur. Yağ bu konuda akneyi tetikleyici etkendir. Vücut ürettiği yağı harcar fakat extra alınan yağlar depolanır. Akneyi en iyi yağ besler. Bu nedenle elinizden geldiği kadar uygulayabileceğiniz  diyet size yardımcı olacaktır. Çaresiz kalınan durumlarda ise doktora başvurmak gerekir. Evdeki imkanlarınızla bu işi nasıl yapacağınızı aşağıda anlatıyoruz.

 

akne -beyinsi (1)

1.Saç Temizliği. Bu adım, özellikle uzun saçlı gençler için  önemlidir. Yüz ile sürekli temas sağlayan yağlı saç ve saç ürünleri, gözenekleri tıkayabilir. Kısa saçlı kişilerde ise saç çizgisi etrafında yağlı saç veya saç ürünleri lekeleri görülebilir. Yağ oluşumunu engellemek için saç bakımınıza özen gösterin.

 

akne -beyinsi (2)

 

2.Günde İki Kez Saçlarınızı Yıkayın. Ilık su ve  yağsız temizleyici bir bez ile sabah-akşam yüzünüzü yıkayın. Bez, yumuşak yapıya sahip lifli olması gerekir.Yüzünüz için duş jeli ya da sabun kullanmayın. Vücut günde iki kez yağ üretir. Bu uygulamayı iki kez yaparsak aşırı yağ üretiminden kaynaklanan akneyi azaltabiliriz.

 

akne -beyinsi (3)

 

3.Ilaç Desteği. Akne şiddetine bağlı olarak reçetesiz satılan ilaçlar da günde iki kez kullanılması gerekir. Jeller ve kremler, sorunlu alanlarda lokal tedavi için uygundur.

 

akne -beyinsi (4)

 

4. Yanınızda Nemlendirici Bulunsun. Günlük kullandığını bir nemlendirici yanınızda bulunsun. Yağ oranı az olamsı gerekir. Nemlendirici gözeneklerin yumuşayarak tıkanmamasını sağlar.

İlginizi Çekebilir..  Yöresel Şiveler Sözlüğü

 

akne -beyinsi (5)

 

5. Dermatolog Desteği. Akne baş edilemeyecek  seviyedeyse tıbbi desteğe ihtiyaç vardır. Akne az ise kendi yöntemlerinizi uygulayın. Fazla ise vakit kaybetmeden doktora gidin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.