Beyinsi

Necip Fazıl Kısakürek – Reis Bey (Kısa Özeti)

  • 1.002 kez görüntülendi.
Necip Fazıl Kısakürek – Reis Bey (Kısa Özeti)

Necip Fazıl Kısakürek – Reis Bey Kitap Özeti

Bölüm 1

Reis Bey, acımasız ve soğukkanlı kararlarıyla tanınan Ağır Ceza Mahkemesi hakimidir. Reis Bey 60’lı yaşlarında. Hiç evlenmemiş ve bir otelde kalıyor. Mübaşir kaldığı otelin girişinde Reis Bey’i beklemektedir. Otel katipleri ve ulusal müşteriler de otelin birinci katında yer almaktadır. Kırsal bir müşteri, köyden kaçan bir kızı bulmak için geldi. Otel personeli cinayet hakkında bir konuşma başlatır. Eroin bağımlısı oğlu elmasları için bir kadını öldürdü. Bu cinayet ortalıkta dolaşıyor. Sari giymiş bir kadın otele girer. Reis Bey’i görmek istediğini söylüyor. Otel personeli otelde olmadığını söyleyince yeldirmeli kadın onu otelde beklemek ister. Reis Bey otele geldiğinde yeldirmeli kadın onunla konuşmak ister. Reis Bey kendi kendine konuşmak istediğini söyleyen bu kadınla konuşmak istemez. Kadın onu takip eder ve oğlunun cebine eroin koyarak kendisine iftira attığını, gelininin ahlaksız bir yola sürüklendiğini söyler. Yardım için Reis Bey’e başvurur. Reis Bey kadını anlamaz ve onu kapı dışarı eder.

Yeldirmeli’li bir kadın onu lanetler ve sizin de iftiraya uğramanızı umar. Reis Bey, viral olan bir cinayet davasında hakimdir. Cinayete bir apartman kapıcısı tanık olur. Apartman kapısı görevlisi, gece banyo yaparken siyah kareli ceketli bir mahkumun merdivenleri tırmandığını gördüğünü söyledi. Reis Bey tutsağa söyleyeceği bir şey olup olmadığını sorar. Mahkûm, siyah kareli ceketli bir adam olmadığını ve annesini öldürmediğini söyler. Reis Bey, annesinin ölüm saatini sabit bir saatin söyleyebileceğini söylüyor. Kadının o gece elinde ceketle İzmit’e gittiğini söyledi. Tutuklunun bakıcıya gittiği söyleniyor. Hakim, İstanbul’a neden döndüğünü size söyleyecektir. Tutuklu da ben masumum diyerek kendini savunuyor. İkinci bir tanık mahkemeye çağrılır. Veli Özbudak isimli bir garson, tutuklunun kendisine bir elmas verdiğini söylüyor. Bir kumarbaz ve eroin bağımlısı bir mahkûmun annelerinden elmas almak istedikleri söyleniyor. Yargıç Reis Bey tutukluyu idam etmeye karar verir. Mahkum geceleri hücrede konuşuyor. Annesini öldürmemiş gibi davranıyor. Gardiyanlar ve doktorlar şaşkına döndü. Çünkü insanlar yalan söyleyebilir ama yapamazlar. Sabah idam mahkûmunu idam etmeye hazırlanırlar. Tutsak Reis Bey için ağlasam anlardım. Mercy, yalnızca kötülüğün olabileceğine inandığını söylüyor. Mahkumlar idam edilir.

İlginizi Çekebilir..  Ömer Seyfettin-Nakarat (Kısa Özeti)

Bölüm 2

Mübaşir otele gelir ve Reis Bey’i sorar. Otel görevlisi, Reis Bey’in otele düzgün bir şekilde uğramadığını söylüyor. İnfaz ettiği tutsağın ardından Reis Bey kendini gerçek bir katil ilan etti. Kararını verdikten sonra Reis Bey bir kişinin canını aldığına pişman olur. Reis Bey emeklilik çağrısı yapar ve tutuklunun kumarhanesine uğrar. Derin bir iç acısı çeken Reis Bey, burada Kaatil adında yiğit bir adamla tanışır. Kaatil’e gider ve adalete teslim olmasını ister. Bu adam Reis Bey’e babası der. Reis Bey bitiş çizgisinde bu insanlara şefkat aşılamaya çalışır. Onlardan tüm kesici aletleri toplar. Cebine koyar. Merhameti öğrendikçe, onlara güven verecektir. Tam bu sırada polis bitiş çizgisine baskın düzenler. Bu sırada Garson Belly, Wraith Bay’in cebine eroin koyar. Hepsi aranır. Reis Bey’de keskin aletler ve eroin var.

Bölüm 3

Reis Bey bu bölümde gözaltına alındı. Aynı gözaltında, Katil onu oğlu gibi seviyor. Kaatil teslim olarak Reis Bey’in sözünü tuttu. Reis Bey mahkemeye çıkarılır. Bütün delillerle Reis Bey suçludur. Katil benim yaptığımı söylüyor. Reis Bey onlara inanmamalarını söyler ve kendini korumak için kendini feda eder. Sonunda suçlu suçlarını itiraf eder. Garson Veli, Reis Bey’in cebine eroin koydu. Reis Bey’in hayat felsefesi bu olaylardan sonra değişti. Hukuk dünyasına yeni bir soluk getirin. Röportaj veriyor. Yurtdışından gelen teklifleri kabul ediyoruz. Reis Bey’in yaşlanana kadar kendine ait bir evi yoktu ve hep otelde yaşadı. Ölen mahkûmun bakıcısı onu evine davet eder. Ancak Reis Bey bunu kabul etmez. Baro Başkanı Reis Bey’e plaket verir. Plak Kaatil’i hak ediyor. Merhamet aşılamak için Kaatil ile birlikte giderler.

İlginizi Çekebilir..  Sabahattin Ali-Kürk Mantolu Madonna (ÖZET)

Kitap Yorumu

Herkesin içinde kendi adalet anlayışına bağlı savcılar, hakimler ve hakimler vardır. Gerektiğinde sorular sorar ve yargılar. Büyük Öğretmen tarafından bize getirilen bu eser, kelimenin tam anlamıyla bir adalet eleştirisidir. Reis Bey vicdan azabı çekti ve yanlış kararından dolayı bir adamı idam etti. Hâkimlikten istifa etse de vicdanından vazgeçmeyen bir aydının hikâyesidir. Büyük ustamız bu oyunu 1960 devriminden sonra hapishanedeyken üç perdede yazmıştır. Merhametle ilgili bu yazıyı ilmek ilmek okumakta fayda var.

 

Necip Fazıl Kısakürek – Reis Bey Arka Kapak Bilgisi

1948’den 1960 yılına kadar geçen sürede tiyatro eseri kaleme almayan Necip Fazıl, 1960 ihtilaliyle girdiği hapiste, üç piyes yazmıştır: Ahşap Konak, Kumandan ve Reis Bey.

Piyesin ana karakteri Reis Bey, bir ağır ceza reisidir. Ömrü otel odalarında geçmiş, yapyalnız ve tuhaf bir adam. Taş kalpli bir kanun tatbikçisi… Onun nazarında merhamet, idamlık bir suçtur ve «cemiyette bir ferdi korumak için bin kişiye idam gömleği giydirmekten kaçınmamalıdır.»

Günün birinde, annesini öldürdüğü iddiasıyla huzuruna çıkarılan bir gencin idamına karar verir. Artık olaylar çok farklı gelişecek ve Reis Bey’in buz gibi iç dünyası müthiş bir sarsıntiyle yerle bir olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.