Beyinsi

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

  • 1.902 kez görüntülendi.
Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Clostridium tetani denen bakterinin sebep olduğu tetanoz hastalığı sadece normal bireyleri değil aynı zamanda anneleri ve çocukları da olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Bu sebeple hamileliğin farklı dönemlerinde birer doz şeklinde 2 sefer tetanoz aşısı yapılmaktadır. Tetanoz hastalığı sadece sürekli bilinen şekliyle çivi batması, metal bir cisimle vücudun kesilmesi sonucu bulaşmaz. Tetanoz vücuda topraktan veya vücudumuzda bulunabilecek herhangi bir yaradan da bulaşabilmektedir. Hamilelik döneminde annenin tetanoz olması direk olarak çocuğunda tetanoz olma riskini aşırı derecede arttırmaktadır. Bu sebeple anne hamilelik öncesinde tetanoz aşısı olmuş olsa bile hamilelik döneminde tekrar tetanoz aşısı anneye yapılmaktadır. Hamilelik döneminde tetanoz aşısı yapılmasının bir diğer sebebi ise doğum sırasında steril olmayan aletlerle hastane dışı bir alanda doğum gerçekleşirse bebeğin tetanoz kapma olasılığı oldukça yüksektir.
Geçmiş dönemlerde bebeklerin doğduktan sonra ilk 2 gün içinde vefat etmesinin sebebi genel olarak doğumda bebeğe tetanoz bulaşmasından kaynaklanmaktaydı. Steril olmayan jilet vb. aletlerle bebeklerin göbek kordonu kesilirken çocuğa tetanoz mikrobu bulaşabilmekteydi.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra ilk aşınızı hemen olabilirsiniz. Ardından en az iki ay geçtikten sonra hamilelik dönemi bitmeden ikinci tetanoz aşınızı olmanız gerekmektedir. İlk aşıyı olmanız için doktorlar tarafından kesin bir süre belirtilmemektedir. Fakat ikinci aşıyı hamilelik bitmeden ve ilk aşıdan 2 ay sonra vuracağınız için süreyi tahmini olarak kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yapılmaz İse Ne Olur?

Yapılan araştırmalar sonucunda her yıl Dünya genelinde 30.000 kadının ve 180.000 bebeğin tetanozdan dolayı öldüğü tespit edilmiştir. Tetanozdan ölen anne ve bebek sayısı gelişmiş toplumlarda yok denecek kadar düşük bir düzeydeyken, aşılamanın tam olarak yapılamadığı gelişmemiş toplumlarda yüksek bir düzeydedir. Ülkemizde tetanozdan dolayı hayatını kaybeden anne ve çocukların sayısının yok denecek kadar az olması yoğun ve dikkatli şekilde herkese tetanoz aşısı yapılmasından kaynaklanmaktadır.

İlginizi Çekebilir..  E Vitamini Bileşenleri

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.