Beyinsi

Recep Tayyip Erdoğan’ın Yaptıkları (Projeleri)

 • 48.643 kez görüntülendi.
Recep Tayyip Erdoğan’ın Yaptıkları (Projeleri)

Recep Tayyip Erdoğan’ın Yaptıkları (Projeleri)

 

TÜRK LİRASINDAN 6 SIFIR ATILDI 2002 yılına kadar tüm döviz kurları karşısında itibarı ve değerini yitiren Türk Liramız 2004 yılında atılan 6 sıfır ile tekrardan değer kazanmış ve AK Parti döneminde yapılan ekonomik stratejiler ile dünyada ekonomik olarak gelişen bir ülke ve değer kazanan para birimine sahip oldu.

 

DÜNYANIN SUSKUN KALDIĞI ZULME ONE MUNİTE DEDİ 2009 yılında Davos zirversinde dünyanın gözleri önünde FİLİSTİN’E zulüm eden İsrail’e “One munite” diyerek yaşanan katliama cesurca dik durdu eğilmedi tüm dünyanın lideri oldu.

 

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVA LİMANI 150 milyon yolcu taşıma kapasiteli dünyanın en büyük havalimanını ülkenin hizmetine sundu. 165 yolcu köprüsü, terminaller arası raylı sistem, 4 terminal binası, 8 kontrol kulesi, 6 pist, 500 uçak parkı, 6.5 milyon metrekare apron, 70.000 araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, tıp merkezi, oteller, kongre merkezi, ibadethane ve diğer yardımcı tesislerle dolu görkemli bir havalimanı.

 

HAVA YOLUNU HALKIN YOLU OLDU Hava yollarımız 2002 yılında 12 milyon toplam yolcu kapasitesinde iken 2014 yılında bu rakam 76 milyona ulaşmıştır. 2018 itibarı ile bu sayı 193 milyondur. Bunun yanında Türk Hava Yolları Avrupa’nın en iyi ve en fazla büyüyen hava yolu seçilmiştir. Uçakla yolculuk önceden lüks görünürken günümüzde her kesimden vatandaşımız yolculuk yapabilmektedir.

 

100 YILININ EN BÜYÜK PROJESİ MARMARAY AÇILDI Dünyanın en büyük ulaşım projelerinden olan Marmaray tamamlanarak 29 Ekim de hizmete açıldı ve 15 günde 15 milyon İstanbulluyu taşıdı.

 

TÜRKİYE HIZLI TRENLE TANIŞTI Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya hattı faaliyete geçti Temmuz ayında da Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren açılmış olan başkentimiz Ankara ile Belde-i Tayyibe İstanbul’umuz mesafe 8 saatten 3 saate indi ve ülkenin çeşitli yerlerinde hızlı tren hatları açılmaya da devam ediyor

 

ÇILGIN PROJE KANAL İSTANBUL  Nebi müjdecisi İstanbul’umuz için 2 deniz geçen şehre dönüştürecek olan Kanal İstanbul Projesi ülkemizin değil dünyanın sayılı projeleri arasındadır. Boğazın gemi trafiği de böylece rahatlayacaktır. Proje; 25 metre derinliğinde 150 metre yüzey 120 metre taban genişliğine sahip olacaktır.

 

3.KÖPRÜ YAVUZ SULTAN SELİM  29 Mayıs’ta temeli atılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 1478 metrelik ana açıklığı ile üzerinde yaylı sistem bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü ve 320 metreyi aşan yüksekliğiyle dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsüdür.

 

EKONOMİK BAĞIMSIZLIK 2002 yılında 230 milyar dolar milli geliri olan bir Türkiye’den bugüne geldiğimizde 830 milyar dolar seviyesine ulaşan bir milli gelire, Merkez bankasının 2002 yılında 27 milyar dolar döviz rezervinden 130 milyar döviz rezervine sahip bir Türkiye oldu.

 

İMF İLE BORÇ SIFIRLANDI 2002 yılında Türkiye’nin imf’ye 23.5 milyar borcu vardı bu borcun tamamını ödendi.

 

AİLE HEKİMLİĞİ 2002 yılında sağlık ocaklarında muayene olanların sayısı 69 milyon iken aile hekimliği uygulamasıyla 2014 yılında bu sayı 255 milyona ulaşmıştır. Günümüzde bu sayı artarak devam etmektedir.

 

BÜTÇEDE EN BÜYÜK PAYI MİLLİ EĞİTİME  2002 yılında 7,5 milyar olan milli eğitim bütçesini 2007 yılında 55,7 milyara çıkararak aslan payını milli eğitime ayrıldı. 11 yıldaki artık oranı %740 oldu. Eğitime ayrılan bütçe 2018 itibarı ile 92 milyar tl.

 

FATİH PROJESİ İLE EĞİTİMDE TEKNOLOJİK DEVRİM  Fatih projesi kapsamında 160 bin sınıfa akıllı tahta kuruldu ve 1 milyon civarında öğrenciye ve öğretmene tablet bilgisayar dağıtımı gerçekleştirildi. 4 yılda tamamlanacak proje ile emsalimiz olan ülkelere eğitimde fark atacağız.

 

ŞEHİTLERİMİZİN EMANETLERİNE SAHİP ÇIKILDI Şehit ailelerinin konut sorunlarını çözmek için onlara TOKİ aracılığıyla ev veriyor bunun yanında faizsiz konut kredisinden yararlanamayan şehit yakını ve gazilerimiz tekrar bu kapsama alındı.

 

ENGELLERİMİZE ENGELSİZ BİR ÜLKE HAZIRLADI Kamudaki engelli işçi istihdam oranı %3 den %4’e çıkarıldı. Ak Partiden önce engeli öğretmen ataması yapılmıyordu, artık atama bekleyen engelli öğretmenimiz kalmadı. Yine ilk kez AK Parti döneminde başarılı engelli sporcularımıza maaş bağlamaya başlandı. Engelsiz yaşam merkezleri ile Ülkemizdeki engelli vatandaşlarımızın daha fazla sosyalleşmesinin önü açıldı.

 

ÜLKEMİZ AVRUPANIN 1.TARIM ÜLKESİ Çiftçilerimize yapılan tarımsal destekler, mazot desteği ve nakit yardımı sayesinde artık dünyanın 186 ülkesine tarım ürünü ihraç eden bir Türkiye var.

 

İLK MİLLİ HELİKOPTERİMİZ “ATAK”I BU ÜLKEYE KAZANDIRDI Milli imkanlarla geliştirilen ve üretilen helikopterimiz ATAK, ülkemizin savunma sanayisinin gelmiş olduğu noktayı daha ilerisine taşıyacak. AK Parti döneminde hayata geçirilen Türk Milletinin göklerdeki günü ATAK ile ülkemizi tehdit eden tüm unsurlara gözdağı veriyor. Dünyada ki tüm emsallerinden daha gelişmiş olan milli helikopterimiz ATAK, ülkemizin uluslar arası prestijini arttırdı.

 

İLK MİLLİ TANKIMIZ OLAN “ALTAY”I BU ÜLKEYE KAZANDIRDI Ülkemizin gurur olan Milli Tankımız Altay 30 Mart 2007 de yapılan milli güvenlik müsteşarlığı tarafından 500 milyon dolar mali kaynakla hayata geçirilmek üzere çalışmalara başlatıldı ve bugün tüm dünyada emsali olmayan %100 yerli Türk teknolojisi ile diğer ülkelerin imrenerek baktığı Milli Tankımız ALTAY, Silahlı kuvvetlerimizin gücüne güç katacaktır.

 

İLK İNSANSIZ HAVA ARACI “ANKA”YI BU ÜLKEYE KAZANDIRDI Dünyada sayılı ülkelerin üretebildiği ve savunma sanayi ile teknoloji noktasında büyük bir güç olarak kabul edilen insansız hava araçlarının AK Parti ile ülkemizde %100 yerli olarak üretimine başladı ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kullanıma sunuldu. 12 Yıllık AK Parti döneminde dış ülkelerin boyunduruğun altına girmek istemeyen AK Parti kendi insansız hava arıcı olan ANKA’yı ülkemize çok kısa bir sürede kazandırdı.

 

TÜRKİYE TARİHİNDE ROMAN VATANDAŞLARINI DÜŞÜNEN İLK LİDER Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Roman vatandaşlarımız için hiçbir çalışma yapılmamışken 2007 yılında Ak Parti, bu “ülkede Roman vatandaşlarımız da var dedi” ülkemizde ayrım gözetmeksizin herkesi kucaklayan bir lider oldu.

 

BAŞÖRTÜSÜ SORUNU ÇÖZÜLDÜ Yıllardır sırf başı örtülü diye ne doktorlar, avukatlar, mimarlar okullarına gidemedi, toplumdan dışlandı. 2009 yılında AK Parti bu ülkedeki bacılarımızın örtüsüne sahip çıktı ve 2009 yılında üniversitelerde 2013 yılında ise tüm kamu kurumlarında görevli başörtülü personellerin yüzünü güldürdü. Başörtüsü yasağı ile iş gücünde kadınlarımın önünü açtı Türkiye’nin önünü açtı.

 

KİMSENİN BİTİREMEDİĞİ BOLU TÜNELİ HİZMETE GİRDİ Proje tarihi boyunca 12 hükümet, 16 bakan değiştirmiştir bolu dağı tüneli, AK Parti hükümeti ile 2007 yılında hizmete açıldı. Halka hizmeti Hak’ka hizmet olarak gören bir yönetim anlayışı ile bitirilemeyeni bitirmeye yapılamayanı yapmaya ilke edindi.

 

ALEVİ AÇILIMINI BAŞLATTI Bu ülkenin din, dil mezhep ayrımı yapmaksızın, Alevilerin kırgınlarını düşmanlıklarını “Alevi Açılımı” ile ortadan kaldırdı. Yaradan dan ötürü sevdin yaratılanı ve her kesimi birbiri ile barıştırdı, dışlanmış hor görülmüş bir millet bırakmadı ülkemizde.

 

“BAYRAĞIMIZI” İÇERİDE VE DIŞARIDA HİÇ BİR ZAMAN YERDE BIRAKMADI Türk bayrağımızı yerden alıp, öpüp alnına koyan adam Recep Tayyip Erdoğan. Bu ülkeyi hep yüceltti, milli ve dini unsurlarımıza önem verdi. Yurt içinde ve yurt dışında al bayrağımızı yere değdirmedi.

 

CUMHURİYET TARİHİNDE EN FAZLA DUBLE YOLU YAPILDI Ak Parti hükümetine kadar ülkemiz genelinde 6.101 km duble yol var iken AK Parti ile ülkemize 21.227 km bölünmüş duble yol ile yol aldı ilerledi. Şehirler arası yolculuklar artık daha güvenli ve rahat. Yol medeniyettir düsturu ile ülkemi kalkındırdı, ulaşımda rahatlığı ve kaliteyi herkese eşit sağladı.

 

MİLLİ MUHARİP UÇAK Kendimize ait bir savaş uçağı projesi ile uçak üreten sayılı ülkeler arasına gireceğiz. 

 

YERLİ PİYADE TÜFEĞİ Başka ülkelerden aldığımız ve eskimiş piyade tüfekleri ve keskin nişancı tüfekleri yerine milli piyade tüfeği ve keskin nişancı tüfeğini orduya kazandırdı

 

YERLİ HAVA YAZILIMLARI Kendi hava yazılımlarımız sayesinde dış ülkelere ihtiyaç duymadan teknolojimize katkı sağladı

 

YERLİ OTOMOBİL Yerli otomobil projesini başlatarak yıllardır hak etmiş olduğumuz otomobil pazarına kendi otomobilimizle adım atmamızı sağladı

 

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ Nükleer santral projesini başlatarak dışa bağımlılığı aşağı çekti

 

NOT: Burada tek bir parti üzerinde durulmadı. Mevcut iktidar partisi döneminde bu adımlar atıldığı için bu yazımızı sizlere sunduk. Eğer bu projeler başka bir parti tarafından ülkeye kazandırılsaydı o partinin adı geçecekti. Bu konu sadece ülkeye kazanımları içerir. Türkiye olarak umuyoruz ki başa hangi lider hangi parti gelirse gelsin ülkemize katkı sağlasın. Siyasi düşünce mutlaka halkı da düşünmelidir ve halkın lehine çalışmalıdır. 

 

 

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 33 YORUM
 1. melikşah dedi ki:

  Sonuna kadar RTE!!!

 2. Hüseyin Kürklü dedi ki:

  Bu kadar geniş bir yelpazesi olduğunu düşünmemiştim, verdiğin bilgiler için teşekkürler kardeşim

 3. musa dedi ki:

  Allah RTE’yi korusun.

 4. Ismail dedi ki:

  Ülkemin geleceği Recep Tayyip Erdoğan’a bağlı. İyi ki var, bir çok gereksiz partinin yapamadığı AK Parti yaptı. İslamı bu ülkede yaşatmak isteyen tek kuruluş AK Parti’dir.

 5. ayşen dedi ki:

  Şimdi ise Türkiyede, 300 milyon TL’ye Mal olacak gemi hastanesi yapılmakta.

  1. Beyin dedi ki:

   Evet size katılıyorum, Türkiye dünyada bir ilklere imza atıyor. Bu geminin yapımı 2,5 sene içerisinde tamamlanacak ve 200 yatak kapasitesine sahip olacak. Kamu ile özel firma ile Tuzla Tershanesinde yapıma başlanacaktır. İlginiz için teşekkürler…

 6. derya dedi ki:

  helal olsun..!!

 7. esmeray dedi ki:

  okurken gururlandım.!!

 8. recep dedi ki:

  Bu Türkiyenin bu kadar büyücegini ABD bile bilemiyordu. Suan tüm dünya şokta.

 9. banu dedi ki:

  Allaha şükür Türkiye hergün dahada büyüyor. Suan iktidar chp olsaydı halimiz suriyeden daha beter olurdu.

 10. adnan dedi ki:

  senin gibi lider bi daha gelmez bu memlekete helal olsun sana

 11. eda dedi ki:

  Allah seni başımızdan eksik etmesin başcumhurbaşkanım

 12. ev hanımı dedi ki:

  böyle bir lider gelmedi helal olsun

 13. ukraynalı dedi ki:

  özlenen lider ellerinden öpüyorum

 14. recep dedi ki:

  özlenen lider

 15. giubbino moncler dedi ki:

  varol tayyip dayım iyiki varsın

 16. cevat dedi ki:

  daha çok şey yapacak usta

 17. haluk dedi ki:

  reis-i cumhur memleketin gördüğü en güzel adam

  1. Seda dedi ki:

   Katılıyorum sana

 18. cemal dedi ki:

  ulu önder büyük usta gurur duyuyoruz seninle

  1. doruk dedi ki:

   Ulu önder

 19. terim dedi ki:

  yaşa çok yaşa be

 20. memati dedi ki:

  ellerinden öperim usta büyük adam

 21. pamuk dedi ki:

  usta Allah seni başımızdan eksik etmesin

 22. ahmetcan durgay dedi ki:

  dilerim allahtan sizinde sayin cumhur baskanim , R.T.E,cennette, Kevser havuzun başında bekleyen Rasûlullahin ,s.a.v, bekledigi kisisilerden biri olasınız. ve sizinle uğraşanlarin akıbeyetleri acik cc, allah buyurmusturki
  kim iyi kulumla uğraşırsa cehennem zabanileride cehennemin yedi kat altında onlara şiddetli azap vererek ugrasacak. Bu azab sonsuzdur. takıi kul ellerini açıp allahım onları affet diyene dek. cc.allah Hidayet versin zalim kularına.

 23. hande dedi ki:

  Helal sana sayın cumhurbaşkanım sen başımızda durdukça bu ülke dim dik ayakta olucak sana verilecek tüm oylar helal olsun 78 milyon oyum olsa hepsini sana verirdim…cesur adam

 24. H.CAN AKALIN dedi ki:

  Seni asla yalnız bırakmayacağız.Sen dimdik du ki Türkiye dimdik dursun.Allah yar ve yardımcın olsun

 25. ataput dedi ki:

  ulu önder Recep Tayip ERDOĞAN

 26. Seda dedi ki:

  Meyve veren ağaç taşlanirmiş sen sana taş atanlara aldırma uzun adam unutma biz yanındayız allah seni korusun

 27. Mukaddes dedi ki:

  Sadece yollar yapti diyenlere gostermek lazim

 28. Emre dedi ki:

  Kardeşim şunları unutmussun EN IYI TÜRK KESKİN NİSAN TÜFEYI BORA 12 SAVASLARA SUNDU KENDİ HAVA YAZILIMLARIMIZI YAPTI YERLİ OTOMOTİV YAPTI VE SON OLARAK NUKLLEER SANTRAL YAPTI

  1. info dedi ki:

   teşekkür ederiz. Sizlerin de bizlere sunmuş olduğunuz fikirlere saygı duyarak yazımızda güncelleme yaptık ve ekledik.

 29. Eylem dedi ki:

  Diğer makaleler arasında -hepsini incelemedim- nedense siyaset daha çok ilgi çekiyor.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.