Beyinsi

Türkiyedeki Diziler Hangi Ülkelerde İzleniyor?

  • 1.779 kez görüntülendi.
Türkiyedeki Diziler Hangi Ülkelerde İzleniyor?

Türkiyedeki Diziler Hangi Ülkelerde İzleniyor?

Biz Dünyayı izlerken acaba Dünya da bizi izliyor mu? Neden bizde yabancılar gibi çok yüksek bütçeli diziler yapamıyoruz? En çok hangi dizi türlerimiz diğer ülkelerde izleniyor?

Yazımızda ülkemizde dizi kültürü ve yaşamımızdaki yeri hakkında da naçizane görüşlerimizi sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle epey bir mazisi olan dizilerin hayatımızdaki yerinden biraz bahsedip sonrada diğer ülkelerdeki izlenme durumlarına bakalım. 1975 yılında başlayan ve giderek büyüyen dizi sektörü, günümüzde her tür konuya değinmiş hatta aynı konuları işleyen dizilerde yapılmış ve yüz binlerle ifade edeceğimiz bir istihdam yaratmıştır. Ekonomiye katkısı azımsanmayacak derecededir. Günlük yaşantımızda dizilerden aldığımız kalıp sözlerde mevcuttur. Abartanlarda yok değil ama kültürümüzde kısmen değişme konusunda da katkısı vardır. İlk zamanlarda yayında olan diziler daha çok romandan uyarlamaydı. Bunlara örnek olarak Çalıkuşu, Ateşten Gömlek ve Dokuzuncu Hariciye Koğuşu verilebilir. 2000 li yıllara gelindiğinde ise kapsamı genişlemiş ve günlük yaşamdan hemen hemen her önemli durumu konu edinmiştir. Günümüzde ise aşk ağırlıklı temalar işlenmektedir.

Yabancı Ülkelerde Bizim Dizilerimiz Ne Kadar Biliniyor?

En çok mutlu olduğum ya da gururlandığım durumlardan biride sohbet esnasında bir turistin(yabancı) Süleyman nerede yaşıyor? sorusunu işitmekti. Süleyman derken Muhteşem Yüzyıl dizisinden bahsediyordu. Özellikle Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesindeki turizm potansiyelinden dolayı orada çalışan arkadaşlarımızın da bizlere anlattıkları bizlere gurur verdi. Muhteşem Yüzyıl ile altın çağını yaşayan Türk dizilerine  ilgi diğer ülkelerde son dönemde çok arttı. Özellikle Rusya bu konuda başı çekmektedir. Dizilerde yabancı karakterlerin de oynaması ile sempati toplanmıştır.

Türk Dizilerini Takip Eden Ülkeler

Rusya, Ukrayna, Arap ülkeleri, Kazakistan, Guney Kore, Arjantin, Sili, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya, Bulgaristan, Arnavutluk, Yunanistan, Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri diyebiliriz. ABD, Afrika ve Uzak Dogu ülkelerine bu oran düşük.

İlginizi Çekebilir..  Enflasyon Nedir? ÖZET

Anımsayanlar olacaktır bir kaç dizi oyuncusunun Arap ülkelerine ziyareti ve gösterilen yoğun ilgilerini. Kazakistan da ev hanımları dizi izlemekten ev işlerini yapamaz olduk demeleri de hem bizi gülümsetti hem de gururlandırdı.

Dizi yabancı ülkelerin kültürümüzü daha yakından tanımaları için iyi  bir araçtır. Biz bu aracı kültürümüze uygun olarak Anadolu insanının cömertliğini, hoşgörüsünü, misafirperverliğini, merhametini ve insanlığını tüm dünyaya göstererek iyi kullanmalıyız.

Sitem Tadında Küçük Bir Not: Son yıllarda aile ilişkilerini kısmen bozan, şiddete özendiren ve aşırı derecede açık saçık sahneleri maalesef gördük. Bu nedenle ahlak kurallarını hiçe sayan ve gençliği çıplaklığa özendiren dizi girişimlerini desteklemiyoruz ve ”çıplaklık medeniyetse maymunlarda medenidir” diyoruz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.