Beyinsi

Kolesterole Ne İyi Gelir?

  • 0
  • 2.106 kez görüntülendi.
Kolesterole Ne İyi Gelir?

Kolesterole Ne İyi Gelir?

Ne iyi gelirden önce, Kolesterol Nedir? Sorusunun cevabını verelim. Kolesterol, vücudumuzdaki tüm hücrelerde var olan bir maddedir.  Hücre zarı ve hormon yapımında vücudun ihtiyacı olan madde olarak da bilinmektedir. Ancak bu maddenin vücutta fazla bulunması, vücuda zarar verir. Kolesterol nedir dendiğinde bilinmesi gereken, bu maddenin hem karaciğerde üretildiği, hem de besinlerden alınabildiğidir.

Yumurta, süt ve et ürünleri gibi hayvansal gıdalarda kolesterol bulunmaktadır. Ancak tahıllarda, meyvelerde ve sebzelerde bulunmamaktadır.

Yani Kolesterol Nedir sorusunun cevabındaki en önemli nokta, kolesterolü kontrol edebilmek için hangi gıdalarda olup, hangi gıdalarda olmadığını bilmektir.

Kötü Kolesterol Nedir?

Kolesterolün vücutta taşınması yağ ile sağlanmaktadır. Kötü Kolesterol, düşük yoğunluğa sahip yağ proteini yani LDL demektir. Kolesterolü vücuttaki dokulara ulaştırmak ile görevlidir.

Bu nedenle kanda fazla bulunması halinde kalp krizi ve felç gibi durumların riski yüksel olacaktır.

İyi Kolesterol Nedir?

Yüksek yoğunluğa sahip yağ proteini yani HDL demektir. Kolesterolün geri taşınması konusunda görevlidir. Yani fazla gelen kolesterolü, vücuttan atmak üzere karaciğere taşır. Bu nedenle HDL’ye iyi kolesterol adı verilmiştir.

Kolesterole Ne İyi Gelir?  Sorusunun cevabını verebilmek için, kolesterolü düşüren ve yükselten besinleri bilmemiz gerekmektedir. Bu şekilde uygun besinleri tüketerek beden sağlığımızı koruyabiliriz. Fakat kolesterol probleminde doktor muayenesi ve kontrolü esas olandır. Mutlaka bir hekime görünmeli ve uygun tedaviye hekim kontrolünde başlanmalıdır.

Yine de Kolesterole Ne İyi Gelir? Sorusunun cevabı besinlerde gizlidir.

Kolesterolü yükselten besinler;

Yoğurt, süt, yağlı peynir, margarin, yağlı et, tavuğun deri kısmı, jambon, salam ve sosis gibi yağlı ürünler, kızartma çeşitleri, fazla şeker tüketimi, alkol ve sigara, Kolesterolü yükselten besinler olarak bilinmektedir.

Kolesterolü düşüren besinler;

Ceviz, yulaf ezmesi, yulaf kepeği, fındık, balık türleri, düzenli sebze ve meyve tüketimi, badem, çam fıstığı ve yer fıstığı, brüksel lahanası, elma, üzüm, yeşil çay, soya fasulyesi, domates, sarımsak, kırk kilit otu, patlıcan ve doğal meyve suları.

Kolesterole Ne İyi Gelir? Sorusunun cevabı, bir başka deyiş ile düzenli ve doğru beslenmedir. Yine de eğer kolesterol şüpheniz ya da probleminiz varsa, muhakkak doktor muayenesinden geçilmelidir.

 

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.