Beyinsi

Güneş Işınları Parfüm ve Krem Alerjisini Arttırır Mı?

  • 1.421 kez görüntülendi.
Güneş Işınları Parfüm ve Krem Alerjisini Arttırır Mı?

Güneş Işınları, Parfüm ve Krem Alerjisini Güçlendiriyor

Yaz aylarında güneş ışınlarının etkisi beraberinde çeşitli kimyasal maddeler, ağızdan alınabilen bir takım çeşitli ilaçlar, kolonya ve çeşitli parfümlerin kullanımları, kozmetik ürünler ve cildimize değebilen çeşitli bitki ürünleri de alerji oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Örnek vermek gerekirse incir ağacı yaprağı ile temas ederek güneşe çıktığınız takdir de çeşitli lekelenmeler oluşmaktadır. Yine aynı şekilde çeşitli hormon ilaçları da cilt üzerinde lekelenmeler yapmaktadır. Sıcakların etkisi beraberinde oluşmakta olan aşırı terlemeler yine ter bezleri henüz oluşmamış olan çocuklar da isilik gelişmelerine sebebiyet verebilmektedir. Erişkinler de ise kasık gibi bölgeler de çok terleyen alanlarda isilik oluşabilmektedir.

Yaz aylarında yine en çok mantar enfeksiyonları yükselmektedir. Bunun sebebi mantar nemli bölgeler de gelişebilmektedir. Korunmasız güneşe kalmış insanlar da 1. Ve 2. Derece yanıklar oluşabilmektedir. Bunun sonucu olarak da çeşitli lekeler meydana gelebilmektedir. Bu arada yine böcek sokmaları nedeni ile alerjilere maruz kalabiliyoruz. Bu yüzden yaz aylarında böceklere de çok dikkat etmeliyiz.

güneş ışığı etkisi-beyinsi

Açık Tenli ve Renkli Gözlüler Risk Sınıfında!

Özellikle açık tenli, renkli gözlü bireyler güneş ışınlarına karşı son derece hassaslar. Kolay bir şekilde güneş yanığına maruz kalabilirler. Bu yüzden bu bireylerin güneş ışınlarından kesinlikle korunmaları gerekmektedir. Özellikle deniz kenarlarında gözlük, şapka takmaları da önem arz etmektedir. Yine 2 – 3 saat ara ile güneş koruyucularını yenilemeleri gerekir. Eğer bazı çeşitli ürünlere karşı alerjileri varsa mutlaka hekime başvurarak çeşitli testlerden geçmeleri gerekmektedir. Bazı cilt hastalıkları örnek vermek gerekirse lupus hastalığı benzeri güneşe karşı çeşitli hassasiyetler doğurabilmektedir. Bu ve benzeri hastalık çeşitleri güneşte daha da yükselmektedir. Yine güneşe karşı alerjisi olan bireylerden hiç bahsetmiyoruz bile…

Sedef hastaları için güneş oldukça yararlıdır fakat ılımlı güneş ışıkları olması kaydı ile oldukça önerilmektedir.

  • Çok sayılarda beni bulunan kişiler veya displastik nevüs adı verilen riskli bene sahip olanlar da korunmaları gerekmektedir.
  • Gebelik vaktinde güneş ışınları asla önerilmemektedir.
  • Çilli ve lekeli vücuda sahip olanlar da güneşe çok çıkmamalıdır.
  • Daha önceleri kesinlikle cilt kanseri geçirmiş olanlar güneşten uzak durmalıdırlar.
İlginizi Çekebilir..  Şeker Kırışıklıklara Yol Açar Mı?

Losyonlar ve Nemlendiriciler

Cilt alerjileri tedavisinde kanıtlanmış olan çeşitli alerjenlerden kaçınılmalıdır. Cilt alerjilerinin tedavi sürecinde kortizonlu krem-losyonlar, ağız yolu ile alerji hapları da oldukça ileri seviyeler de sistemik kortizonlar kullanılmaktadır. Özellikle nemlendiriciler de rol alabilmektedir. Yine parfüm kullanımı, güneş ürünleri ve vücut losyonları da alerjiye sebebiyet verebilmektedir. Bu tür ürünlerden de ileri zamanlar da kesinlikle uzak durulmalı ve gereken tedbirler özenle alınmalıdır. Yine vücudumuzu yıkarken her gün liflenmek doğru olabilmektedir. Liflenirken masaj şeklinde nazikçe liflenilmelidir. Kullanılmakta olan çeşitli krem, losyon, parfüm ve içeriğinde çeşitli maddelere alerjisi olanlar var ise güneş veya güneşsiz alerjilere maruz kalabilmekteler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.