Ahmet Hamdi Tanpınar Kitapları Kısa Özetleri

Ahmet Hamdi Tanpınar Kitapları Kısa Özetleri


Ahmet Hamdi Tanpınar Kitapları Kısa Özetleri

Ahmet Hamdi Tanpınar-Mahur Beste (Kısa Özeti)

İhtiyar bir adam olan Behçet Bey yalnız yaşamaktadır. Evini kendi zevkine döşer ve burada zaman geçirirdi. Cavide adında bir de ablasının torunu vardır. Cavide zor zamanlar geçirmiş, çeşitli zorluklarla karşılaşmış biridir ve Behçet Bey Cavide’yi yanına almak ister. Fakat bu konuda da biraz çekingen davranır çünkü kendi zevkine göre döşediği evinin düzeni bozulacaktır. Behçet Bey boş zamanını kitap ciltlemeyle ve saat tamiri ile geçirir. Babası İsmail Molla kitap okumayı sever ama Behçet Bey okumaz sadece kaplar. Eski antikalara ilgi duyar. Onlarla uğraşırken kendini rahat ve mutlu hisseder. Behçet Bey’in evliliği de zorlu geçmiştir. Eşinin babası aslında Behçet’i istemez. Kısa boylu ve çirkin diye nitelendirir aynı zamanda diğer kızlarını daha kültürlü kişilere verdiği için Behçet’e ısınamaz. Aileler zaman zaman kavga eder. Eşi çok güzel bir kadındır. Evlilikten dolayı aşkı tam olarak yaşayamamış ve kendini evliliğe adamıştır. Hamile kalır ama çocuğunu kaybeder. Bu olayın şokunu atlatmak zor olacaktır. Bu onu Behçet’e daha da çok bağlar. Behçet’in babası gelini ile ortak fikirleri paylaşır. Musikiye düşkündür ikisi de. Onu öz kızı gibi sever. Ablaları onu Behçet’ten ayrılmaya yönlendirir ama o Behçet’in çok zor durumda kalacağını ve onsuz yapamayacağını bilir ve bu fikre sıcak bakmaz. Aynı zamanda kayın babasını da incitmek istemez. Mahur beste küçük eniştenin babası tarafından yazılmış bir bestedir. Eşi için yazmıştır ve Behçet bu besteden eşinin de etkileneceğini düşünür. Eşi vefat eder ve Behçet Bey yalnız kalır.

Ahmet Hamdi Tanpınar-Sahnenin Dışındakiler (Kısa Özeti)

Cemal üniversite eğitimi için İstanbul’a gelir. Çocukluğunu geçirdiği mahalleye gider ve gördükleri karşısında şok geçirir. Eski mahallesinden eser yoktur. İşgal altında olduğu için mahalle tanınmaz hale gelmiştir. Burada çocukluk anıları zihninde canlanır. Arkadaşları Sabiha ve İhsan’ı düşünür. Uzaktan akraba olan Behçet’in evinde kalacaktır. Çocukken Sabiha mahalleye sonradan taşınır. İhsan da burada oturmaktadır. Zamanla Sabiha’nın İhsan’a duyduğu ilgiden rahatsız olur ve kıskanmaya başlar çünkü Sabiha’nın aile problemlerini dinler Sabiha’ya destek olur bu olayda Cemal’in iyice canını sıkar. Babasının tayini çıkar ve mahalleden taşınırlar. Şimdi tekrar geldiği mahallede Sabiha’yı aramaya başlar. İhsan’ı bulur. İhsan çok değişmiş siyasi meseleler içinde boğulmuştur. Sabiha’nın Muhtar adında bir genç ile evlendiğini öğrenir. Cemal de İhsan’ın etkisi ile kendini siyasetin içinde bulur. Görev verilir. Bu görevlerinden birinde bir Paşa ile tanışır. Cemal bir gün Sabiha ile karşılaşır ona olan aşkı yeniden küllenmiştir. El ele biraz dolaşırlar sonra Sabiha eve döner. Geri geleceğini de söyler. Az bir zaman sonra Sabiha pansiyona gelir. Geceyi burada geçirirler. Sabiha sürekli kararsız olduğunu söyler ama ne için kararsız olduğunu söylemez. Sabah Cemal uyandığında bir not bulur. Sabiha’nın da bir resmi vardır. Notta “Sahneye çıkacak ilk Türk kadın” yazmaktadır. Cemal durumun ne olduğunu anlar. Paşa ölmüştür ve İhsan da olaydan sorumlu tutulur tutuklanır.

Ahmet Hamdi Tanpınar-Saatleri Ayarlama Enstitüsü (Kısa Özet)

Hayri’ye dayısı küçükken bir saat hediye eder. Hayri saati çok sever onunla yatar onunla kalkar. Saat Hayri’de bir tutku haline gelir. Bu saat aşkı ile gider bir saatçiye çırak olur. Ustası cami saatlerini ayarlamakla görevli kişilerin olduğu yerde memurdur. Hayri çok çalışkandır. Ustasının yanında çok şey öğrenir. Savaş çıkınca askere gider. 4 yıl askerlik yapıp döner. İstanbul’da Emine ile evlenir. Uzun zaman geçer aradan. Emine ölür. Hayri bir düzenbaz ile tanışır. Hayri’nin saatlere olan ilgisini bildiği için bir enstitü kurmayı teklif eder. Hayri kabul eder. Enstitünün adı “Saatleri ayarlama enstitüsü” olur. Enstitü hızla büyür, tanınır. Dış ülkelere bile açılır. Bu gidişattan Hayri çok memnundur. Hayri Selma ile tanışır. Selma Hayri’nin aksine uyanık bir kadındır. Hayri’yi arkadaşlarıyla aldatır durur. Çocukları olur. Çocuk düzenbaz arkadaşına benzer fakat Hayri iyi niyetli, saf biri olduğu için hiç şüphelenmez. Bu benzerliği de karı koca olarak arkadaşlarını çok sevmelerine bulur. Enstitüde işler yavaş yavaş kötüye gitmeye başlar. Bu kurumun gereksiz olduğu incelemeler sonucu ortay çıkar. Yetkililer raporu hazırlar. Bir tasfiye heyeti kurulur. Bu heyetin içine enstitüde çalışanlar yerleştirilir. Böylelikle enstitü kapanmaz. Düzenbaz arkadaşı bir trafik kazası geçirir ve ölür. Hayri bu olaya çok üzülür ve bu kitabı yazar.

Ahmet Hamdi Tanpınar-Huzur (Kısa Özeti)

Mümtaz babasını kaybetmiştir. Evleri yanmıştır. Annesi ile birlikte doğduğu yerden kaçıp giderler. Annesini de kaybeder. Bir öğretmenin yanında kalır. Bu öğretmen Mümtaz’a babalık yapar. Okutur büyütür. Mümtaz Avrupa’ya gider eğitimini tamamlar. İstanbul da Edebiyat fakültesinde asistan olur. Bir ev tutar fakat vaktinin çoğunu öğretmenin yanında geçirir onunla ilgilenir bütün işlerini yapar. Mümtaz vapurda Nuran ile tanışır. Nuran kocasının aldatmasından dolayı ondan boşanmıştır. Nuran’ın kızı Mümtaz’ı pek sevmez. Mümtaz ile Nuran sıklıkla buluşurlar. Mümtaz evlenmek ister ama Nuran kendini ağırdan satar. Nuran’ı seven Suat sürekli mektup gönderir. Bu mektupları Nuran Mümtaz’a da gösterir. Bir süre sonra bir yemek tertip edilir bu yemeğe Suat ta katılır. Suat odadan ayrılmıştır. Gece bitmeden odaya döndüklerinde Suat’ın intihar ettiğini görürler. Bu olaydan Nuran ve Mümtaz kendilerini sorumlu tutarlar. Nuran Mümtaz dan ayrılır ve bir not bırakır. Notta evliliğin olmayacağı yazıldır. Mümtaz öğretmeninin yanına döner onunla ilgilenir. Bir gün sokakta gezerken arkadaşları Nuran’ın eski kocası ile evlendiğini söyler. Öğretmeni fenalaşır. Mümtaz ilaç alıp getirirken Suat’ın hayaleti ile karşılaşır. Düşer elini parçalar. İlaçlarda telef olur. Mümtaz eve geldiğinde yürüyecek hali kalmamıştır. Doktor Mümtaz ile de ilgilenir. Mümtaz için hayat artı bitmiştir.

 


Tweetle
single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1781 2,397