Beyinsi

Karagöz Ve Hacivat Nedir? (Kısa Özeti)

  • 2.264 kez görüntülendi.
Karagöz Ve Hacivat Nedir? (Kısa Özeti)

Karagöz Ve Hacivat Nedir? (Özet)
Gölge oyunları denilince ülkemizde Hacivat ve Karagözü tanımayan kimse yoktur. Peki Hacivat ve Karagöz kimdir? nasıl ortaya çıkmıştır? biliyor musunuz? Buyrun yazımızı okumaya.
Karagöz ve Hacivat bir gölge oyunudur. Taklid yaparak ve komik sözler söyleyerek karşılıklı atışma yapılan bir oyundur. Adından da anlaşılacağı gibi gölgeler ile oyun gerçekleşir. Yar bana bir eğlence cümlesini duymayan yok denecek kadar azdır. Karagöz ve Hacivat oynatıcılarına hayalbaz denir. Hacivat ve karagözün gerçekte yaşadığı iddia edilir. Bu kanıya da oyunda karagözün kendini çingene olarak nitelemesinden varılmıştır. Evliya Çelebi’nin tanıklığına dayanarak Bizans imparatoru Konstantin’in çingene seyisi Bali Çelebi olduğunu ileri sürmektedir.
Diğer bir rivayete göre Orhan Gazi döneminde Bursa da yaşamış ve ve cami yapımında işçi olarak çalışan iki kişinin olduğu söylenir. Bu iki işçi tembeldir. Kendileri çalışmaz. Çalışan diğer işçileri de meşgul eder. Cami mimarı eğer vaktinde camiyi bitiremezse kellesi gidecektir. Cami vaktinde bitmez ve cami mimarı Hacivat ve Karagöz’ü suçlar. İkisi de idam edilir. Şeyh Küşteri adında bir zat buna çok üzülür ve kuklalarını yaparak perde arkasında oynatmaya başlar. Karagöz oyunları yazılı bir metne dayanmaz. Genelde öğrenilmiş hikayelerin anlatımı ile oyun gerçekleşir. Nesilden nesile bu hikayeler aktarılır. Zaman içerisinde ekleme ve çıkarmalarda yapılmıştır.
Hacivat ve Karagöz, toplumumuzda önemli yere sahip iki karakter olma özelliği taşır. Özellikle ramazanda çocuklar için eğlence düzenlenir. Oyunda çeşitli tiplemeler vardır. Bu tiplemeler her çeşit milleti temsil eder. Yahudi, Rum, Arap, Kürt, Acem, Arnavut tiplemeleri oyunda yer alır. Karagöz, Hacivat, Çelebi, Tiryaki, Beberuhi, Kayserili, Kastamonulu, Laz, Kürt, Acem, Arap, Arnavut, Muhacir, Frenk, Tuzsuz, Matiz oyunda yer alan kişi adlarından bazılarıdır.
NOT: Soru ya da görüşlerinizi aşağıda yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir..  Drone Sistemlerine Drone Savar!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet dedi ki:

    Daha kısa ve özetlerini

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.