Kapasiteye Göre Dünyanın En Büyük 5 Stadyumu

Kapasiteye Göre Dünyanın En Büyük 5 Stadyumu


Spor veya etkinlikler en iyi stadyumlarda yaşanır. İster bir futbol oyunu ister müzikal bir etkinlik olsun, izleyici ilk elden izleyici deneyimi yaşamak için diğer medyada canlı olarak izlemeyi tercih ediyor.

Oturma kapasitesine dayalı en büyük 5 stadyum listemiz kesinlikle herkesi şaşırtacak. Kapsamlı liste, dünyaya yayılmış tüm stadyumları dikkate almaktadır.

Rungando 1 Mayıs Stadyumu, Kuzey Kore

1989 yılında inşa edilen Kuzey Kore stadyumu, herhangi bir günde 150.000’den fazla kişiye ev sahipliği yapıyor. Oval stadyum, seyircileri olayları izlemek için rahat bir oturma alanı ile büyülemektedir. En yaygın etkinlikler futbol, güreş, jimnastik ve sanatsal performanslardır. Championship Wrestling ve New Japan Pro Wrestling arifesinde iki günlük bir etkinlik için stadyum sırasıyla 150.000 ve 190.000 rekor katılım gösterdi.

dünyanın en büyük stadyumu

Salt Lake Stadyumu, Hindistan

Bu stadyum ilk olarak 1984 yılında inşa edilmiş ve 2011 yılında yakın zamanda yenilenmiştir. Oturma kapasitesi 120.000 seyirciyi barındıracak şekilde geliştirilmiştir. Dünyanın ikinci, Hindistan’daki en büyük futbol stadyumudur. 1997’de 137.000’den fazla seyirci Mohun Bagan ve Doğu Bengal takımları arasında Federasyon Kupası Yarı Finali futbol maçını izledi. Stadyum, kuruluşundan bu yana 1986’da FIFA Dünya Kupası da dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası maçlarda çeşitli futbol liglerine ev sahipliği yapmak için popüler oldu. Futbol oyunlarının yanı sıra stadyum, müzik ve kültürel etkinlikler için bir sahne olarak da kullanılıyor.

Michigan Stadyumu, ABD

The Daily Telegraph, ABD’deki ünlü stadyum olan Michigan Stadyumu’nun 1927 yılında 1.4 milyon dolarlık bir maliyetle inşa edildi ve 113.000’den fazla oturma kapasitesine sahip olduğunu bildirdi. ‘Büyük Ev’ olarak adlandırılan stadyum, Michigan futbol takımı Wolverines’e ev sahipliği yapıyor. Stadyum, 1975’ten bu yana tüm ev futbolu maçları için 100.000’den fazla seyirciye sahip en yüksek koltuk doluluk oranına sahip benzersiz bir sicile sahiptir. Stadyum ayrıca 2014 yılında NHL Winter Classic için rekor kalabalığı çekti ve Michigan’ın Mezuniyet Günü törenlerine de ev sahipliği yaptı.

Beaver Stadyumu, ABD

Pennsylvania’da yer alan Beaver Stadium, ABD’nin en eski stadyumlarından biridir. Stadyum ABD’nin ikinci, dünyanın dördüncü büyük stadyumudur. Adını Penn Eyalet Üniversitesi’nin sahibi olduğu Pennsylvania Valisi’nden alan stadyum, 1909’da inşa edilmiş ve daha sonra daha büyük şovlara ev sahipliği yapmak için genişletilmiştir. Nittany Lions, Penn State College futbol takımı kendi sahasında bir şampiyon. Ev sahibi takım ile Nebraska arasındaki futbol maçı maksimum 110.753 seyirci çekti.

Estadio Azteca, Meksika

Dünyadaki ünlü ve ikonik futbol stadyumlarından biri, Meksika şehrinde bir banliyö bölgesinde yer almaktadır. Başlangıçta 1996 yılında 80000 kapasiteli inşa edilmiş ve 105.000’den fazla seyirciyi barındıracak şekilde yenilenmiştir. Stadyum, Meksika milli futbol takımı Club America’nın futbol maçları için kullanılıyor. Stadyum 1970 ve 1986’da 2 FIFA Dünya Kupası final maçına ev sahipliği yaptı. Stadyum, Arjantin ve İngiltere arasındaki 1986 çeyrek final maçında Maradona tarafından verilen ‘Yüzyılın Hedefi’ne şahit olduğu için şanslı.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2021 2,642