Beyinsi

Reşat Nuri Güntekin Kitapları Kısa Özetleri

  • 783 kez görüntülendi.
Reşat Nuri Güntekin Kitapları Kısa Özetleri

Reşat Nuri Güntekin Kitapları Kısa Özetleri

Reşat Nuri Güntekin-Ateş Gecesi (Kısa Özeti)

Kemal Murad İstanbul’da yaşar. Sürgüne gönderilir ama neden sürgüne gönderildiğini bilmez. Mühendis okulunda okur. Babası miralaydır. Kaymakam sürgün yeri olan Milas’ta Kemal’i karşılar. Etrafı gezdirir ve bir lokantaya varırlar. Kalacak yerini de ayarlamıştır. Bir rum mahallesine yerleştirilir. Rumlar Kemal’i çok sever ve neden sürgün edildiğini de merak ederler. Burada kızlar ona büyük ilgi gösterir. Kemal bir gece bir eğlenceye davet edilir burada Afife adında bir kızla tanışır ve gönlünü kaptırır. Aslında Osmanlı kızıdır ama etraftakiler onu Yunanlı diye tanıtır. Afife’ye tutulur konuşmak ister ama konuşamaz çünkü Afife ona hep rumca cevap verir. Kemal’in anne ve babası oğullarını ziyaret etmek için gelirler ama annesi orada hastalanır. Doktor Selim bey Kemal’in babasını tanır. Anne babası geri döner bu arada Kemal yalnız kaldığını hisseder ve aylak aylak dolaşmaya başlar. Ayağını kırar ve Selim doktor ilgilenir. Afife de gelir. Kemal Afife ile konuşmaya çalışsa da sonuç elde edemez. Afife de Kemal’e karşı bir his yoktur. Kemal Selim Beye yaranmaya çalışır amacı ise Afife’ye yakınlaşmaktır. Çeşitli planlar yapar ama bu planlar onu etrafından uzaklaştırır. En sonunda Afife’ye açılır. Afife çok şaşırmıştır. Kemal mutludur çünkü aşkını nihayet dile getirmiştir. Bu arada sürgün biter Kemal geri döner. Afife’ye eskisi kadar ilgi duymaz hatta kin beslemeye başlar. Savaş bitiminde Kemal artık zengin biri olur sürgüne gönderilenler kahraman ilan edilir. Kemal kendini kaybeder aynı zamanda ahlakını da kaybeder. Kemal abisi ile yaşamaktadır. Yıllar sonra Afife’yi görür. Babasını da kaybetmiştir. Afife de eşini kaybeder. Kemal’in annesi Afife’yi bırakmaz ve burada yaşaması için uğraşır. Kemal henüz Afife’yi affetmiş değildir başka bir yere taşınırlar. Afife Kemal’in öldüğünü düşünmüştür onu canlı görünce şaşırır. Afife ile Kemal yakınlaşır ama yılar sonra ayrılık gelir çatar. Kemal hiç evlenmez ve hayatına böyle devam eder.

Reşat Nuri Güntekin-Bir Kadın Düşmanı (Kısa Özeti)

İskender orta yaşlarda bir adamdır. Kitapta İskender’in hikayesi anlatılmaktadır. İskender babasının mesleğinden dolayı yurtta bir çok yeri gezmiştir. İlkokulu Ankara’da yapmıştır. Orta öğrenimi de yine babasının mesleğinde ötürü orta öğretimini başka bir yerde tamamlamıştır. Amasya ve Niğde de tamamladığı orta öğretimden sonra askere gider. Askere gitmeden önce sakin bir kişiliğe sahip olan İskender askerden sonra daha sert daha katı sinirli huysuz biri olur. Bunun sebebi de Zeynep’tir. Zeynep ile tanıştıktan sonra böyle asabileşir. Aralarında değişik olaylar yaşanmıştır. Her şey güzel gitmektedir önceleri ama Zeynep’in İskender’i aldatmasıyla olaylar tersine döner. Mesut adında biri vardır ve Zeynep İskender’i Mesut ile aldatır. Zeynep İskender’e karşı iyice ilgisizleşir. Artık ona zaman ayırmaz olur ve İskender bunu fark eder ve boşanır. Bu ayrılık İskender de fobi oluşturur. Artık hiç bir kadına güvenemez. Her kadını Zeynep gibi sanır. Hiç bir kadını artık sevemez. Kendine de söz verir artık duygusal olmayacaktır. Bir gün İskender yeni bir iş bulur ve çalışmaya başlar. Çalıştığı yerde yan masada bir kız oturur. Zaman içinde bu kızdan hoşlanmaya başlar ama kendine söz verdiği için gururunu da kıramaz. İnat yapar ve kızı tersler ama kız ona çoktan aşık olmuştur. İskender çok savaşır kendisi ile ve günün birinde hislerine yine yenik düşer ve kıza açılır.

Reşat Nuri Güntekin-Anadolu Notları (Kısa Özeti)

Çok fazla olayları ela alan kitabımız okuyucuya kimi zaman hangi kahramanın hangi konuya dahil olduğunu da takip etmek biraz zorlaşıyor. Bir anlamda roman çeşitli notlardan oluşuyor da diyebiliriz. Kahramanımız tren yolculuklarını çok sever. Trende yolculuk etmek büyük haz verir. Bu haz yalnız yolculuk yapıldığında güzeldir kahraman için. Yanına oturmasına izin vermez gelen yolculara yanımda biri vardı şimdi gelecek burası dolu gibi sözler söylerdi. Bazende işi abartı hastalıklı numarası yapar gelen yolculara hastalığın bulaşabilme ihtimali olduğunu söyler böylece yine yalnız kalırdı. Bir diğer notu da Şofördür. Şoför kullandığı araçla varmak istediği yere varana kadar başından geçen olaylar dizisi verilir notlarda. Araçlar da tel bulunur ve bozulduğunda bu tel kimi zaman imdada yetişir. Başka bir kamyoncudan tel alır ama teli adlığı adamında arabası bozulur.  Yatak çarşafı adlı notta ise değiştirilen yatak çarşaflarının akibetini ve nasıl değiştirildiğini merak eder. Hatta yeni çarşafın gerçekten yeni ve temiz mi olduğuna dair şüphe barındırır. Belki de başka bir yataktan alınıp getirilmektedir. Yolda hastalık notu da kahramanın bu hastalığı başkalarından saklamak istemesini anlatır. Rezil olmamak için başka bir yer gider terler hastalığı atmaya çalışır kendince. Başka bir notta ise tiyatro gösterisi için gelen kadınların açık giyindiği ve köylü erkekleri kışkırttığı bu yüzden tiyatrocuların köyden kovulduğu anlatılır. Son not ise bir dostuna cevap niteliği taşır.

İlginizi Çekebilir..  John Steinbeck Bütün Eserleri Kısa Özetleri

Reşat Nuri Güntekin-Akşam Güneşi (Kısa Özeti)

Daha çok küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Nazmi Bey zor şartlar altında büyümüştür. Amcası Nazmi’ye sahip çıkmış ve büyütmüştür. Amcası Nazmi’yi daha iyi bir eğitim alması için Fransa’ya gönderir. Evindeyken akıllı iyi bir çocuk olan Nazmi Fransa’da eğitimi aldığı sırada karakteri değişir. O artık eğlenceye, zevkine düşkün biri haline gelir. Birden fazla kızla arkadaşlık eder. Bu kızların başında Jülide ve Nazan gelir. Ancak Nazmi evlenmek için başka bir kızı seçer. Bu amcasının kızı Şükran’dır. Nazmi önceden arkadaşlık ettiği Jülide’nin bir adamla evlenmesini haber alır almaz Jülide’ye ulaşır. Jülide’ye bir anlamda babalık etmiştir Nazmi. Jülide Nazmi’yi görünce evlilikten vaz geçer çünkü ona karşı aşk duyguları besler. Nazmi de bunu öğrenir ve Jülide’ye aşık olur. ikili karşılıklı aşk yaşarken Jülide ani kararlar İhsan ile evlenme kararı alır. Bu karar Nazmi’yi derinden etkiler, dünyası yıkılır ve artık hiç bir şeyin ona tat vermediğini düşünür. Jülide evlendikten sonra İhsan ile Bakü’ye gider. Orada yaşamaya başlarlar. Bu süreçte Nazmi iyice çöker bunalıma girer. Gelen ölüm haberi ile bu büyük aşta sona erer.

Reşat Nuri Güntekin-Eski Hastalık (Kısa Özeti)

Züleyha ile yanındaki erkek bir gece eğlenirler ve eve dönüşte trafik kazası geçirirler. Adam ölür ve Züleyha yaralanır. Medyada yazılanlar ise kaçamak yapan iki kişinin kazası şeklindedir. Züleyha’nın sadece  1 tane dayısı vardır. Anne babası yoktur. Dayısı çıkan haberler üzerine utancından dışarı çıkamaz ve İzmir’e taşınır. Hastanede iken boşanmak üzere olduğu kocası Yusuf gelir ve ilgilenir. Alır memleketine doğru yola çıkar. Gemi ile yolculuk yaptıkları için gemide bulunanlarla sohbet etme fırsatı bulurlar. Herkesin farklı farklı hikayeleri vardır. Züleyha’nın da hikayesi şöyledir; Züleyha şanslı bir kızdır. Varlıklı olan babası onun için tüm imkanları seferber etmiştir. O sırada işgal altında olan İstanbul fazlası ile batının etkisinde kalmıştır. Batının etkisinde kalanlardan biri de Züleyha’dır. İşgal bitince babası memleketine dönmek ister. Züleyha bunu istemese de mecbur kalır. Züleyha burada Yusuf ile tanışır. Yusuf saygılı, beyefendi ve herkesin sevdiği bir kişiliktir. Züleyha’nın babasının emrinde bir askerdir. Babası da Yusuf’u çok sever. Sadık bir askerdir. Züleyha Yusuf’a ilgi duymaya başlar. Dedikodu olmasın diye de hemen evlenirler. İlk başta normal giden evlilik zamanla sekteye uğrar. Züleyha’nın batılı yaşamı Yusuf’u artık rahatsız etmeye başlar. Bir zaman sonra ayrılık kararı alırlar. Resmi olarak ayrılık bir yıl sonra gerçekleşecektir. O vakte kadar fikirleri değişirse tekrar barışacaklardır. Züleyha babasının vefatı ile İstanbul’a gelir. Yeniden batılı yaşama tarzını benimser. Her şey o trafik kazasına kadar güzel gider ama sonra Züleyha kendini bir bunalımın içinde bulur. Gemide Yusuf’a yeniden yakınlaşır. Yusuf babasına olan saygısından dolayı Züleyha’ya yardım eder.

Reşat Nuri Güntekin-Çalıkuşu (Kısa Özeti)

Feride İstanbul’da bir Fransız okulunda yatılı okumaktadır. Genç yaşta annesini ve babasını kaybetmiştir. Afacan bir öğrenci olmasının yanında aynı zamanda zeki, akıllı, dürüst, çalışkan bir kızdır. Okulda afacan olduğundan dolayı adı çıkar. Bu yaramazlığı yüzünden öğretmenleri ona Çalıkuşu der. Feride bütün tatillerini teyzesinin yanında geçirir. Sonunda okul biter. Feride çok güzel bir genç kız olur. Teyzesinin oğlu Kamuran ile nişanlanır. Kamuran’ın başkası ile ilişkisi olduğunu öğrenince evden kaçar. Feride öğretmen olur. Gittiği her yerde sevilir. Çocuklara öğretmen olmanın yanında anne ve baba da olur. Mesleğini seven iyi bir öğretmendir. Adı herkesin dilindedir. Feride’nin güzelliği başına bela olur her gittiği yerde. Dedikodular alır başını yürür en sonunda dayanamaz doktor Hayrullah ile nişanlanır. Yan yana geldiklerinde baba kız gibi dururlar. Feride’nin günlüklerini yazdığı defter ortadan kaybolur. Bu defteri doktor bulur. Doktor bir paket hazırlar. Hastalanmıştır ve vasiyetinde bu paketi teyzesine vermesini söyler. Doktor ölür Feride İstanbul’a döner. Paket açılır ve teyzesi artık Feride’nin gitmesine izin vermez. Kamuran ile evlenir. Feride’nin günlüğünde Kamuran’ı hala sevdiği yazılıdır.

İlginizi Çekebilir..  Mehmet Rauf-Genç Kız Kalbi (Kısa özeti)

Reşat Nuri Güntekin-Yaprak Dökümü (Kısa Özeti)

Ali Rıza Bey dürüst, çalışkan, prensipli, kendi halinde, şair ruhlu bir insandır. iş yeri ile uyuşmazlık yaşadığı için memuriyetinden istifa eder ve evde vakit geçirmeye başlar. Ali Rıza Bey’in Şevket adında bir oğlu ve 4 kızı vardır. Şevket bir bankaya memur olarak girer. Maaşı da yüksektir. Evin bütün geçimi Şevket’e kalır. Annesi bu durumdan hoşnut olmaz. Şevket evlenir. Eşi eğlenceye düşkün partiden partiye koşan bir kadındır. Evin 2 kızını da etkiler onları değiştirir peşinden sürükler. Şevket buna razı gelmez ama eşinin etkisi altında kalmıştır. Evde huzursuzluk baş gösterir. Rezalet bir ortamda yaşamaya başlarlar. Yüksek eğlence giderleri karşılanamaz olur. Şevket bankadan borç alır ödeyemez. Hapse düşer. Evin büyük kızı Fikret dul bir adam ile evlenir ve evden uzaklaşır. Şevketin eğlence düşkünü eşi ise evden kaçar fakat şevket bu duruma üzülmez aksine memnun olur. Evin eğlenceye düşkün 2 kızı eski hayatlarını özler. Yine parti yapmak eğlenmek isterler fakat boşadır. Kızın biri kendini zengin gösteren bir Suriyeli ile kaçar. Oraya vardıklarında tek eşin kendi olmadığını bir kaç tane daha eş olduğunu görür. Diğer kız ise bir avukatın metresi olur. Ali Rıza Bey hastalanır. Büyük kızının yanına gider fakat ev kalabalıktır ve müsait değildir. Geri evine döner. Metres olan kızının yanında yaşamaya başlar. Çoğu zaman eski arkadaşları ile göz göze gelir ve utanır.

Reşat Nuri Güntekin-Yeşil Gece (Kısa Özeti)

Şahin güçlü inanca sahip, çalışkan, saf, dürüst bir köy çocuğudur. Okumak için İstanbul’a gelir. Somuncuoğlu medresesinde okumaya başlar. Okulun gayesi İslam Birliği dir fakat asıl amacın bu olmadığının farkına varır Şahin. İslam Birliği düşüncesi ile öğrenciler asker, öğretmenlerde komutandır. Ordunun adına Yeşil Ordu derler ve başlında ahlaksız zulüm seven bir komutan vardır. Bu okul gizliden gizliye sırf çıkar için çalışır. Din çirkin heveslere alet edilmektedir. Şahin kendini geliştirir ve öğretmen olur. Şahin dini hakkıyla yaşamak ve öğretmek ister. İzmir Sarıova’da öğretmenlik mesleğine başlar. Burada halk cahildir ve bunu kullanmak isteyen kötü niyetli insanlar halkı yönlendirmeye çalışır. Şahin bu kişilere savaş açar. Bu kötü niyetli kişiler velilere çocukları okuldan alıp Kuran kursuna vermelerini söyler. Böylece çocuklar eğitimsiz kalacaklardır. Bir gün ilçeyi kötülüklerden koruduğuna inanılan türbe yanar. Suçu da içkiye yatkın olan öğretmen Nihat Bey’e atarlar. Halk linç etmek ister fakat Şahin Nihat Bey’i halkın elinden kurtarır. Sonra türbeyi yakanın türbe bekçisi olduğu anlaşılır. Bekçinin oğlu türbeyi soymuş ve yakmıştır. Yunanlılar ilçeyi işgal eder. İlçede mahsur kalan ve kaçamayan subayları kurtarmak adına Şahin Bey düşman yanlısı gibi davranır. Bu durumu fark eden düşmanlar Şahin’i Yunan adalarına sürer. İşgal biter ve düşman çekilir. Şahin geri döner fakat vatan haini gibi gösterilir. Daha önceden düşmanla işbirliği yapanlar şimdi Atatürkçü gibi görünerek şirinlik yapar ve ilçeyi ele geçirirler. Şahin çetin mücadeleler sonrasında gerçekleri açığa çıkarır.

Reşat Nuri Güntekin-Acımak (Kısa Özeti)

Zehra okulda öğretmendir. Eğitim ve öğretimin tüm gereklerini yerine getirir. Yaşadığı bölgede bulunan sayılı öğretmenlerdir. Zehra öğretmenin bir sorunu vardır. Yaramaz öğrencilere karşı af duygusu yoktur. Onun bu özelliği etrafa rahatsızlık verir. Okul müdürü bir çok defa uyarmış fakat bir sonuç alamamıştır. Bir gün Maarif Müdürü ve Vekili Zehra’ya babasının hasta olduğunu ve babasını görmesi gerektiğini söylerler. Zehra babasının olmadığını söyler. Maarif Müdürüne telgraf gelir ve Zehra’nın babasının ölmek üzere olduğu bildirilir. Müdür Zehra’ya bunu iletir. Zehra yine kabul etmez fakat sonra vazgeçerek hazırlığını yapıp gelir. Zehra babasını sevmemektedir çünkü babası annesini, ablasını ve anneannesini öldürmüştür. Zehra’yı da yatılı okula verip hiç ilgilenmemiştir. İstanbul’a vardığında eski komşusu ile karşılaşır. Komşusu babasının öldüğünü ve son nefesini verirken Zehra Zehra diye sayıkladığını söyler. Evde toplanan kalabalık arasından bir kaç kişi babasına ait olan sandığını Zehra’ya verir. Zehra sandığı açar içinde bir de günlük vardır. Önce okumak istemez ama dayanamayıp okumaya başlar. Günlükte babasının başından geçen her şey yazılıdır. Babası hakkında bildiklerinin aslında tam tersi olduğunu öğrenir. Bütün suçun annesinde ve anneannesinde olduğunu öğrenir. Zehra’nın fikirleri artık değişmiştir fakat çok geçtir. Zehra babasının ayaklarını öper ve okuluna döner. Zehra artık içinde acıma duygusu olan bir öğretmendir. Kişiliği değişmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.