İyi Bir İman Sahibi Nasıl Olunur?

İyi Bir İman Sahibi Nasıl Olunur?


İyi Bir İman Sahibi Nasıl Olunur?

Bütün duyu organlarının ve aklımızın algıladıkları bilgiler, imana kavuşmaya yardımcı olurlar. İlim, alemdeki nizam, düzgünlüğün tesadüf olmadığını ve bunun mutlaka biri tarafından yürütüldüğünü ya da bir yaratıcının bulunduğunu anlamaya, bilmeye ve imana kavuşmaya yardımcı olur. İman için çok çeşitleri deliller de varken birde Ehl-i Sünnet Alimleri’nin kitaplarını da okumak ve detaylı bilgileri oradan almak gerekir. Çünkü bunlar Peygamber Efendimizin haber verdiği huşulardır. Doğru bir imana sahip olmak için nelere inanılması gerekir? Ne yaparsak daha güçlü bir imana sahip olabilir gibi soruları buyrun cevaplayalım.

  • İmanın devamlılığı olmalıdır. İmanda sabitlenmek gerekir. Bir an olsun bile ayrılmayı düşünmemek gerek. Ben Müslüman oldum ama sadece 5 yıllığına gibi saçma şartlar konmamalı.  Ben şu kadar yıl sonra Müslümanlıktan çıkacağım diyen birinin zaten imanı gider o andan itibaren.
  • Çok önemli bir konu olan havf ve reca arasında mümin durmalıdır. Yani Allahu Telanın azabından korkmalı, cehennem ateşinden korkmalı ve günahlardan korkmalıyız ama Allahu Teala’nın rahmetinden, merhametinden bir az bile olsa ümidi kesmemeliyiz. Bütün günahlar işlense bile tövbe edince Allah’ın tövbeleri kabul eden merhametli olduğunu bilmek ve istiğfar etmek gerekir. Çünkü tövbe eden hiç günah işlememiş gibi olur. Cuma hutbelerinde erkekler bilirler ve sıklıkla bu cümleyi duyarlar.
  • Ölüm gelmeden önce iman edilmelidir. Can boğaza geldiği vakit ahiretin bütün halleri gösterilir ve o andan itibaren iman etmeyenler imana gelir fakat iş işten geçmiştir. Zaten iyi bir Müslüman görmeden yapılan imandır. İlla ki bir kanıt aranacaksa o halde dağlara, yağmura, afetler baksınlar
  • Güneş doğudan doğar batıdan batar. O gün gelince güneş batıdan doğacak ve o andan itibaren yapılan ib adetler kabul edilmeyecek. O an gelmeden iman etmiş olmamız gerekir.
  • Gaybı sadece Allah bilir. Kimse gelecekten haber veremez. Ancak peygamberlere ve salih kullara gaybdan bilgi verilebilir. Orda burda şuyun olacak buyun olacak, şunla karşılaşacaksın, şu kadar çocuğun olacak gibi gelecekten haber aldığını söyleyen sahtekarlara da tamah etmemek gerekir.
  • İslam dini nettir. Açıktır. İman ettikçe daha da netleşir. Öyleyse apaçık delillerle gelen İslama şüpheyle yaklaşmamak gerekir.
  • İman dinimizde bildirildiği şekilde olmalıdır ki hataya düşmeyelim. Zaman zaman kulaktan dolma bilgiler bizi yanlış yönlendirebilir.
  • İman yalnız Allah rızası için yapmalıyız.

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
791 0,468