Yeni Sabun Bezi Modelleri

Yeni Sabun Bezi Modelleri


Yeni Sabun Bezi Modelleri

Bayanların ağır örgü işlerinden sıkılıp tabiri caizse atıştırmalık diyebileceğimiz sabun bezleri modellerini sizlerle paylaşacağız. Ceket, yelek, kazak ve daha bir çok giyim çeşitlerini el emeği göz nuruyla ören ve kimi zamanda bunu ticarete döken kadınlarımıza kolaylıklar dileriz. Bize naçizane sabun bezi modellerini model alıp yaparsınız diye elimizden geldiği kadar yardımcı olacağız. Küçük bir bilgi paylaşacak olursak burada göreceğiniz sabun bezi modellerini sadece bir bayan arkadaşımız yapmıştır. Nasıl yapıldığını ve nelerin kullanıldığını görelim.

Sabun Bezi Kaç Çeşittir?

Sabun bezleri örüldüğü malzemeye göre Kasnak, Tığ, Oklava, Parmak dolama olmak üzere 4 çeşittir. Daha başka malzemelerle de yapılan çeşitleri olduğunu biliyoruz fakat çok seyrek kullanıldığı için bilgi verme ihtiyacı hissetmedik.

Kasnak İle Örülen Sabun Bezleri

Kasnak genelde 4 köşeli ağaç tahtanın birleştirilmesi ile üzerine belirli aralıklarla çivi çakılmak suretiyle yapılan sabun bezi malzemesidir. Bu tanım elbette ilk sabun bezi malzemesinden gelir. Günümüzde çok çeşitli şekillerde kasnaklar vardır. Basit tanımlama yaparsak bir kasnakta ortalama 50 ile 60 arası çivi ya da çıkıntı olur. İstenilen bez büyük boyutlarda ise sayı arttırılır. Bir sabun bezi ipinden (örneğin nako bonbon) 4 ya da 5 tane bez çıkar. Bir çiviye 6 tane ip sarılır, bir boşluk bırakılır diğerine geçilir ve her defasında aynı yol izlenir. Bir renk biterse diğerine geçildiğinde boş bırakılan çivilere diğer renk geçirilir. Eğer yazıdan modeli çıkaramıyorsanız yorum yazabilir ya da soru sorabilirsiniz. Elimizden geldiği kadar detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Aşağıdaki resimler bir kasnak sabun bezinin önü ve arkasıdır

 

 

Tığ ile Örülen Sabun Bezleri

Tığ ile örülen sabun bezlerinde en önemli nokta kaç numara tığ ile yaptığımızdır. Standardı 7 1.3 mm dir. Bu tığ numarasıdır. İpin kalınlığına göre tığnın numarası değişir. İp olarak genelde nako bonbon ya da kristal kullanılır. Model olarak istediğiniz modeli kullanırsınız.

 

 

Tığ ile sabun bezi yapımı şöyle olur: Üçgen el sokmalı sabun bezini anlatalım. 3 tane fıstık yapılır, birleşir, üst tarafa geçilince yaptığınız aynı şekilde başına batarak yıldız yapılır ve kenarlardan arttırılarak üçgen yapılır. Detaylı bilgi isterseniz yorum kısmından bizlere sorularınızı sorabilirsiniz.

Bir başka modeli anlatalım: Papatya modelli lif

 

Papatya modelli lifte 8 zincir çekerek yuvarlak yapılır. İçine 9 tane fıstık yaparak doldurulur (bezin büyük olmasını isterseniz fıstık sayısı arttırılabilir). Üste geçince her fıstığın üstüne baş dolayarak 3 kere batılır, bir fıstık yapıldıktan sonra 3 zincir çekilir ve aynı yere bir daha fıstık yapılarak batılır aralara ise her üste geçildiğinde aynı devam edilir. Yapraklarına  geçilince ise aynı şekilde baş dolayarak 3 kere batılır aynı yere iki kere batılır ve aralarına 4 zincir çekilir. Üste geçince ise aynı yapılır ama her üste geçilince aralardaki zincirler artmalı. Eğer arttırmazsanız kardaklanır ve motifler üst üste düşer . En üst beyaz yerlerine gelince ise 3 baş dolarak 3 kere de çıkılır ve 3 zincir çekilerek başına batılır. Sonra 4 zincir çekilerek zemin de yapılan ara yerlerde çekilen zincirlere  2 zincir çekilerek  baş dolamadan batılır  sonuna kadar dönerken ise  fıstık yaparak doldurulur.

Bunlar sadece iki tane modeldi. Aşağıda farklı sabun bezi modelleri paylaşıyoruz. İstediğiniz modelin detaylarını bizlere sorabilirsiniz.

 

 

 

Not: Bütün  bu sabun bezlerini tek tek emeğiyle ören Beyza arkadaşımıza çok teşekkür ederiz.


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1961 1,019