Bir İnsanda Hangi Kötü Huylar Bulunur?

Bir İnsanda Hangi Kötü Huylar Bulunur?


Bir İnsanda Hangi Kötü Huylar Bulunur?

Bir insanda hangi kötü huylar bulunur adlı konumuza başlamadan önce aşağıda vereceğimiz kötü huyların her insan da olduğu anlamına elbette gelmiyor. Kişiden kişiye değişen özelliklerin kötü olanlarını inceleyelim.

Küfür, insanların konuşurken kullandıkları utandıran kelimeler ya da cümleler küfürdür. Neden utandıran dedik çünkü kültürümüzde küfür etmenin kötü huy olduğu kabul edilir.

Cehalet, cahillik, bilgiden uzak( hem dini hem de dünyevi) kalan insanlar hakkında bilgisi olmadığı konularda konuşup yanlış olan bir şeyi körü körüne savunabilirler. Beyaza sırf cahilliğinden dolayı siyah diyen birinin fikrini değiştirmek zordur. Eğer elinde imkanları yoksa ve ahlak kurallarını da öğrenebileceği bir çevresi yoksa o zaman bu kişiyi suçlamak haksızlık olur. Her türlü bilgiye ulaşabilen ve imkanları olan kişilerinde cahilce hareket ettiklerini biliyoruz.

Kendini beğenmek, hak etmediği durumu kendini yakıştırmak diyebiliriz. Burnu havada da denir toplumumuzda. Kendini diğerlerinden üstün görmek, aşırı gururlanmak şeklinde de adlandırabiliriz.

Bozuk iman, sırf göstermelik namaz kılmak ya da inanıyormuş gibi yapmak da diyebiliriz. Aslında kendini kandırmaktan başka bir şey değildir bu. Başkalarına kendini iyi göstermektir.

Nefsi yüceltmek, yasak olan şeyler karşısında dayanamayıp nefse uymak ve yasak olanı yapmaktır. Eğer güzel ahlakımızı yüceltebilirsek nefsimize de hakim oluruz.

Taklit etmek, iyi olan şeylerin aksine tamamen kötü niyet barındıran ve şeytana uymuş kişilerin yaptıklarını iyi belleyip kendisi de bunu yapmasıdır. İmrenmek de diyebiliriz.

Gösteriş, her insanda bulunan ve sadece iyi ahlaklı kişilerin bunu kontrol altında tuttuğu bir tutkudur. Yeni bir şeye sahip olduğumuzda bunu hemen göstermeye çalışırız. Gösterdiğimiz kişilerde bu yoksa belki zorlarına gider ama biz bunu düşünmeyiz.

Daha uzun yaşama isteği, tam açıklamasını yapacak olursak şöyle diyebiliriz. Ölümden korkmak ve daha uzun yaşamak adına yapılan kötülükler, gereksiz harcamalardır. Ömrümüzü uzatmak için bir başkasının ömründen çalmak kul hakkından başka bir şey değildir.

Haramı helal gibi görmek, daha çok aile büyüklerinden gördükleri ve çevrenin etkisi ile haram olanı helal gibi görmektir. Aslında nelerin haram olduğunu öğrenmek zor değildir ama araştırma merakımızı daha başka işlerde kullandığımız için haram artık helal gibi görülmüştür.

Kıskançlık, sevdiğimiz insanları kıskanmamız normaldir ama bir arkadaşımızın, bir dostumuzun başarısını kıskanmak normal değildir. Kıskançlığın rahatsız edici seviyeye gelmesi ile çekememezlik başlar.

Bir insanda bulunan diğer kötü huyların diğerleri şunlardır; Bir başkasını kendinden aşağı görmek, Başkasının başına gelen bir musibete sevinmek, Küs kalmak, Güvenilir kimse olmamak, Dünya malına düşkün olmak, Hayırlı bir işi yapmaya erinmek, Zulmü sevmek, İslam ile alay etmek, Fitneci olmak, Adaletsiz olmak, Tövbenin ne olduğunu hiç bilmemek, Din kardeşine beddua etmek, Lakap takmak, Kuranı Kerimi saptırmak ve yanlı bilgi vermek, Gıybet etmek.

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
751 0,397