Bir İmam Hangi Şartları Taşımalı?

Bir İmam Hangi Şartları Taşımalı?


Bir İmam Hangi Şartları Taşımalı? Kimler İmam Olabilir?

İmam olmak için hangi şartların oluşması gerekir ya da imamlığın olmazsa olmazı nelerdir gibi soruların cevabını aşağıda bulabilirsiniz. Evet imamlığın şartları 6 dır. Bu şartlardan biri bulunmazsa imamın arkasında kıldığınız namaz kabul olmaz.  Bakalım hangi şartlar bunlar;

  • Allaha teslim olmak. Müslüman olmak. Ebu Bekir ve Ömer (r.a) in halife olduğuna inanmayan kabir azabına ve miraca inanmayan kimseler imam olamaz.
  • Ergenlik çağında olmak yani akıl bağlini almış olmak. Cahilliği üzerinden atmış olmak.
  • Akıllı, bilgili olmak. Bunamış kimseler ya da sarhoş kimseler imam olamaz.
  • Erkek olmak. Yani erkekler kadınların arkasında namaz kılamaz.
  • En azından Fatiha ile bir ayeti doğru biçimde okuyabilmek gerekir. Tecvid bilmesi gerekir. Eğer bir ayeti tecvid ile okuyamıyorsa imamlığı sayılmaz.
  • Özürsüz olmak. Özrü olan özrü olmayana  imam olamaz.

İmamın kıraatı güzel okuması lazımdır. Eğer namazın kurallarını bilmiyorsa ya da namazda uyulması gerekenleri hiçe sayıp cemaati buna yönlendiriyorsa arkasında namaz kılınmaz. Erkek kadının arkasında namaz kılamaz. İmam kimlerden seçilir? İmam olacak kişi tavkalı, ahlaklı olmalı. Durumlar eşitse Kuranı Kerimi daha güzel okuyan imam olmalı. Yine durumlar eşit ise yaşı büyük olan imam olmalı. İmam bulunduğu yerde ahaliyi camiye alıştıracak yetenekte olmalıdır. Ahali ile ilgilenmeli ve dini konularda davetlerde bulunmalıdır. Ezanı oku, namazı kıldır tamam imamsın! Hayır böyle bir şey yoktur. İmam üzerine düşen görevleri yapacak. Extra yaptığı işlerden içinden isteyerek ve verilmediği zaman gönül koyacak kişinin de imamlığı tartışılır. Kültürümüzde Allah rızası için üzerine düşen görevlerden harici görevler üstlenen imamlar daha kıymetlidir. Çocuklarımızı genelde yaz aylarında camiiye göndeririz ve imamlara emanet ederiz. Nasıl okula giden çocuk öğretmenlere emanetse camiiye giden çocuğumuzda imama emanettir.

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
771 0,416