Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?


Ayak Mantarına Ne İyi Gelir? 
Ayak mantarı, ayağın hava almayan ayakkabılar içinde uzun süre kalması, ayaklar ıslandıktan sonra tam kurulanmaması ve ayakların terlemesinden meydana gelir. Mantarlar karanlık ve nemli ortamlarda çok hızlı bir şekilde çoğalırlar. Dar ayakkabı giyildiği zaman mantar için zemin hazırlanmış demektir.  Ortak kullanım alanlarında mantarların üreme ve bulaşma oranı çok yüksektir.
Umuma açık havuzlar, genel hamamlar, plajlar, spor salonları ve güzellik salonlarında dikkatli olmak gerekir. Başkalarının kullandığı ayakkabı ve terlikleri kullanmak mantar oluşumuna zemin hazırlar. Mantarlar bulaşıcıdır.
Özellikle havuzlar, hamamlar, plajlar, spor salonları ve güzellik salonları gibi ortak kullanım alanı olan yerlerde mantar oluşması ve yayılması riski yüksektir. Mantar ayak parmaklarında, ayakların altında ilerleyen durumlarda tırnaklarda görülür.
Mantarlar, su toplar, rengi kırmızıdır. Ayaklarda mantar oluştuğu zaman, deri kurur ve kepek gibi dökülür. Aynı zamanda mantar kaşıntı ve yanma gibi şikayetlere de neden olur.
Ayak mantarı zamanında tedavi edilmediği zaman tırnaklara da sıçrar. Bu aşamadan sonra mantarı tedavi etmekte zorlaşır. Mantar tırnağa bulaştığı zaman tırnaklarda kalınlaşma, ufalanma ve renk değişimi gibi belirtiler ortaya çıkar. Tırnakta oluşan mantar tedavi edilmediği zaman tırnak tamamen görselliğini kaybeder ve zaman içerisinde işlevini yitirir.
Mantara ne iyi gelir, derseniz öncelikle mantarları kurutmak için pudra kullanabilirsiniz. Ayaklarınızın ıslak ve nemli kalmamasına dikkat edin. Ayrıca yazın ve kışın ayağın hava almasını sağlayan deri ayakkabılar tercih edin. Ayaklara baskı yapan ayakkabılar mantarı tetikler, biraz daha rahat ve esnek ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Çoraplarınızı gün aşırı değiştirin. Ayakların nemini alan pamuklu çoraplar kullanın.  Bununla birlikte doktorunuzun verdiği ilaçlar ve antifungal kremleri kullanabilirsiniz.
Mantara ne iyi gelir, bitkilerden hangileri kullanılmalıdır. Mantara iyi gelen bitkilerden biri aynısefa otudur. Ocağın üzerine suyu koyup kaynattıktan sonra içine 3 yemek kaşığı aynısefa otu atın. 5 dakika kaynattıktan sonra suyu ocaktan alın. Ilık hale gelince ayaklarınızı bu suyun içine koyun. Yarım saat kadar ayaklarınızı bu suda beklettikten sonra ayaklarınızı sudan çıkarıp güzelce kurulayın. Bitkilerden destek almak istediğinizde mutlaka doktorunuza danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

991 0,528