İslam Dininde İman Nedir?

İslam Dininde İman Nedir?


İslam Dininde İman Nedir?

Yaratıcımız olan Allahu Teala kullarının dünya ve ahirette iyiliklerini ister. Kendisine karşı gelenlerinden tövbe edenleri de bağışlar . O’nun herşeye gücü yeter. Dünyada huzur içinde yaşamak ve ahirette de sonsuz saadete kavuşmak bizim istediğimiz önceliklerdendir. Allahu Teala da kulları için bunu ister. Bunun için huzur için saadet için bizlere yapılması farz olanları getirdi. Emretti. Bizlere yararlı olan şeyleri emretti. Zararlı olanları da haram kıldı. Allah’ın birinci emri İMAN ETMEKtir. Her insan için iman zaruridir. İhtiyaçtır. Ruhun ve bedenin sağlığı için, dünya ve ahiret için zaruridir. İman lügatda, bir kimseyi tam ve doğru sözlü bilmek , ona inanmak anlamına gelir.

İslamiyette iman, Muhammed Mustafa s.a.s’in Allah’ın Peygamberi olduğunu ve O’nun tarafından seçilmiş olduğunu bilmek ve inanarak söylemek ve onun Allahu Teala tarafından kısaca bildirdiklerine kısaca inanmak, geniş bildirdiklerine etraflıca inanmak ve gücü yettikçe Kelim-i Şehadet’i söylemektir. Nasıl bir yılanın zehirli olduğunu bilipte ondan uzak duruyorsak haramlardan da öylece uzak durmak gerekir. Ateşin zararlı olduğunu, yakacağını biliyor ve buna inanıyorsak Allah’ın da varlığını bilip ona iman etmeliyiz. Son peygamber Muhammed s.a.s’in söylediklerinin hepsini beğenip, inanıp, kalben tasdik edilmesi yani inanmasıdır. İnanan insanlara Mü’min denir.

Bir Müslümanın İmanı

Her Müslümanın Muhammed Aleyhisselam’a tabi olması, onun gösterdiği yolda yürümesi gerekir. Çünkü onun gösterdiği yol Kuran-ı Kerimin yoludur.  Doğruluğun yoludur. Bizim için doğru olan hayatın gerçeklerini anlatan Kurandır.  Bu doğru yola İslamiyet denir. İslamiyete uymak için öncelikle yapmamız gereken iman etmektir. İman olmayınca neye inandığımızı anlayamayız ve tam olarak ibadetimizi yerine getiremeyiz.  Müslümanlığı iyice öğrenmek gerekir. Kuru kuruya sırf kulak dolgusu sözlerle Müslüman olanlar ilerde İslamiyeti basite indirger ve yasaklarından sakınmaz. Kendi arzuları doğrultusunda harekete eder.

Bir kişi Müslüman olmak istiyorsa önce iman etmesi gerekir. Yani sözleri ve kalbi ile tamamen inanması gerekir. Sonra Kelime-i Şehadet’i öğrenmesi gerekir. Sonra guslü öğrenmesi gerekir ki bedenen de hazır olsun. Sonra abdesti namazı öğrenmeli öncelikleri bu olmalı. Daha sonrada diğer farzları öğrenmesi gerekir. Bunları zamana yayarak yavaş yavaş yapmak gerekir. Çünkü İslam aynı zamanda anlamaktır. Anlayarak iman etmek demektir. Bütün farzları öğrendikten sonrada yasakları bilmesi gerekir ki imanı tam olsun.

Allahu Teala cümlemizi inanarak iman etmiş kullarından eylesin.

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
771 0,535