Ders Çalışmak İçin Nasıl Konsantre Olabilirim?

Ders Çalışmak İçin Nasıl Konsantre Olabilirim?


Ders Çalışmak İçin Nasıl Konsantre Olabilirim?

Başarının yolu iyi bir alt yapıdan geçer. Bu altyapıyı alırken bilgilerin tekrar unutulmaması için sık tekrarlar yapılır. Öğrenilenlerin çabuk unutulmaması için bilginin beyne girişi sorunsuz, stressiz ve anlaşılır olması gerekir. Ferah bir ortam, müziksiz öğrenme, uyumlu arkadaşlar gibi faktörler çok önemlidir. Öğrencilerimizin derste ya da evde öğrenmek için yapması gerekenlere konsantre olması gerekir. Bunu sağlamanın yollarına bir bakalım.

Kendini motive etme: Bilgiyi daha rahat öğrenmenin yollarından biri de çalışmadan önce kendini motive etmektir. Buna gerçekten ihtiyacınız olduğunu düşünün ve öyle başlayın.

Bilgiyi almak için güzel bir ortam: Hep evde çalıştığımızdan odamız ferah, aydınlık ve çok kalabalık olmamalıdır. Kalabalıktan kasıt eşyalardır. Dağınık bir ortamda bizi etkiler bu nedenle masamızda sadece biz ve kitaplar olmalıdır. Hep evde çalışmaktan sıkıldıysanız varsa çevrenizde kütüphane çalışmak için iyi bir ortamdır.

Sizinle uyumlu bir ders çalışma partneri: Bu en iyi dostunuz anlamına gelmez. Fikir olarak uyuştuğunuz bir arkadaşınızla fikir alış verişleri yaparak öğrenmeyi deneyebilirsiniz.

Kısa molalar vermek: Çalışma saatleri aralıksız 2 saati bulduğunda beyin yorulacağından bilgiler gürültülü bir hal alır. Böyle bir durumdan uzaklaşmak için çalışmayı kısa molalarla kesin. 45 dakikalık her çalışma saatinde 10 dakika mola verin.

Bilgisayar, cep telefonu ya da müzik dinleyebileceğiniz her türlü eşyayı uzaklaştırın: Konsantre olmak için teknolojik aletleri kapatın ya da yanınıza almayın.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

821 1,152