Yanık Nasıl Çabuk İyileştirilir?

Yanık Nasıl Çabuk İyileştirilir?


Yanık Nasıl Çabuk İyileştirilir?

Yanık nasıl çabuk geçer? yanık tedavisinde evde ne kullanabilirim? yanığa diş macunu sürülür mü? yanık oluştuğunda hemen buz mu koymalıyım?

Günlük hayatta çeşitli nedenlerle vücudumuzun çeşitli yerleri yanığa maruz kalır. Yanık oluştuğunda doğru bildiğimiz yanlışlar vardır. Kulaktan dolma bilgiler ile yanığa müdahale etmekteyiz ancak uzmanlar bu konuda uyarıyor. Yanığa ilk müdahale olarak buz koyarız. Buz yanma hissini ortadan kaldırır. Buzu çektiğimizde ağrı yeniden ortaya çıkar ancak buz koymanın yanığı genişlettiğini biliyor muyuz? Buz yaranın genişlemesine sebep olur. Diş macunu, yoğurt ya da zeytinyağı gibi yanığa müdahale yöntemleri de yanlıştır. Yanığa ilk müdahale oda sıcaklığında su ile olmalıdır.

Evde musluk suyu ile yanığa müdahale en doğru yöntemdir diyor uzmanlar. Ağrı geçinceye kadar musluk suyunda yanan yeri bekletmeliyiz. Yanan yerler genelde el, kol ve ayaklardır ancak vücudun diğer yerleri de yanabilir. Yanıklara genelde sıcak su, süt ve çorbalar yol açar. Evde soba kullananlarda kışın yanıklara maruz kalabiliyor. Yanık eğer su gibi sıvı faktörlerden oluşmuşsa hemen sıvı maddeler ciltten uzaklaştırılmalı. Soba gibi faktörlerden oluşmuşsa ilk yapılması gereken ise suyun altında yanan yer bekletilmeli. Süre olarak yanığın derecesine bağlı olarak 15 dakika idealdir ancak ağır yanıklarda mutlaka bir doktor müdahalesi şarttır. Diş macunu sürdüğümüzde macunda bulunan mentol tahriş edici özelliğe sahip olduğundan işimizi zorlaştırıyor. Hem yanık genişliyor hemde yara daha da ağırlaşıyor. Böylelikle hızla iyileşmesi gereken yerlerimize bir darbe de biz vurmuş oluyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

851 0,442