Erteleme Hastalığı Nedir? Erteleme Hastalığı Tedavisi

Erteleme Hastalığı Nedir? Erteleme Hastalığı Tedavisi


Erteleme hastalığı Türkiye’de bulunan bireylerde sıkça karşılaşılan bir hastalık türüdür. Tıp dilinde ise bu hastalığın adı “Procrastination” olarak geçmektedir. Kişiler yapması gereken işleri yapmayıp ertelemesi bu hastalık kapsamına girmektedir. Asıl amacı ders çalışmak olan birisi bu eylemden önce araya başka işler sokmakta veya hiçbir şey yapmadan ders çalışmamaktadır. Ders çalışmaya niyetlendikten sonra “bulaşıkları yıkayayım, sonra çalışırım” düşüncesine girmek bir erteleme hastalığıdır. Asıl hedeften saparak planınızda olmayan başka işleri araya sokuyorsanız siz de erteleme hastalığına yakalandınız demektir.

Erteleme Hastalığı Nedir?

İlk paragrafta belirttiğimiz üzere erteleme hastalığı nedir sorusuna verebilecek net cevaplarımız bulunmaktadır. Bir işi ertelemek, yapılması gereken işi ağırdan yapmak erteleme hastalığıdır. Eğer bir işi yapmak için gerekli enerji, zaman ve imkan olmasına rağmen erteleniyorsa kişide erteleme hastalığı yani “Procrastination” bulunmaktadır. Bu hastalığa çeşitli psikolojik etkenler sebep olmaktadır. Yazımızın devamında erteleme hastalığının altında yatan sebepleri öğrenebilir ve çözüm önerileri hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Erteleme Hastalığı Nedir? Erteleme Hastalığı Tedavisi

Erteleme Hastalığı Nedenleri

Erteleme hastalığına yakalananlar gün içerisinde işlerini sürekli erteledikleri için ve son zamana bıraktıkları için zor durumlar ile karşılaşabilirler. İlk paragrafta verdiğimiz örnek basitti. Bu hastalığa iş hayatında yakalananlar çok daha zor durumlar yaşamakta hatta işten kovulma eşiğine kadar gelebilmektedirler. Sizler için bu hastalığın altında yatan sebepleri sıraladık.

 • İşi yapmak için gerekli motivasyonun olmaması, motivasyon eksikliği
 • Kişinin zamanını kötü yönetmesi
 • Mükemmeliyetçilik
 • Yapılması gereken işi başaramama ve iş ile ilgili gelecek kaygısı
 • Kişinin istemediği, kişiye uygun olmayan iş seçimleri
 • İş ile alakalı bilgi eksikliği
 • İşe başlanacağı zaman bitirememe kaygısı

Yukarıdaki sebeplerden anlayacağınız üzere bu hastalığın temelini psikolojik nedenler oluşturmaktadır. Çözümleri ise bu nedenlere yönelik olabilir.

Erteleme Hastalığı Tedavisi

Erteleme hastalığı tedavisi olarak büyük bir kısmını kişilerin kendi kafasında çözmesi gerekmektedir. Örnek olarak kişiye uygun olmayan iş seçiminde farklı işlere yönelmek tedavi olarak kabul edilebilir. Motivasyon konusunda ise kapılara, masalara motive edici yazılar yazılabilir.

Tüm bunlara rağmen sonuç alamıyor, erteleme hastalığına devam ediyorsanız mutlaka psikolojik destek almalısınız. Böylece günlük hayatta daha az zorluklar yaşayabilirsiniz.


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. deniz dedi ki:

  Her hastalığa dikkat edilmeli. Bu durum da psikolojik zaten.

 2. Mücahid dedi ki:

  İşte bu tam olarak ben 😂 Sürekli erteliyorum.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1911 1,491