Domates Suyu Neden Uçakta Daha Lezzetlidir?

Domates Suyu Neden Uçakta Daha Lezzetlidir?


Domates Suyu Neden Uçakta Daha Lezzetlidir?
Domates sevmeyenler: Bir sonraki uçuşunuzda içeceğinizi seçerken iki kere düşünebilirsiniz.
Bir uçaktayken bazı yiyeceklerin tadının tamamen farklı geldiğini hiç fark etmiş miydiniz? Ettiyseniz, bu kafanızın içindeki bir şey değil.
Domates suyu gibi bazı yiyecek ve içeceklerin 35,000 feet yükseklikte tatlarının farklı olmasının arkasında ilginç bir bilimsel gerçek yatıyor. Bazılarına göre bu yükseklikte her şey daha lezzetli geliyor. Los Angeles Times‘da geçen bir makalede, araştırmaların normalde domates suyuna burun kıvıran insanların gökyüzünde sunulan domates suyundan memnun kaldıklarını gösteriyor.

Tat değişiminin ortaya çıkmasını sağlayan çeşitli birçok etken mevcut. Bir uçağa adımınızı attığınızda tatlar ve kokular düşük nem seviyesi sebebiyle matlaşmaya başlar. Uçak binlerce feet yüksekliğe ulaştığındaysa tamamen değişirler. Bunu hasta olduğunuzda tat ve koku almakta zorlanmanıza benzetebiliriz.
Tatlı ve tuzlu tatlar havada ayırt etmesi bilhassa çok zor bir hale gelir. Tatları algılayabilmeniz için sağlıklı çalışan bir koku duyunuz olması gerekir. Fakat bir uçaktaysanız kabindeki kuru hava koku reseptörleriniz tatları gerçeğinden daha yumuşak almanıza sebep olacaktır. Almanya’daki Fraunhofer Institute for Building Physics‘te gerçekleştirilen bir çalışmaya göre uçaktayken tatlı ve tuzlu lezzetleri birbirinden %30 daha zor ayırt edebiliyorsunuz.

Yani domates standart yerküre basıncında normal lezzetindeyken, kabin basıncında daha tatlı hatta daha meyvemsi bir tada sahip oluyor.
Bütün bunlara ek olarak, domates, iştah açıcı bir etkisi bulunan umami denilen bir aromaya sahip. Umaminin tadı yükseklik ve basınçtan etkilenmediği için baskınlaşıyor ve karadayken domatesten hoşlanmayan insanlar uçaktayken domates suyuna bayılabiliyorlar.
Şimdi de uçakta neden kulaklarınızın çınladığını öğrenin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

971 1,608