Hamstring Sakatlığı Nedir? Arka Adale Çekmesi

Hamstring Sakatlığı Nedir? Arka Adale Çekmesi


Hamstring sakatlığı nedir sorusu bacağında ağrı çeken kişilerin araştırdığı konular arasına girmektedir. Halk arasında arka adale çekmesi olarak da bilinmektedir ve oldukça yaygın bir hastalıktır. Diz kapağından kalçanıza kadar olan üçlü kas grubunda hamstring kaslarınızın kasılması sonucu aynı bölgede şişlik ve ağrı görülebilmektedir. Hamstring sakatlığının sıkça görüldüğü belli başlı kesim de bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere hamstring yani arka adale çekmesi sakatlığının kimlerde daha fazla göründüğünü, nelerin sebep olduğunu ve tedavi yöntemlerini anlatacağız.

Hamstring Sakatlık Belirtileri Nelerdir?

Hamstring sakatlığını anlamak aslında basittir. Kalça bölgesinde oluşabilecek ani acılar, iğne batıyormuş gibi sancılar ve şişlik ana belirtileridir. Bu belirtilere nazaran kalça kısmının alt taraflarında yırtık hissi veren ağrılar da hissetmeniz mümkündür. Sakatlık başladıktan birkaç saat içinde bu belirtileri görmeye başlarsınız. Bacağınızın arka kısmında tamamen incinme ve renk değiştirme de görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda bacağınıza çok fazla ağırlık vermeniz yetenek kayıplarına yol açabilmektedir. O yüzden belirtiler başladığında bacağınıza fazla yüklenmemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Hamstring Sakatlığı Neden Olur?

Diz kapağınızdan kalçanıza kadar uzanan bölgedeki damarlar bazı insancıl hareketleri yapmanıza olanak sağlamaktadır. Üç kas grubundan oluşan damarlar bacağınızı öne atma, diz çökme gibi faaliyetleri yürütmenize olanak tanımaktadır. Söz konusu kaslar söz konusu aktivitelerde aşırı zorlandığı zaman zarar görebilmekte, zedelenebilmektedir.

Hamstring Sakatlığı Nedir? Arka Adale Çekmesi
  • Koşu, hızlı koşu, bale gibi esneklik kullandığınız sporlar hamstring sakatlığına neden olabilmektedirler.
  • Önceden hamstring sakatlığı yaşayan birinin tekrar hamstring sakatlığı yaşama olasılığı daha yüksektir.
  • Hareketsiz kalmak, yeteri kadar basit egzersiz yapmamak yine arka adale çekmesine sebebiyet verebilir.
  • Kas dengesizliği ise bilinen son nedendir. Dizin ön kısmındaki kaslar hamstring kaslarından daha gelişmiş olduğunda arka adale çekmesi hastalığına yakalanmanız daha kolay olacaktır.

Hamstring Sakatlığı Tedavisi

Hafif hamstring sakatlıkları evde kendi imkanlarınız ile tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Kaslara yüklenmeye ara verebilir, ilgili bölgeye buz uygulayabilirsiniz. Şişlik için de sakat bölgeyi steril bir şekilde sarabilirsiniz.

Ağır hamstring sakatlıkları ise fizik tedavi veya ameliyat durumlarını gerektirebilir. Eğer dört adımdan fazla yürüyemiyor, ağrınız şiddetle artıyorsa mutlaka uzman doktora gözükmeniz gerekmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1701 1,721