Beyinsi

Ahmet Ümit – Sis Ve Gece (Kısa Özeti)

  • 0
  • 942 kez görüntülendi.
Ahmet Ümit – Sis Ve Gece (Kısa Özeti)

Komiser Sedat evlidir ve bu evliliğinden iki tane de çocuğu vardır.
Milli İstihbarat Teşkilatın da (MİT) de çalışan Sedat , çalışma ortamında ki entrikalardan dolayı uzaklaştırma cezası alır. Sedat’a bu ceza ağır gelir ve bir boşluğa düşer. Bu düştüğü boşluk esnasında Mine adlı bir kızla tanışır. Mine : Güzel sanatlarda eğitim alan genç ve güzel bir kızdır. Evli olmasına rağmen Mine ile birliktedir Komiser Sedat , sıkıntılı günlerini Mine ile atlatmaya çalışmaktadır.
Sedat bir hücre evinde yasa dışı bir örgütle girdiği çatışmada yaralanıp hastanede tedavi altına alınır. Bu uzun tedavi süresince Mine’den hiç haber alamaz.Komiser Sedat uzun süre haber alamadığı Mine’yi aramaya başlar. Mine’nin evine gider, komşusu Madam Eleni’ye onu sorar, bir iz bir işaret bulmak ister fakat bulamaz.

Komiser Sedat hücre evi baskını esnasında; Mine’nin kendisinden sonra edindiği erkek arkadaşı Fahri’yi öldürür. Fakat bu çatışmada yaralı kaçan bir genç daha vardır.  Sedat bu kaçan yaralı gencin Mine olduğunu düşünmeye başlar. Mine aslında ; yasa dışı örgüt üyesidir. Mine’nin komşusu ,Madam Eleni’nin küçük kızı Maria’nın ısrarla ; Mine’nin evde uyuduğunu söylemesi üzerine ev didik didik aranmaya başlanır. Küçük Maria’ya babasının avladığı tavşanları buzdolabında uyuyor sanan bir çocuktur bu yüzden Mine’nin de uyuduğunu söyleyip durur. Bu durum üzerine Komiser Sedat evdeki buzdolabını açar ve gördüğü karşısında donup kalır. Mine ; karnında taşıdığı Sedat’ın çocuğu ve donmuş kanı ile birlikte buzdolabının içinde ölü bulunur.

Sis Ve Gece Roman Bilgisi

Ahmet Ümit , Türk edebiyatında son dönemde en iyi polisiye roman yazarlarından biridir. Yayımladığı polisiye romanları oldukça popüler ve çok satanlar arasında yer almaya başladı. Sis ve Gece kitabında ise hem dedektif hem de katilin aynı kişi olması , kurgusunu diğer eserlerden farklı kılmaktadır.

Diğer Kitap Özetleri İçin Tıklayınız.

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.