Vav Harfi Neden Önemlidir?

Vav Harfi Neden Önemlidir?


Vav Harfi Neden Önemlidir?

Şüphesiz Kuran’ın her harfi değerlidir ve bizleri aydınlığa götüren yoldur. Yüze Allah’ın her kelamı bizler için huzur kaynağıdır. Bazı ayetler ve surelerin ehemmiyeti üzerinde durulur aynı zamanda vav harfinin de üzerinde çok durulmuştur. İnsan daha embriyo iken vav harfi şeklindedir ve doğuma kadar bu şekilde kalır. Doğduktan sonrada Arapçanın ilk harfi olan Elif harfi ile özdeşleştirilir. İnsan hayatı boyunca kimi zaman vav harfinin şeklini alır kimi zamanda doğrulur fakat öldüğünde ise tamamen Elif şeklini alır ve ahirete göz eder.

Vav herfine çeşitli anlamlar yüklenmiştir. Vav harfi Allah’ın Vahid ismini ve birliğini simgeler. Ebced hesabına göre vav harfi 6.harftir ve imanın şartlarını temsil ettiği söylenir. Halk arasında bir inanışa göre Hızır Aleyhisselam’ın bu vav harfinin önünde namaz kıldığı rivayet edilir. Vav harfi, Tezhib sanatı ile süslenmiş ve ucuna Lale motifi işlenmiştir. Lale süsleme sanatında Allah’ı c.c. simgeler. Vav harfi, Vahidiyet, Vahdaniyeti ihtiva etmesi yönüyle de Allah’ın birliğini anlatır. Vav harfi ile başlayan kelimelere dikkat edildiğinde hepsi sorumluluk gerektiren işlerdir. Bu meslekler ve işler; ”Vali, Vezir, Veli, Vekil, Varis, Vasi, Valide, Vaad etmek vb.”Bursa Ulu Camiinde yer alan ve duvarda asılı olan yedi vav hattının sırrı şu şekilde anlatılır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s) şu şekilde buyurmuştur. “Yedi vavdan sakınınız, ihtiyaç olmadığı halde vavların işaret ettiği mesleklere yönelmeyiniz.” Her şeyin en doğrusunu Allah bilir. Allah Resülü (s.a.s) bizleri sorumluluğu olan şeylerden sakınma noktasında uyarıyor ve “Vavlardan sakının, çekinin” diyor. Örneğin, Vali olmak, veli olmak, varis olmak, vekil olmak, vezir olmak, vakıf malını değerlendirmek, vallahu yemininde bulunmak vazifeleri yerine getirirken hassas olmamız ölçülü davranmamızı tavsiye edilmektedir. Burada sorumluluk almanın hem zor hem de görevi yerine getirirken yanlışa düşülebileceği anlatılmaktadır. İnsanoğlu beşer şaşar ve her insan bu tür görevleri yerine getiremez.

Vav harfi med olduğu gibi, kasem harfidir. Aynı zamanda, iki cümleyi veya özneyi bağlayan bağlaçtır. Anlatıldığı üzere vav harfinin hayatımızdaki yeri farklıdır. İslam aleminde önemi vurgulanmış ve kültürümüze yerleşmiştir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

791 0,565