Zilzal Suresi Arapça Yazılışı Okunuşu Ve Türkçe Anlamı

Zilzal Suresi Arapça Yazılışı Okunuşu Ve Türkçe Anlamı


Zilzal Suresi Arapça Yazılışı Okunuşu Ve Türkçe Anlamı

Fazileti:

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim bir gecede ‘Zelzele‘ suresini okursa, Kuran’ın yarısını okumuş gibi olur.” (1)Enes bin Malik (Radıyallahu Anh) anlatıyor: “Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem), ashabından bir adama:-“Ey Falan kimse, evlendin mi?” diye sordu. Adam:-“Hayır Ey Allah’ın elçisi, evlenmedim evlenme imkanına da sahip değilim” dedi. bunun üzerine Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):-“Senin ezberinde İhlas suresi yok mu?” buyurdu. Adam:-“Evet var!” dedi. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):-“O, Kuran’ın üçte biridir.” buyurdu. Sonra Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):-“Ezberinde Nasr suresi yok mu?” buyurdu. Adam:-“Var” dedi. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):-“O da Kuran’ın dörtte biridir.” buyurdu. Daha sonra Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):–“Ezberinde Kafirun suresi var mı?” buyurdu. Adam da:-“Evet” deyince Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):-“Kuran’ın dörtte biridir.” buyurdu. Sonra Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem):-“Ezberinde Zilzal suresi yok mu?” buyurdu. Adam:-“Evet, var!” dedi. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’de:-“O da Kuran’ın dörtte biridir; (öyleyse sen zengin sayılırsın, hemen) evlen, evlen!” buyurdu.

Arapça Yazılışı:

اِذَا زُلْزِلَتِ الْاَرْضُ زِلْزَالَهَاۙ

وَاَخْرَجَتِ الْاَرْضُ اَثْقَالَهَاۙ

وَقَالَ الْاِنْسَانُ مَا لَهَاۚ

يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ اَخْبَارَهَاۙ

بِاَنَّ رَبَّكَ اَوْحٰى لَهَاۜ

يَوْمَئِذٍ يَصْدُرُ النَّاسُ اَشْتَاتاً لِيُرَوْا اَعْمَالَهُمْۜ

فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُۜ

وَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَراًّ يَرَهُ

Arapça Okunuşu:

İzâ zulziletil ardu zilzâlehâ. Ve ahrecetil ardu eskâlehâ. Ve kâlel insânu mâ lehâ. Yevme izin tuhaddisu ahbârehâ. Bi enne rabbeke ehvâlehâ. Yevme izin yasdurun nâsu eştâten li yurev a’mâlehum. Fe men ya’mel miskâle zerretin hayren yereh(yerehu).  Ve men ya’mel miskâle zerretin şerren yereh(yerehu).

Türkçe Anlamı:

(1-5) Yerküre kendine has sarsıntısıyla sallandığı, toprak ağırlıklarını dışarı çıkardığı ve insan «Ne oluyor buna!» dediği vakit, işte o gün (yer) Rabbinin ona bildirmesiyle bütün haberlerini anlatır. O gün insanlar amellerini görmeleri (karşılığını almaları) için darmadağınık geri dönüp gelirler. Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür. Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu görür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

951 1,850