Beyinsi

Zika Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nedir?

  • 2.440 kez görüntülendi.
Zika Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nedir?

Zika Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nedir?

Zika Virüsü, nörolojik doğum kusurları ile bağlantılı bir enfeksiyon olarak bilinen bir virüstür.  Amerikadan 25 farklı ülkeye yayılan ve  Başkan Obama’nın acil eylem çağrısında bulunduğu son günlerde gündemde yer alan önemli bir sorundur. Profesör David Moore, UCLH de Tropikal Hastalıklar Hastanesi (Dr. Morton tıbbi yardım hattı danışmanı) nde Tropikal Tıp ve Enfeksiyon Hastalıkları Danışmanı yardımıyla, bu konuda bilgilendirici açıklamalarda bulunmuş. Biz de sizler için bu yazıyı hazırladık.

Zika Virüsü nedir?

Zika Virüsü, sarı humma, dang chikungunya ve aynı aileden gelen bir enfeksiyondur. Sivrisinek  yolu ile aktif bir enfeksiyon haline gelen bu virüs, sineğin bir kişiyi ısırmasının ardından başkalarını da ısırma yoluyla  yayılır.

Zika virüsü belirtileri nelerdir?

Düşük dereceli ateş, döküntü, kaşıntı gibi belirtileri vardır. İnsanlar birkaç gün içinde daha iyi olacağını düşünerek bu belirtilere önem vermediğinde Zika virüsünün enfeksiyona dönüşme ihtimali artar.

 

zika-virüsü-2-2016-beyinsi

 

Hamile kadınlar için bir neden önemlidir?

Hastalık mikrosefali ile bağlantılı olmuştur, nadir görülen bir nörolojik durum olan bir bebeğin kafasının doğum sırasında anormal bir şekilde küçük olmasına yol açar. kontrol ve ciddi  gelişimsel bozukluklar olabilir. El Salvador gibi hastalığın patlak verdiği  bazı ülkelerde, iki yıl boyunca hamile kadınların dikkatli olması gerekir.

İlginizi Çekebilir..  Kedi Köpek Maması Yenir Mi?

Hangi ülkeler Zika virüs yayıldı?
Zika Virüsü Bolivya, Brezilya, Cape Verde, Kolombiya, Paraguay, ABD Virgin Adaları ve Venezuela da dahil olmak üzere Amerika genelinde 25 farklı ülkede tespit edilmiştir. Yalnız Brezilya’da hamile iken enfekte olmuş kadınların doğurduğu bebeklerde mikrosefali teşhisli 4000 vaka gördü.
Hamilelik durumunda seyahat planları iptal edilmeli midir?
Bu bölgelere seyahat etmek zorunda iseniz şiddetle etkin böcek kovucu ve insektisit emdirilmiş giysi gibi, mümkün olduğunca çok sayıda anti-sivrisinek önleyiciler kullanmanızı tavsiye ederiz. ‘
Bu virüse yakalanıldığında daha sonraki gebelik durumlarına etki eder mi?
Hayır, gelecek gebelikler etkilenmez olmaz. Bebek için risk  sadece bir hafta sürebilir.
Tedavisi mevcut mu?
Zika virüsü için çeşitli aşı teknolojileri ile araştırmalar yapılıyor fakat şu an içinkullanılarak hiçbir tedavi veya aşı mevcut değildir.
Cinsel yol ile bulaşma ihtimali var mı?
Bu konda çeşitli spekülasyonlar mevcut ve sadece bir kez meni içerisinde rastlanılmıştır fakat bunun için kesin bir kanıt yoktur. Yani menide bulunan virüsün varlığı kesinlikle bir cinsel partneri geçirilecek anlamına gelmez. Bu, özellikle bir sivrisinek ısırığı ile doğrudan kan dolaşımına bulaşması ileadapte olan bir virüstür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.