Beyinsi

Zeytinyağlı Yiyemem Aman Türküsü Hikayesi

  • 1.096 kez görüntülendi.
Zeytinyağlı Yiyemem Aman Türküsü Hikayesi

Zeytinyağlı Yiyemem Aman Türküsü Hikayesi

Bu türküyü hemen hemen herkes bilir, okuduktan sonra “basma da fistan giyemem” diye mırıldananlar da olacaktır elbet. Fakat zeytinyağının yararlı özelliklerini klasik bir biçimde anlatmak yerine belki bilmeyen vardır diyerek hikayesinden bahsedeyim önce dedim.
Siyaset Bilimi ya da Uluslararasu İlişkiler gibi bölümler okuyanlar bilirler ne kadar önemlidir Marshall Planı. Bu ayrdım için neler yapmadığımızı, SSCB tehdidinde olduğumuzu ABD’nin gözüne adeta sokmak için tüm çabamızı… Neyse bunlardan bahsetmeyeceğim pek. Benim anlatmak istediğim Zeytinyağlı Yiyemem Aman türküsü nasıl ortaya çıktı sorusunun cevabı.

Bursa yöresine ait olan söz konusu eser Türk Halk Müziği repertuarında Muzaffer Sarısözen tarafından derlenmiştir. Ama kaynak kişi olarak bilinen İhsan Kaplayan’dır.

Şimdi Marshall Planı ile ne alakası var diyeceksiniz. ABD,  geçmişten beri dünyanın en büyük mısır üreticisi olan ülke konumundaydı. Elinde biriken stokları eritmenin yolu, dış ülkelere satmaktı tabi ki. Bu ihracatı sağlarken de Marshall Planı’nı kullanmış olan ABD, söz konusu planda şu sartları koşmuş: Yardımı almak isteyen, Mısırözü yağı da alacak.

Tabi yardımı çok isteyen ve gerçekten de ihtiyacımız olan o dönemde hükümet, ilk margarin fabrikasını kurar. Bu alışkanlığın (margarin kullanımının) yaygınlaşması için de bazı işlemler yapması gerekir. Mesela bunun için yüz binlerce zeytin ağacı sökülür. Kendi ürettiğimiz zeytinyağını da (az bir miktar) ABD Dolar karşılığında satın alır. TL karşılığında da bize mısırözü yağını satar.

Gelelim bu eserin oluşmasına. Halkın bu alışkanlığı iyice edinmesi için kollar iyice sıvanır ve margarine göre daha çok kullanımda olan zeytinyağı kötülenmeye başlanır. Şaşırmayın evet hem de devlet kanalıyla. Zeytinyağının kanser yaptığından tutun, margarinin ne kadar yarayışlı oluşuna kadar halk sözde bilinçlendirilir. İşte bunu da desteklemek amacıyla ana konumuz olan türkümüz bestelenir.

İlginizi Çekebilir..  Polis Sosyoloji Bilmeli Midir?

Margarine artık alışmış olan halkımız, uzun bir süre bir kaşık zeytinyağına muhtaç hâle getirilir. Basma giyen kadınlar, plastik giysilerle tanıştırılır…

Aslında yararlarından söz edecektim ama şu yeterli sanırım: En Sağlıklı Yağ Zeytinyağıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.