Beyinsi

Zeytinyağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • 1.532 kez görüntülendi.
Zeytinyağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zeytinyağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zeytinyağı denildiğinde akla ilk gelen kesinlikle sağlıktır. Sağlık olmasının nedenini artık bilmeyen yoktur. Bunu destekleyici çok sayıda çalışma vardır. Zeytinyağı farklı yöntemlerle tüketiciye sunulur ve bunun en etkilisi şüphesiz sızma zeytinyağıdır. Araştırmalar, özellikle sızma zeytinyağının (EVOO) kalp hastalığı, felç, diyabet ve osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

En Sağlıklı Yağ, Zeytinyağıdır

Evlerimizde kullandığımız çeşitli yağlar vardır. Tercihen zeytinyağı olmalıdır. Uzun yaşamın sırrı burada saklıdır. Zeytin ağacının özelliklerini bir inceleyin bakın hangi özellikler sahip. Sırf bunun için zeytinyağı kullanmaya başlayabilirsiniz. Diğer yağlardan sadece tereyağı, zeytinyağı kadar olmasa da sağlıklıdır. Bunun dışındaki yağlar eve mümkün olduğu kadar girmemelidir. Diğer yağlar damarları tıkarken, zeytinyağı bu damarları açar. Diğer yağlar mideye zarar verirken, zeytinyağı mideyi rahatlatır.

Zeytinyağı Adı Altında Satılan Zararlı Yağlar

Evlerimizde kullanılan diğer yağlar (tereyağı hariç) vücuda elbette zarar verir. En büyük problemlerden biri damar tıkanıklığıdır. Kalp krizi geçiren ve yaşamını yitiren kişilerin yüzde 15 i aldığı gıdalarda bulunan zararlı maddeler sonucunda oluşan tıkanıklıkla hayata gözlerini yummaktadır. Zeytinyağının mucizevi faydalarını bilen dolandırıcılarda bundan nemalanmaktadır. Halkı kandırıp bu yolla haksız kazanç elde etmekteler ve bu zararlı katkılı yağlarla insanların sağlıklarıyla oynamaktadırlar. Çeşitli maddeler ve renklendiricilerle birlikte yağ ile alakası olmayan ucuz kimyasal maddeler karıştırılarak yapılan zeytinyağlarını hakiki zeytinyağından ayırt etmek pek mümkün olmuyor tabi ki dışarıdan görünümle alakalı. Bilindik ve güvenilen yerlerden almalısınız. Alırken mümkün olduğu kadar tadına bakmalısınız ve içerisinde olması gerekenlerin standart ölçülerde olup olmadığını da bilmeniz gerekir. Bunun içinde test yaptırabilirsiniz.

Mutfakta Her Yemekte Ve Tatlıda Kullanabilirsiniz

İlginizi Çekebilir..  Android Fabrika Ayarlarına Sıfırlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Şu unutulmamalıdır ki zeytinyağı ile pişen sebzelerin besin değerleri artar. Evet nasıl olur da sabit değerdeki besin değeri zeytinyağı ile artar? Zeytinyağında bulunan bileşenler besin değerini arttırır. Daha detaylı açıklayacak olursak yemeklerde kullanılan sızma zeytinyağındaki antioksidanlar, gıdalardaki antioksidanların seviyelerini arttırır. Zeytinyağı ile kahvaltılık, yemeklik, tatlı, kurabiye vesaire her şeyi yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir husus zeytinyağının çabuk yanıcı olduğudur. Örnek verecek olursak yağda yumurta yaptığımızda tereyağı eriyene kadar bekleriz birazda ısındığını gördüğümüzde yumurtayı kırarız. Zeytinyağında ise hafif bir duman çıktığında yumurtayı kırarız. Doğru olan budur. Çabuk yanıcı etkisinden dolayı geçirilen zaman önemlidir.

Zeytinyağı Muhafazası Nasıl Olmalıdır

ABD’de yapılan bir çalışma gösterdi ki 36 saat boyunca 180 derecede ısıtılan zeytinyağı süre sonunda yine de besin değerlerini muhafaza edebiliyor. Türkiye‘de yapılan bir araştırma da ise bazı kişiler zeytinyağının ağzı açık bir vaziyette 6 ay beklediğini söylediler. Zeytinyağı güçlü bir yağ olsa da açık vaziyette 6 ay beklemesi sakıncalıdır. Uzun ömürlü olduğu bilinir ancak buna güvenerek yağları açıkta bırakmamak gerekir. Mutfağımızdaki dolabın altında saklanabilir yada herhangi bir köşede kalabilir. Hiç bozulma riski yoktur. Şayet bunun 2 yıl boyunca saklamak gibi bir şeyde gelmesin aklınıza. Bir yıl sonunda yavaş yavaş acımaya başlar ama halen besin değerlerini korur. En sağlıklı olanı 1 yıl sonunda yeni yağ almaktır. Uzun süre muhafaza edilmeye çalışılan yağlar ısıya, havaya, ışığa maruz kaldığından dolayı zamanla biriken zararlı maddeler arter sertleşmesi ve hücre hasarı gibi hastalıkları tetikleyebilir.

İlginizi Çekebilir..  PTT'den En Basit Şekilde Posta Göndermek

Zeytinyağı Ne Zaman Alınmalıdır

Zeytinyağı yeni çekilmiş olmalıdır. Eğer 3 ya da 4 ay öncesinde bir üretim tarihi verilmişse o yağı kullanacağınız süre maximum 6 aydır. Eğer zeytinyağını az kullanan biriyseniz cam şişelerde satılan yağları alabilir ve 8 haftalık bir süre içerisinde tüketebilirsiniz. Depolama yöntemiyle yaklaşık 1 yıllık bir zeytinyağı satın alan biriyseniz, zeytinin yeni toplanmış ve çekilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

 

NOT : Diğer yağlarda yaptığınız gibi kızartma yağını saklayıp tekrar başka bir şey için asla kullanmayın. Ateşle temas etmiş yani ısıya maruz kalmış bir zeytinyağını ikinci bir yemek ya da başka bir şey için kullanmayınız.

 

Sağlıcakla Kalın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.