Beyinsi

Zatürre ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Önemli Farklar

  • 2.205 kez görüntülendi.
Zatürre ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Önemli Farklar

Zatürre ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Önemli Farklar

Zatürre günümüzde son derece önem arz eden en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Hatta en eski sağlık problemlerinden birisi olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca ölümlere neden olması ile de oldukça korkutucu bir hastalıktır.Soğuk algınlığı ile belirtileri son derece birbirine benzemektedir. Bu yüzden ikisinin birbirinden ayırt edilmesi oldukça güçtür. Zatürre hangi ortamlar da yayılabiliyor? Zatürre kapalı ortamlarda daha sık yayılmaktadır. Zatürre, soğuk algınlığı ile sık karıştırılmaktadır. Ateş, öksürük, üşümeler ve titremeler, göğüs ağrıları solunum güçlükleri gibi belirtilere yakalanan kişiler soğuk algınlığı hastalığına yakalandıklarını iddia etmektedirler. Ancak bu belirtiler yine zatürre belirtilerinin en önemlileri arasında yer almaktadır. Bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, yorgunluk hissi gibi ekstra belirtiler de zatürre hastalığına eşlik etmektedir. Ayrıca bronşit, kistik, diyabet, fibroz, böbrejk hastalıkları gibi hastalıklarda vücudun bağışıklık sistemini oldukça düşürmektedir. Bu yüzden de zatürre hastalığına yatkınlığı son derece yükseltmektedir.

 

Zatürre ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Önemli Farklar (4)

 

İlaç Kullanımına Dikkat

Zatürre tedavisinde ilk başta kullanılmakta olan antibiyotikler yüzünden hastalık ölümlere kadar yol açabilmektedir. Birden çok antibiyotik kullanımı veya yanlış antibiyotik kullanımları bu hastalıkta sık görülen bir unsurdur. Ayrıca uygun olmayan antibiyotiklerin kullanımı bu hastalıkta ölüm riskini son derece yükseltmektedir. Hastalık ilk başladığında antibiyotik tedavisi son derece önem arz ediyorken eğer başlarda da yine doğru antibiyotik kullanılmazsa hastalığın seyri uzayabilir ve yine ölümlere kadar götürebilir. Ayrıca balgamdan alınan kültürde enfeksiyona neden olan mikroplar tespit edilmektedir. Bu sayede bu mikroplara yönelik olan antibiyotikler uygulanmaktadır. Bu yüzden kültür yaptırılması son derece önem arz etmektedir.

İlginizi Çekebilir..  Az Uykuyla Yetinenler Kendilerini Kandırıyor

 

Zatürre ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Önemli Farklar (5)

 

Zatürre Aşısı Koruyor Mu?

Zatürreden korunmak için insanlar aşı yaptırmaktalar. Zatürre aşısı ne kadar koruyor? Aşılarda %70 ve %90 gibi bir oran arasında koruma sağlamaktadır. Özellikler çocuklar ve risk faktörünü üzerinde taşıyna kişilerin bu aşıyı mutlaka olmaları gerekmektedir. BU hastalığın önlenmesinde aşı büyük rol oynamaktadır. Ancak tedaviye geç kalınırsa ölümlere neden olabiliyorken yaygınlığı da oldukça yükselmektedir. Bu yüzden soğuk algınlığı da olsa grip de olsa her türlü kış enfeksiyonlarında mutlaka bir doktora gözüklmeli ve gerekli tedavi uygulanmalıdır.

 

Zatürre ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Önemli Farklar (3)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.