Beyinsi

Zaman Nedir? (Kısa Özeti)

  • 1.481 kez görüntülendi.
Zaman Nedir? (Kısa Özeti)

Zaman Nedir? (Özet)
Zaman üzerinde sayısız bilim adamının durduğu çok geniş bir kavramdır. Kimi zaman hayal dünyamızı süslemiştir. Zamanda yolculuk yapmak gibi çılgın bir fikir bile insanoğlunun hayallerini süslemektedir. Zamanı tanımlayacak olursak ölçülebilen bir dönem zamanı ifade eder. Ölçülebilen bir dönem örneğin gün doğumundan gün batımına kadar olan dönem ölçülebilir. Bu zamanı ifade eder. Zamanı ifade etmek için bir çok terim kullanılır. Zaman, salise, saniye, dakika, saat, gün, hafta, ay, yıl, yüzyıl şeklinde ifade edilir. En küçük ölçülebilen zaman salisedir. Aslında salisenin milyonda biri de zamandır fakat ölçülmesi ya da çok zordur. Zaman göreceli bir kavramdır.
Zaman çok eskilerde de merak konusu olmuştur. İnsanlık çeşitli yollarla zamanı ölçmeye çalışmışlardır. İlk etapta genel anlamda hava olaylarının zamanını bilmek insanlığa yetiyormuş. Mevsimlerin zamanı bilinirmiş fakat zaman geçtikçe daha da küçük dönemlerde zamanı ölçme ihtiyacı duyulmuş. Sümerler zamanı birimlere bölmüşlerdir. Daha sonra Mısırlılar zamanı ölçmek için çeşitli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Zamanı ölçme çalışmaları Yunan Ve Roma medeniyetlerinde en gelişmiş halini almıştır.
Zaman küçük dönemlere göre ölçüldükten sonra insanoğlu yaşam tarzında da değişikliğe gitmiştir. Çalışma vakitleri, savaşlar, gıda üretimi, sudan faydalanma, devletler arası görüşmeler vs. hepsi bir zaman dilimine göre yapılmaya başlanmıştır. Takvimler bulunduktan sonra da gök yüzündeki olaylar da daha net incelenmiş ve sonuçları insanlığın hizmetine sunulmuştur. Takvimlerin en ünlüsü maya takvimidir.
NOT: Soru ve görüşlerinizi aşağıda yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir..  Edebiyat Nedir? (Kısa Özeti)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.