Beyinsi

Erkeğin Baba Olmasını Engelleyen Hastalık

  • 1.653 kez görüntülendi.
Erkeğin Baba Olmasını Engelleyen Hastalık

Yüzlerce Erkeğin Baba Olmasını Engelleyen Hastalık

Çocuk sahibi olamayan ailelerde, toplumsal açıdan en çok düşünülen unsur kadınların kısır olmasıdır. Ancak pek çok kişi erkeklerin kısır olmasına neden olan ve oldukça sık görülen varikosel hastalığını bilmemekte ve düşünmemektedir. Varikosel hastalığı oldukça sık görülen bir hastalık çeşididir. Erkeklerin baba olma isteklerini yok etmesi ile oldukça ünlüdür.

Varikosel hastalığı nedir? Varikosel, yumurta içerisindeki kirli kanı toplamakta olan ve damarların genişlemesi unsura verilen hastalıktır. Özellikle de yetişkin her 11 erkekten bir tanesinde bu hastalığa rastlayabilirsiniz. Bu hastalık ilk olarak ergenlik zamanında ortaya çıkabilmektedir. Yumurtaların da küçük olmasına sebebiyet verebilmektedir. Çocukları doğmayan ve bu sebeple de hastanelere başvuran her 5 erkeğin 1 tanesinde bu hastalık saptanabilmektedir. Erkek testisleri sağlıklı bir şekilde sperm üretebilme amacı ile skrotum adı verilmiş olan ve vücudun dışarı bölgesine yerleşmiş olan torbaların içerisinde olmalıdır.  Bu sayede vücut ısısından hiçbir şekilde etkilenmezler. Varikosel hastalığında ise testiküler ısının yükseldiği düşünülebilmektedir. Ekstra olarka da toplayıcı damarda bulunan çeşitli zararlı unsurlar sperm kalitesini bozabilmektedir. Ancak genellikle sol bölgede rastlanabilmektedir fakat çoğu zaman her ikisinde görülebilmektedir.

 

grandfather and grandchild

 

Varikosel Tanısı ve Tedavisi

Tanı koyulabilmesi üroloji uzmanının yapacağı çeşitli fiziksel muayeneleri ile olabilmektedir. Eğer hasta çok kilolu, testisi yukarıda olan veya skrotum az gelişen birisi ise fizik muayenede de oluşan bir şüphe var ise skrotal filmi çekilmektedir. Varikosel hastalığı yumurta ağrılarına da sebebiyet verebilmektedir. Hastalara uygulanabilecek çeşitli tedavi yöntemleri testlerin sonuçlarına göre belirlenmektedir. Eğer hasta ergenlik döneminde bulunuyorsa ve yine varikoselli olan testisi öteki testisine göre küçük ise ameliyat yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir..  Yüz İçin Güzellik Ürünleri

 

kısırlık-beyinsi (1)

 

Varikosel Ameliyatı ve Sonrası

Ameliyat öncesinde sperm kalitesindeki bozukluğu kanıtlayabilme amacı ile hastaya spermiogram yaptırması tavsiye edilmektedir. Sperm kalitesinde, yapısında çeşitli bozukluklar saptanmış ise hormonal veya genetik olarak başka hastalıklarda düşünülmemekte ise bu hastaya ameliyat önerilmektedir. Ameliyat sonrasında ise hastalarda %60 ve %70 oranında sperm kalitesi artışı görülmüştür. Varikosel ameliyatı çocuk yapma garantisi veriyor mu? Ayrıca bununla birlikte bu hastaların çocuk yapabilme olasılıklarını %40 oranında etkilemektedir. Ayrıca yine bu operasyon sayesinde doğal bir şekilde çocuk sahibi olamayan hastaların yapay yollarla çocuk sahibi olabildikleri de bilinen bir gerçektir. Fakat bu da yine olasılıklara, ihtimallere bağlı olan bir unsurdur. Sonuç itibari ile bu hastalık erkeklerde hem tanı açısından hem de tedavi açısından oldukça kolaydır. Testisde ağrı yaşlayan, çocuk sahibi de olmak isteyen erkeklerin, testislerinde küçülme fark etmiş olan kişilerin doktora başvurması önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.