Beyinsi

Yüzdeki Cilt Kanseri Nedenleri

  • 1.450 kez görüntülendi.
Yüzdeki Cilt Kanseri Nedenleri

Cilt kanserlerinin çoğu neden yüzün sol tarafında görülür?

Biyolojik zırhımız olarak hizmet veren cildimiz, elbette kanserojen unsurlara açıktır. Temel Yaşlanma Nedenlerinden biri olan UV ışınlarından kaynaklanan cilt kanseri bazal hücreler ve skuamöz hücreler şeklinde oluşur. Fazla güneşte kalma ile ilişkili olan (bu yüzden genellikle popomuzda kanserli hücreler görülmüyor) bu kanser türü çoğunlukla ölümcül değildir ve erken müdahale ile iyileştirilebilir.

Diğer kanser türü olan melanom, güneş yanıklarıyla ilişkilidir ve çok daha tehlikeli olabilir, ilginç bir not: Cilt kanserlerinin büyük bölümü yüzün sol tarafında görülür. Neden? Araba kullanmak yüzünden. Bugünlerde büyük camları ve sunroof’ları olan arabalar moda. Özellikle sürücü tarafındaki camlar renkli değilse, risk artıyor (UV ışınlarından korunmayı sağlayan renkli camlar sadece son beş yıldır var). Araba kullanırken camınızı kapalı tutmaya çalışın (böylece aynı zamanda enerji tasarrufu yapmış olursunuz) ve güneş kremi kullanın. Camlar sadece bir tür UV ışınını, UVA‘yı önler UVB konusunda bir şey yapamaz.

Yılda bir kez bir dermatoloğun kontrolünden geçmeniz iyi olur; böylece kansere neden olabilecek benler ve lekeler belirlenebilir. Ancak sadece profesyonellere güvenmeyin.

Kendi vücudunuzu sık sık inceleyin, cildinizde bir değişim oiup olmadığına bakın. Ben ve lekelerin dijital fotoğraflarını çekmek fena fikir değildir; böylece doktorunuzla birlikte meydana gelen değişiklikleri fark edebilir ve bu ben ve lekeleri yıldan yıla karşılaştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir..  Arpacık Tedavi Yolları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.