Beyinsi

Yön Bulma Yöntemleri

  • 4.578 kez görüntülendi.
Yön Bulma Yöntemleri

Yön Bulma Yöntemleri

Merhaba arkadaşlar. Doğacı ve maceracı kişiliklerin özellikle merak ettikleri arasında yer alan yön bulma yöntemleri günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve pusulanın icadı ile bir hayli kolaylaştı. Ancak teknoloji her zaman yanımızda olmayabilir. Böyle bir durumda yönümüzü nasıl bulacağız? Özellikle arazide dolaşırken, büyük ormanlar ya da farklı sahalar keşfederken yön bulma yöntemlerine çok ihtiyacımız oluyor. Özellikle tespit edilen bazı ufak yöntemler sayesinde kolaylıkla yön bulunabilir ve gidilecek yere herhangi bir kaybolma tehlikesi olmadan ulaşılabilir.

Yön bulma yöntemleri nelerdir ?

Öncelikle bilinen en basit ve eski yöntem güneşin doğduğu taraf olarak adlandırılabilir. Hangi arazide ne şekilde bulunursanız bulunun güneşin doğduğu kısım her zaman doğu olarak tespit edilebilir. Doğu tespit edildikten sonra sağ kolunuz doğu tarafına sol kolunuz batı tarafına çevrildiği taktirde ön tarafınız kuzey ve arka tarafınız ise güney olarak hedef alınabilir.

Alternatif Yön Bulma Yöntemleri
Doğu batı tespiti ile yön bulmak mümkün değilse pusula, çubuk, karınca yuvaları, mezar taşları, kutup yıldızı, ağaçlardaki yosunlar ve camilerdir.

en çok kullanılan araçlardan birisi pusuladır. Pusulalarda yer alan gösterge her zaman kuzeyi göstermektedir. Diğer yönlerde pusulada yer alan ibarelere göre gayet rahat bir şekilde tespit edilebilir.

Çubuk yöntemi İle yön bulma

Özellikle filmlerde çok fazla karşılaşılan bir yöntem olan çubuk ile yön bulma yöntemi kullanılan en eski yöntemlerden birisidir. Çubuk yöntemi ile yön bulmak için yaklaşık olarak 1 metre uzunlukta bir çubuk gereklidir. Çubuk dikildikten sonra gölge yönü izlenir. Öğlen zamanı en kısa olan bölge uzunluğunda gölge yönü kuzeyi göstermektedir. yukarıda bahsedilen diğer yöntemler ile de birleştirilerek kuzeyi tespit ettikten sonra diğer yönleri de tespit edilebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir..  Hobi Ve Fobi Nedir? ÖZET

Camilere göre yön belirleme yöntemleri
Bütün camilerde mihrabın karşısında bulunan giriş kapıları kuzayi göstermektedir. Şerefeye açılan kapılar ise her zaman güney yönüne doğru açılmaktadır. Camilerden ayrı olarak kiliselerde de kilise çanları her zaman kilisenin batısında bulunmaktadır. Bu ufak bilgi ile diğer yönlerde rahatlıkla hesaplanabilir.

Karınca yuvaları ile yön bulma yöntemi
Oldukça basit olan bu yöntemde dikkat edilmesi gereken bir tek nokta bulunmaktadır. Tüm karınca yuvaları her zaman güneyi göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.