YKS Üniversite Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır

YKS Üniversite Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır


YKS üniversite tercih nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan adaylar bu bilgilendirici yazımız sayesinde tercih aşamalarını öğrenebilecekler. Bildiğiniz üzere 15 Haziran ve 16 Haziran 2019 tarihleri arasında YKS sınavı tüm Türkiye genelinde uygulandı. Liseden üniversiteye geçecek adayların katıldığı YKS sınav sonuçları ise geçtiğimiz haftalarda açıklandı. Adayların şu anda tercih yapmak için beklediğinin farkındayız. İlk defa tercih yapacaklar ve yanında yardım alacak kimse olmayanlar için bu yazıyı hazırladık.

YKS Tercih Nasıl Yapılır?

YKS Üniversite Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır

YKS tercih nasıl yapılır sorusuna başlamadan önce incelemeniz gereken bir dosya olduğunu hatırlatmak durumundayız. Üniversitelerin geçtiğimiz yıl alım yaptığı taban ve taban puanlarını aynı zamanda sıralamalarını gösteren bir kılavuz yayınlanması gerekmektedir. Bu kılavuzu ÖSYM resmî web adresinde yayınlamaktadır. Kendi sıralama ve puanınızı göz önünde bulundurarak aşağı yukarı yakın olan üniversiteleri tercih listenize ekleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir konu vardır. Geçtiğimiz yıl örnek verecek olursak 300 puan ile alım yapan üniversitenin bir bölümü bu yıl 280 ile alım yapabilir. Bu durum o üniversitenin bölümünü tercih eden öğrencilerin yaptığı puana bağlıdır. Yani üniversitelerin puanlarını siz yapacak olduğunuz tercihler ile belirleyeceksiniz. Sizin puanlarınız doğrultusunda da seneye tercih yapacaklar kılavuz üzerinden gidecekler.

Üniversite Tercih İşlemleri

YKS Üniversite Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır

Üniversite tercih nasıl yapılır için ÖSYM’nin tercih sistemini açması gerekmektedir. 2019 YKS tercih işlemleri 23 ve 29 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Tercih yapmak için ais.osym.gov.tr adresinden kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra sol menüden “Başvuru Sürecindekiler” alanına girip “2019 – YKS Tercih” butonuna basmalısınız. Karşınıza 24 satırlık bir ekran çıkacaktır. Tercih sistemi 1. Sıradan itibaren ilerlemektedir. 1. sırada bulunan tercihiniz olmazsa 2. tercihe doğru yönelmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurarak gitmeyi en çok istediğiniz üniversite ve bölümleri ilk sıraya yazmalısınız. Yukarıda belirttiğimiz gibi eğer puanınızın biraz üzerinde olan bölüm ve üniversite varsa onları ilk sıraya yerleştirin. Puanı yüksek olan kişiler o bölüm ve üniversiteyi tercih etmezse kontenjan dolana kadar tercih yapanlar arasından alım olacaktır. Kafanıza takılan soruları yorum bölümünde sorarsanız hızlı cevap alabilirsiniz.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1881 3,342