YKS Sınavında Hangi Sorular çıkar?

YKS Sınavında Hangi Sorular çıkar?


YKS Sınavında Hangi Sorular çıkar?

LGS ve LYS nin kalkması ile yeni sınav sistemi YKS öğrencilerin hayatına girecek. İki oturumda yapılacak bu sınav. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç üniveriteye girişteki yeni sistemi hakkında bilgiler verdi. Temel yeterlilik testi puanı 200 ve üzeri olan bu puanları diledikleri taktirde bir sonraki yıl içinde kullanabilecekler. Sınav iki oturumda yapılıyor. Cumartesi öğleden önce ve öğleden sonra olacak şekilde yeni sınav sistemi güncellendi. Öğrenciler öğleden önceki oturumda Türkçe ve Matematik testlerine cevap verecek. Öğleden sonraki oturumda ise Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilgiler testleri olacak. Yabancı dil sınavı bir gün sonra yani pazar günü tek oturumla yapılacak. Cumartesi ilk oturumda 40 tane Türkçe ve 40 tanede matematikten soru gelecek. Bu sınav sonucunda adaylar temel yeterlilik puanını belirleyecekler. Puanın en az 150 olması şartı aranacak. 180 ve üzeri puan alan adaylar Lisans programı seçme hakkı elde edecek. Eğer öğrenciler 200 puan ve üzeri alırlarsa bu puan bir sonraki yıl içinde geçerli olacak. Öğleden sonraki oturumda edebiyat coğrafya sosyal bilimler matematik ve fen bilimleri olmak üzere 4 test olacaktır. Yapılan açıklamada yerleştirmede ön lisans puanlarında temel yeterlilik puanı esas alınacaktır. Lisans puan türünde ise 4 puan türü esas alınacaktır. Sözel sayısal eşit ağırlık ve dil. Temel yeterlilik testinin ağırlığı yüzde 40 olacaktır. Ortaöğretim başarı puanını hesaplanmasına herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir denildi. Bu sistemin daha kolay ve anlaşılır olacağına vurgu yapıldı. Sınav bu yıl geçerli olacak. Sınav süreleri hakkında da detaylı çalışma yapılacak, süreler belirlendiği an halka duyurulacak.

Hangi tarz sorular ya da hangi konular daha ağırlıklı olur sınavda?

Öğrenciler sınavlarda hangi soruların çıkabileceği hakkında sayfamızda yaptığımız değerlendirme ile fikir sahibi olabilirler. Son yıllarda çıkan sorulara baktığımızda aslında eski sitem ile arasında pek fark olmadığını görürüz. Örneğin Türkçeden paragraf soruları olmazsa olmazdır. Verilen paragrafta anlatım bozukluğu, noktalama işaretleri, eş anlamlı kelimeleri, zıt anlamlı kelimeleri bulma gibi konular sınavlarda çıkar. Bu nedenle Türkçeden çıkabilecek soruları doğru cevaplamak için mutlaka çok kitap okumak gerekir. İslamiyet öncesi ve sonrası Türk edebiyatı da önem arz eder. Aslında sadece iyi takip etmek iyi bir sonucunun anahtarıdır. Extra çalışmalar elbette fayda verir fakat bilginin ilk girişi önemlidir. Matematikten üslü sayılar, denklemler, köklü sayılar, tam sayılar, doğal sayılar, fonksiyonlar, üçgenler, geometri konuları önem araz eder.

NOT: Fizik, Kimya, Tarih, Biyoloji, Coğrafya, Felsefe gibi derslerden hangi konuların ağırlıklı çıktığını ÖSYM tarafından yayınlanan sınav soru ve cevaplarından siz de fikir sahibi olabilirsiniz. Örneğin şimdiye kadar çıkmış bütün soruları çıktı olarak alıp hangi konudan kaç tane soru çıkmış hepsini tek tek not ederek  başarıya ulaşmayı kolaylaştırabilirsiniz.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1981 3,589