Beyinsi

Yılan Pancarı (Tırşik) Çorbası Nasıl Yapılır?

  • 2.329 kez görüntülendi.
Yılan Pancarı (Tırşik) Çorbası Nasıl Yapılır?

Yılan Pancarı (Tırşik)  Çorbası   Nasıl  Yapılır?

Yılan pancarı nedir?, tırşik çorbası nasıl yapılır? Tırşik çorbası yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Yılan pancarı nerede bulunur?

Merhaba arkadaşlar Sizlere yılan pancarı çorbasının nasıl yapıldığını anlatacağız. Akdeniz bölgesinde özellikle Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş yörelerinde kendiliğinden yetişen, çiğ iken zehirli ama piştiğinde şifa dağıtan bir bitkidir. Yılan pancarına Tırşik, Yılan Yastığı gibi adlarda verilir. En çok Tırşik ya da yılan pancarı denir.

Bir inanışa göre yılanlar zehirlerini bu bitkiden alırlardı. Bitki ilk çıktığında gayet yumuşak ve taze yaprakları olur. Kartlaştığında ise tohumalrı ortaya çıkar. Tohumlar önce sarıdır sonra kırmızılaşır ve zehirli bir görünüm alır. Bu kırmızılaştığı dönemde yılanlar gelir ve bu tohumalrı yiyerek zehirlerini güçlendirir derler. Bu tabi ki bir inanıştır.

Çorbası Nasıl Yapılır?

Kışın ve ilkbaharda yağmurlar yağdığında bahçelerde, tarlalarda, dağlarda çıkar. Koyu yeşil yaprakları artık toplanacak seviyeye geldiğini haber verir. Kökünden çekmeden torprakla temas ettiği yerden kesilir. Zaten çok yumuşaktır. Tırşiklerin 5-6 tanesi bir edilip doğranır. Marulu cacık yaparken nasıl doğruyorsak tırşikte öyle doğranır. Doğrandıktan sonra bir daha yıkanır. Eğer tırşik önce yıkanırsa doğranması zor olur çünkü elleri sokar. Elleri uyuşturur küçük küçük iğne batıyormuş gibi olur. Kuru doğranır. Hatta eldiven ile doğranırsa daha da iyi olur.

Tarif

Tencereye bolca limon sıkılıp doğranan tırşikler eklenir. Kendi suyu ile kavrulur ağız içinde ısırma etkisi kaybolana kadar kavrulur. Kavrulan tırşikler beklerken sosunu hazırlayalım . Sosun içine 2 yemek kaşığı salça, göz kararı tuz, bir tutam karabiber, kimyon, pul biber, 1 çay bardak sıvı yağ, 2 adet soğan, 3 diş sarımsak konur. Kavrulan tırşiklerin için dövme ve sosu konup kaynamaya bırakılır. Ekşisi eksik ise pişerken limon suyu ilave edilebilir. İyice kaynatılır özleşir ve yemeğe hazır olur. Sıcak servis edilmesi lezzetini korumak adına tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir..  Kaşıntının Nedenleri Ve Tedavisi

 

NOT: Verdiğimiz bilgiler umarız yararlı olmuştur. Soru sormak ya da yorum yapmak isterseniz cevaplar ve yayınlarız.Teşekkür ederiz www.beyinsi.com ailesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.