Beyinsi

Yeşil Çay Araştırmaları ve Faydaları

  • 1.832 kez görüntülendi.
Yeşil Çay Araştırmaları ve Faydaları

Yeşil Çay Araştırmaları ve Faydaları

Yeşil çay son derece kolay bir şekilde ulaşılabilen ve fiyatının da bir o kadar ucuz olduğu bir içecektir. Yeşil çayın faydalarına gelirsek yapılan araştırmalar sonucunda beyin performansının yükseldiği, kalp ve damar hastalıklarının azaldığı, kolesterol sorununun yaşanmadığı ortaya konulmuştur. Yani yeşil çay tüketen bireyler yukarıda saymış olduğumuz hastalıklara çok daha az yakalanırlar. Ayrıca yeşil çayın kanseri oldukça etkili bir şekilde önleyici etkisinin bulunduğu da kanıtlanmıştır. Yeşil çayın, kalp-damar hastalıklarından kolesterol sorunlarına, içerisinde barındırmış olduğu antioksidan formülünden dolayı kansere kadar varabilen birçok hastalığa iyi geldiği kanıtlanmış bir durumdur. Yeşil çay içerisinde polifenol yapısında bulunan çeşitli maddeler, kafein, teanin ve benzeri maddeler vardır.

 

Yeşil Çay Araştırmaları ve Faydaları-beyinsi

 

Yeşil Çay ve Yapılan Deneyler

Yeşil çayın sağlık açısından faydalı olan kullanımı, bu gibi çeşitli maddelerin etkileri ve kateşinlerden dolayıdır. En önemli maddelerden biri olan kateşinler yeşil çay içerisinde oldukça fazla bulunmaktadır. Günümüze kadar yapılmış olan birçok çeşitli çalışmalarda, teanin isimli amino asit beraberinde kafeinin beyin performansını yükselttiği etkisi gözlemlenmiştir.Bu sonuca dayalı olarak da hem yapılmış olan denek hayvanlarında hem de insanlarda yapılmış olan çeşitli çalışmalar ile bu gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Ancak yeşil çay için de çalışmalar, araştırmalar hala devam etmektedir. Gün içerisinde 4 ve 5 kupa çay içildiği takdir de kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinin azaldığı gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra kişilerin kolestrol oranı yeşil çay içmelerinden itibaren % 11 düşük çıkmıştır.

 

İlginizi Çekebilir..  Sağlığımız İçin Doğada Bulunan Şifalı Bitkiler

Yeşil Çay Araştırmaları ve Faydaları2-beyinsi

 

Antioksidan Etkisi

Yine yeşil çay antioksidan etkisinden dolayı da göğüs, kolin, hücreli akciğer kanseri ve prostat kanseri gibi daha birçok kanserlere karşı koruyucu etkiler ortaya çıkardığı tespit edilmiştir. Gün içerisinde 4 ve 5 kupa yeşil çay tüketilmesi halinde tam oranlarda antioksidan madde alımı sağlanmış olacak. Kalp ve damar sistemine pozitif faydalarının yanında yine oldukça ucuz bir antioksidan formülü oluşturacaktır. Teanin formülleri de katılırsa yeşil çay içmenin sağlığımız açısından son derece yararlı olduğunu belirtmek gerekmektedir.

 

Yeşil Çay Araştırmaları ve Faydaları4-beyinsi

 

Yeşil Çayın Hazırlanışı

Kateşinlerin birçok kısmı demlemenin tam olarak ilk 5 dakikası içerisinde poşet içinden suya geçmektedir. Eğer bunun içerisine limon katılırsa suya geçme hızları da yükselmektedir. Bu nedenle kupa içerisine koymuş olduğunuz yeşil çay içerisine sıcak su kattıktan sonra 5 dakika gibi bir süre bekletmelisiniz. 5 – 10 dakika sonra poşeti çayın içerisinden çıkardığınız takdir de oldukça yeterli miktarda antioksidan madde salımını sağlamış olacaksınız. Yani antioksidan alımının tam gereksinimlerini sağlamış olacak ve poşet içerisindeki bütün faydalı maddeleri de tüketmiş olacaksınız.  Bir diğer nokta ise poşet çay yerine demlemeli yapıyorsanız mutlaka kaynamadan ocaktan almalısınız. Kaynamalar sonucunda faydalı maddeler ölebilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.