Beyinsi

Yeni Nesil Çocukları Motive Etmenin Yolları

  • 1.697 kez görüntülendi.
Yeni Nesil Çocukları Motive Etmenin Yolları

Yeni Nesil Çocukları Motive Etmenin Yolları

Çağımızın getirileriyle eskiye nazaran çok daha farklı boyutlarda harmanlanmış yeni jenerasyonumuz, özellikle büyüme aşamasında hayatı anlama ve çevreye ayak uydurma safhasında zorlanıyorlar. Çünkü çevresinde birden fazla dikkat çekici odaklar var ve hangisinin yararlı, doğru ya da hangisinin ihtiyacı dahilinde olmayacağını kestirmek zorlaşıyor. Çoğu çocuk oyunlarla yada okul içindeki aktivitelerle kendi kendini  motive eder .Biz ebeveynlere düşen görev ise onları motivasyonunu artırmak  ve okul hayatında başarılı olmalarını sağlamaktır.Bu yazımızda çocuğunuzun gelişimi, motivasyonu ve dış dünyaya uyum sağlamasını kolaylaştıracak basit tüyolar vereceğiz.

 

1

 

1.Çocuğunuzun hünerlerini tanıyın ve ilgi duyduğu konulara ağırlık vermesini sağlayın. Bu konularla ilgili evde mutlaka kitap bulundurun.Çocuk hem isteyerek bunu okuyacak hemde ilgi alanına dair daha çok şey öğrenecek.Bunun yanı sıra onunla birlikte siz de öğrenmeye çalışın. Onun atacağı adımlarla hangi yollara gideceğini önceden kestirmeniz ve onu ilerde daha iyi anlayabilmeniz açısından bu önemlidir.

 

2

 

2.Farklı aktivitelere katılmasını sağlayın ve dış dünyayla bütünleşmesine yardımcı olun. Mahallede ya da okuldaki arkadaşlarıyla eğlenmesine izin verin. Yeteneklerini açığa çıkarabileceği ortamları kendi kendine yaratmasına imkan sağlayın. Böylelikle kendine olan güveni artacağından motivasyon sorunu yaşamayacaktır.

 

3

 

3.Çocuklarınızın bir konu hakkındaki görüşlerini dikkatle dinleyerek kendisini değerli hissetmesini sağlayın. Siz çok ciddi bir iş ile uğraşırken ya da önemli bir haber izlerken yanınıza gelip “Baba/Anne.. Size birşey söylemeliyim” dediğinde onu dinlemeye çalışın. Yapamıyorsanız bile en azından dinlediğinizi ve anladığınızı düşünsün. Çünkü küçük yaşta çocuklar hayal dünyaları ile birlikte gelen dahiyane fikirleri ilk sizle paylaşırlar. Onları es geçmeyin.

İlginizi Çekebilir..  General Mobile GM8 Nasıl?

 

4

 

4.Herhangi bir konu hakkındaki görüşlerinin doğru yada yanlış olduğunu sebepleriyle birlikte açıklayarak anlatın. Sizden bir şey istediğinde bunun olamayacığını ona açıklayarak anlatın. Kestirip atmayın. “Hayır” ın neden olduğunu anlamaya çalışacaktır. Kafasında ona mantıklı gelen bir sebep bulamadığında daha çok sorgulayacak ve belki de olmayan şeyler üretecektir. Ayrıca yanınızda çocuklarınız varken yaptığınız konuşmalara dikkat edin.Ağzınızdan çıkan herşey daha sonra aleyhinize kullanılabilir :)

 

5

 

5.Çocuklarınıza okulda neler öğrendiğini ve neler yaptığını sorun. Hem öğrendiklerinin tekrarını yapmış olacak hemde olumlu olumsuz okul içindeki davranışlarını kolayca öğreneceksiniz.Bazı içine kapanık çocuklar her şeyi anlatmaz bu nedenle sorularınızın sürekliliğini sağlayarak çocuğunuzu buna alıştırabilir ve zamanla her şeyi anlatmasını sağlayabilirsiniz.

 

6

 

6.Yaptığı herhangi bir işin sonucunda onu takdir edin ve bunu başardığını ve daha iyisini yapabileceklerini söyleyin. Unutmayın, kendine güveni sağlam bir çocuk geleceğe olan adımlarını daha sağlam atar. Onu hep destekleyin. Hata yaptığında ya da başarısız olduğunda nasıl daha iyi ve daha doğru olabileceğini anlatarak ona güven aşılayın.

 

7

 

7.Çocuğunuzla ikili ilişkilerinize zarar verecek cezalandırma ve tehditlerden kaçının.

 

8

 

*Çocuklarınızın yaşamında motivasyonu yüksek,ailesine,arkadaşlarına,çevresine ve ülkesine yararlı bireyler olarak yetişmesi dileğiyle!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.