Beyinsi

Yeni Casper VIA V6 İncelemesi

  • 1.943 kez görüntülendi.
Yeni Casper VIA V6 İncelemesi

Casper VIA V6 İncelemesi

Casper VIA6 modelinin incelemesine öncelikle tasarımdan başlayalım. Casper VIA V6 tasarımı nasıldır? VIA V6 modeli tasarlanırken metalik tasarıma son derece önem vermişler ki bir harika duruyor. Telefon 5 inç değerinde bir ekran kapasitesine sahiptir. En önde bir Casper logosu bulunmaktadır. Saten telefona baktığımızda dikkatimizi çeken unsurlardan ilki bu logodur. Casper logosunun yanında ise yine 5 megapiksel değerinde bir ön kamera vardır. Arka yüzeyde ise plastikten kullanılmış bir çeşit malzeme vardır. Bu malzemeye ise deri teması verilmiştir. Yani uzaktan bakanlar, telefona dokunmayanlar telefonunuzu deriden zannedebilirler. Telefonun arka yüzeyinde ise sadece bir logo durmaktadır. Çeşitli bandroller, farklı logolar ve benzeri unsurlar ile arka taraf sıkıştırılmamış ve gayet net gözükmektedir. Casper VIA V6 donanımları nasıl yerleştirilmiştir? En alt bölgede bir hoparlör ve üst kısımda ise 13 megapiksel değerinde bir kamera vardır. Kameranın yanında ise bir flasş bulunmaktadır. Flaş tonu ise tek tondur. Modelin plastik olan bölgelerine gelirsek yine deri görünümü olan yerin yanı sıra alt ve üst kenarları da plastikten yapılmıştır. Bu plastik bölgelere ise kulaklık ve yine microUSB soketleri yerleştirilmiştir. Sol ve sağ bölge ise metalik bir ürün ile sarılmıştır. Bu sayede telefon oldukça hoş gözükmektedir.

 

Casper VIA V6-incelemesi-beyinsi (2)

 

5 inç Değerinde Gorilla Glass 3’lü Ekran

VIA V6 modelinin 5 inç değerinde ekranı vardır. Ayrıca belirtmek gerekir ki 5.5 inç değerinde VIA V6x isminde bir model de sunulmaktadır. Daha büyük bir ekran arayanlar için VIA V6x idealdir. Casper VIA V6 ve VIA V6x arasındaki farklar nelerdir? Bu iki model arasındaki farklar nelerdir gibi bir soru soracaksanız aralarındaki tek fark sadece boyutlarıdır desek yeridir. VIA V6’nın ekran özelliklerinden devam edecek olursak 720p bir ekrana sahiptir. Kendi segmenti için ise oldukça kaliteli ve son derece uygun bir ekran modeli sunmuştur. IPS panelin kullanılmış olduğu modelde görüntü olarak herhangi bir unsura rastlamış değiliz. Ancak ilerleyen zamanlarda sonuç ne olur bilemeyiz. Ekranda Corning Gorilla Glass 3’ün kullanılmış olması da Casper hayranlarını sevindiren unsurlardan biri oldu. Bu sayede çoğu amiral gemisi modellerde görmüş olduğumuz korumalar V6 modeli içinde kullanılmıştır. Arabirim olarak VIA V6 modelinde özelleştirilmiş bir arabirim tercih edilmiş durumdadır. Arabirim içerisinde sizlere yardım eden yardımcı da modelle beraber sizlere sunulmaktadır. Bu yardımcınız sayesinde birçok uygulamaya oldukça hızlı bir şekilde ulaşabiliyor ve yine bu uygulamaların arasına yeni uygulamaları başarıyla ekleyebilmektesiniz.  Arabirimde dikkat çeken birçok nokta vardır. Bunlardan bir diğeri de akıllı hareketlerdir. Ayarlar kısmından rahatlıkla erişebileceğiniz bu akıllı hareketler menüsünde telefonunuzu çeşitli yöntemler, hareketler, tepkiler ile kontrol edebileceğiniz çeşitli fonksiyonlar bulunmaktadır. Bu fonksiyonlardan bahsetmek gerekirse hiçbir temas kurmadan kamera çekmek, hiçbir temas kurmadan gezinme gibi önemli fonksiyonlar vardır. Casper VIA V6’nın kullanmış olduğu işletim sistemine gelecek olursak Android 4.4 kullanmaktadır. Ancak birçok Casper hayranı bu modelin 5.0 işletim sistemi ile gelmesini tercih etmekte ve bu durumdan dolayı da hayal kırıklığı yaşamışlardır. Ancak hayranlar umutsuz değiller ve en kısa sürede 55.0 güncellemesinin gelmesini bekliyorlar.

İlginizi Çekebilir..  Yeni Nokia 3310 Özellikleri Ve Ayarları

 

Casper VIA V6-incelemesi-beyinsi (7)

 

Casper VIA V6 Performans ve Teknik Bilgiler

Bu modelin teknik detaylarına gelecek olursak Casper VIA V6 donanım özellikleri nelerdir? VIA V6 modelinde Qualcomm Snapdragon 410 işlemci modeli kullanılmış durumdadır. Bu işlemci tam olarak 4 çekirdeğe sahiptir. Bu işlemciyi farklı akıllı telefonlarda (Galaxy A5, Lenovo Vibe Z2) görmüştük. VIA V6 modeli 1.2 Ghz hızında Snapdragon 410 ile gelmekte. Grafik biriminden bahsedecek olursak 400 MHz hızında çalışmakta olan bir Adreno 306 birim ile gelmektedir. Grafik bazında son derece yeterli bir güç sunmaktadır. Ayrıca telefon 2 GB RAM’e sahiptir. Dahili depolama birimine gelecek olursak 16 GB bir alana sahiptir. Ayrıca 64 GB değerinde bir microSD kart desteğini de bizlere sunuyor. Telefonu toparlayacak olursak VIA V6 modelinin oldukça kaliteli, son derece orantılı gerek depolama alanı ile gerek grafik birimi gerekse ekran kalitesi ile oldukça isabetli bir model olduğunu belirtmemizde fayda vardır.

 

Casper VIA V6-incelemesi-beyinsi (6)

 

Kamera Detayları

Kamera olarak sıkça karşılaştığımız 13 MP arka ve 5 MP ön kamera bizlere takdim edilmektedir. Casper VIA V6 kamera özellikleri nelerdir? Arka kamerası ise tam olarak 5 adet lens çeşidinden oluşmaktadır. Diyafram aralığına gelecek olursak F2.2 seviyesinde bir aralık sunulmaktadır. Bu diyafram aralığı sayesinde oldukça kalitesiz koşullarda flaş kullanmadan dahi oldukça kaliteli sonuçların elde edildiği görülmektedir. Ön kamerasında ise 5.0 MP kullanıyor demiştik. Ayrıca ön kamerası içerisinde yüz güzelliği gibi bir uygulamayı takdim etmektedir. Bu uygulama sayesinde eskiye nazaran çok daha kaliteli ve profesyonel çekimler elde edebilmektesiniz.

İlginizi Çekebilir..  Elektronik Kitap (E-Kitap) Okuyucu Seçimi Nasıl Yapılır?

 

Casper VIA V6-incelemesi-beyinsi (1)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.