YAZ SEBZELERİNİN FAYDALARI

Yazın tükettiğimiz sebzelerin faydalarını biliyor muyuz?Sağlığa yararları nelerdir?

YAZ SEBZELERİNİN FAYDALARI


Yazın yetişen ve günlük hayatta en çok tükettiğimiz sebze türleri domates, salatalık, kanak, patlıcan, biber, bamya, taze fasulye gibi sebzelerdir.

Yaz mevsiminde bu kadar çok tükettiğimiz sebzelerin faydaları ise o kadar önemlidir ki.

Başta domates, özellikle mevsiminde tüketilirse inanılmaz faydalı bir sebzedir. A, C vitaminleri ve folik asit bakımından çok zengindir. Tam bir antioksidan kaynağıdır. Diyet yapan kişiler özellikle domates suyu tüketirlerse vücutlarında biriken yağı ve ödemi atarlar. Ayrıca bakterilere karşı birebirdir ve kanser önleyici özelliği vardır.

İkinci sebzemiz ise salatalık. Salatalık tam bir cilt ve sindirim sistemi sebzesidir. B vitamini bakımından çok zengindir. Cildi sıkılaştırır, sindirim sistemini hızlandırır, tokluk hissi vererek zayıflamanıza yardımcı olur.

B1 ,C vitaminleri ve fosfor minareli açısından çok zengin bir sebze olan kabak, diyet yapmakta zorlanan kişilerin menüsünde mutlaka bulunmalıdır. Kişinin acıkma süresini etkilemesiyle bilinen kabak aynı zamanda kansorejen maddelere karşı savunma mekanizması da oluşturur.

Patlıcan sıfır kalorili br sebzedir. İçerdiği nikotin ile insanların sigara içme ihtiyaçlarını törpüler. Diyet yapanlar için sınırsız tüketim izni vardır. Közlenmiş patlıcan en ideal tercihtir.

C, P, K vitaminleri açısından çok zengin bir sebzeye geldi sıra. Biber. Özellikle acı yeşil biberlerde aşırı miktarda C vitamini vardır. Biber tüketen kişilerde kalp krizi riski düşük olur ve grip olma ihtimalleri de azalır.

Bamya, mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak sindirim sistemine  yardımcı olan bir sebzadir. İdrar söktürücü ve kabızlığı önleyici özelliği vardır. A vitamini kaynağı olduğundan gözler ve cilt yenilenmesi için faydalıdır.

Taze fasulye A, B1, B2 ve C vitaminleri açısından zengindir. Böbreklerdeki kum ve taşın dökülmesine, karaciğer yetersizliğine çok iyi gelir. Kandaki şeker miktarının düşürülmesine faydalı olduğu için şeker hastalarına önerilir. Ayrıca bedeni ve zihni yorgunlukları giderir, vücudun kuvvetlenmesini sağlar.

Lif yönünden zengin olan, kalp ve damar hastalıklarında koruyucu, kan şekerini dengeleyici, kötü kolestrolu düşürücü özellikleriyle bezelye yüksek oranda B1 vitamini içerir. Uykuyu düzene sokar, iştah açar ve insanın ruh halini düzenler. Kasların gelişmesine ve yenilenmesine yardım eder. Bunlardan naşka bezelye, kansızlık, kan kanseri, bağırsak kanseri riskini de azaltır.

Son olarak önemli bir hatırlatmada bulunmak istiyoruz. Mevsiminde tüketilen sebzeler, hem daha lezzetli hemde tarım ilacı ve hormonlardan arındırılmış oluyor.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1941 1,277