Beyinsi

Yaygınlaşan Balon Diyetlerin Ölümcül Zararları

  • 1.742 kez görüntülendi.
Yaygınlaşan Balon Diyetlerin Ölümcül Zararları

Balon diyetler ile verilmekte olan yine kiloların hızlı bir şekilde geri dönmelerine ek olarak sağlığınıza verdiği zararlarda gerçekten son derece tehlikelidir. Son günlerde yine medya içerisinde çeşitli kan gruplarına göre diyet türevlerinden göz renklerine kadar diyetler, rakamlar ile isimlendirilip karıştırılan içecek çeşitleri, film sektörü başlığında takdim edilen içecekler ve ünlülerin adı ile sunulan diyetler ile daha birçok balon zayıflama diyetlerine sıkça rastlar bir hal aldık. Sadece göz rengine göre icat edilmedi tabi. Mavi gözlüler süt içmemeli kilo yapar, yeşil gözlüler peynir yemesin, ela gözlüler makarna yemesin gibi söylemleri gündemde görürseniz de şaşırmayın.

Balon Diyetler Metabolizmayı Tehdit Ediyor

Bu gibi diyetler uygulandıkları zaman hızlı bir şekilde kilo verdirmektedir. İsmi ve cinsi ne olura olsun kilo vermeyi sağlamakta olan bu diyetlerin birçoğu düşük kalorilidir. Vücut düşük kalorilere adapte olduğu zaman harcamış olduğu enerjiyi düşürerek tepkisini sunmaktadır. Metabolizma yavaşlar. Bu anlamda bunlar ile birlikte yetersiz vitamin, mineral alımlarına bağlı bir şekilde beslenme yetersizlikleri baş gösterir. Yavaşlamakta olan metabolizmayı da hızlandırmak o kadar da kolay değildir aslında. Bu sebeple de bu gibi diyetleri yapan bireylerin metabolizmaları da eski hallerine dönemez. Vücutlarında olan besin elementleri yetersizliklerini de düzenleyebilmek oldukça zaman alır. Vücut yapıları da normal insanlara göre çok daha yumuşak ve bir o kadar da sarkık olmaktadır.

Balon Diyet Kurbanı Olmamaya Dikkat Edin

İlginizi Çekebilir..  Çinko Mineralinin Önemi

Balon diyetlerin sağlımız üstünde oldukça yüksek oranlarda olumsuz etkileri bulunuyor ve bu gibi diyetler tepeden tırnağa bizi kesinlikle olumsuz etkiler ve en önemlisi kısa dönemde sağlığımıza zarar veriyor olmaları. Vücudumuzda bulunan sistemlere göre de verebilecekleri zararları özetleyelim. Sinir sistemi için çeşitli halüsinasyonlar görme depresyon, unutkanlıklar gerçekleşebiliyor. Solunum sisteminde apne gözükebiliyor ve özellikle de solunum güçlüğü yaşanabilmektedir. Yine sindirim sistemi için yutma güçlükleri, ishal, iştahsızlık, kabızlık, sindirim sistemi ağrıları gözükebilmektedir. Dolaşım sistemi için de düşük tansiyon, dolaşım bozuklukları, postüre hipo-tansiyon ve ani gerçekleşen kalp krizi gerçekleşebilmektedir. Beslenme yetersizlikleri olarak da deride kurumalar ve çatlak çeşitleri, saç dökülmesi, soluk ten, deride pullanma ve anemi gibi hastalıklar gözükebilmektedir.

Balon Diyetler Kolesterol Yükseltiyor

Sağlığımızı bozma fonksiyonlarını yukarıda anlatmış olduğumuz kadar da kalmayabilir. Balon diyetler beraberinde verilmekte olan hızlı kilolar aslına bakılırsa vücudunuzda gerçekleşmekte olan hızlı yıkımlara bağlı olmaktadır. Yine vücudunuzda olan depoların hızlı bir şekilde yıkılması da kan kolesterol ve yine trigserit değerlerini oldukça yüksek oranlara çekebilmektedir ve yine ileri dönemlerde şeker hastaları ve kalp hastaları ile aynı kaderi paylaşabilirsiniz. Uygulayabileceğiniz bazı metotlarda da gerçekten dikkat etmelisiniz. Sadece balon diyet metotları değil de sizlere egzersizler ile beraber uygulamanızı tavsiye ettikleri diyet modelleri de gerçekten bazı durumlarda çeşitli sakıncalar doğurabiliyorlar. Çeşitli problemler yaşamamak adına egzersizlerinize de dikkat etmelisiniz ve her duyduğunuz diyet modelini uygulamamanız gerçekten sizin için daha faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir..  Kahveyle Güzelleşmek
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.