Beyinsi

Yaşanılabilir Bir Dünya İçin Neler Yapılmalı

  • 2.645 kez görüntülendi.
Yaşanılabilir Bir Dünya İçin Neler Yapılmalı

Yaşanılabilir Bir Dünya İçin Neler Yapılmalı

Bir insan dünyayı tek başına kurtaramaz(dünyayı kurtaran adam ve oğlu hariç) fakat tek başına katkısı olabilir.Neredeyse imkansızdır ama bir iken on,on iken bin,bin iken milyon olarak yaşanılabilir daha güzel bir dünya için çaba sarfedebiliriz. Sevgi,barış ve refah dolu bir dünya için birey olarak bilinçlenmeli ve bunu çevremize yaymalıyız.Bırak dünyayı önce ülkemizi kurtaralım diyenleri duyar gibiyim.Haklılarda.Ülkesine hizmet eden ve bunun karşılığını alan bireyler aynı zamanda dünya içinde hizmet etmiş olacaktır.Savaş,açlık,sömürü dünya var oldukça kendini gösterecektir.Daha büyük uğraşlara gücümüz elbette yetmez ama kendi adına elinden geleni yapmakta bizim görevimiz olmalıdır.

 

CWP_Hunger_Southie_550x352

 

Açlığı önlemek. Dünyada açlık çeken milyonlarca insan vardır.1990 yılında 822 milyon insan açlık çekmekte iken bu 2008 yılında 963 milyona ulaşmıştır.Günümüzde ise 1 milyar insan açlıkla mücadele etmektedir.İlim alimlerinin dediği gibi ‘her birey malının bir kısmını verse dünya üzerinde aç insan kalmayacak’ .Her yıl yaklaşık 9 milyon insan açlıktan ölmekte bunların çoğunu çocuklar oluşturmaktadır.Her 3 saniyede bir insan ölüyor,her yedi kişiden biri açlıkla boğuşuyor peki birey olarak biz ne yapıyoruz? Her insan yaşadığı ülke adına elinden gelen gayreti gösterse dünya yaşanılabilir bir hal alır.Hem ülke refahı hemde dünya refahı yükselir.

 

causes_inside_large

 

Küresel ısınmayı azaltmak.Bütün ülkelerin gayretiyle küresel ısınmayı azaltmak mümkündür.Başlıca yapılabilecekler ; kendi vasıtası yerine toplu taşıma araçlarını kullanmak, evleri izole ettirerek enerji tasarrufuna gitmek, yeşil enerjiyi tercih etmek(rüzgar,su,güneş),karbon ve sera gazını azaltmaktır.Birey bilinçlendirilmelidir.Kişisel olarak çabaladığımızda bilgiye ulaşmak günümüz teknolojisiyle  daha hızlı daha kolaydır buna rağmen devletler haklarını bilinçlendirmek zorundadır.

İlginizi Çekebilir..  Ankara İftar Çadırları Nerede?

 

Brautiful-Flying-Pigeon-International-Day-Of-Peace-2015

 

Barışı sağlamak. Barış,mutlu bir dünya için vazgeçilmez koşuldur. Biz bunu inşa etmekle yükümlüyüz aynı zamanda küresel silahsızlanma da önemlidir.Devletlerin silahlanma yarışı oldukça barıştan bahsetmek mümkün olmayacaktır. Büyük milletler bütün insanların iyiliği için birlikte çalışmak zorundadır. Her ülke önce kendi içindeki sorunları çözmelidir.

 

HAPPY

 

İçsel mutluluğu geliştirmek. Sadece mutlu insanlar mutlu bir dünya inşa edebilir. Sadece olumlu düşünen insanlar bu yolda sonuna kadar gidebilir.Herşeyden umudu kesmek ve olacakları beklemek ancak umutsuz ve mutsuz insanların işidir.Güçlü insanlar zorluklarla mücadele eder.Birey olarak güçlü olabilirsek ne mutlu bizlere.

 

Support-Raising-no-text

 

Destek. Açlığı önlemek,küresel ısınmayı azaltmak, barışı sağlamak,silahsızlanmaya gitmek adına tek amacı dünyayı daha da yaşanılabilir hale getirmek için çalışan guruplara destek olunmalıdır.Hem maddi(bağış) hem manevi olarak yanlarında bulunmak her bireyin görevi olmalıdır.

*çocuklarımıza daha güzel bir ülke ve dünya bırakmak ümidiyle!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.