Beyinsi

Yaşam Üzerine İbretlik Bir Makale

  • 1.352 kez görüntülendi.
Yaşam Üzerine İbretlik Bir Makale

Yaşam Üzerine İbretlik Bir Makale

Yaşam, kimi zaman eğlenceli kimi zaman stresli kimi zamanda zordur. Fakat her yaşam kaçınılmaz sonla tanışacaktır.

Ana temamızı söyledikten sonra gelelim kısa açıklamalarına. İnsan hayatı o kadar çok olaylarla doludur ki her yaşam bir roman niteliğindedir. Şanslı olanlar akıcı bir romana benzer. Çabuk okunur, eğlencelidir, akıcılığı vardır. Şansız olanlar ise ağır gelir, strese sokar, gereksiz acılar yükler. Fakat unutulmaması gereken şey bunların ortak noktasının “Roman” olmasıdır. Şans dedik ama elbette bunlar kader meselesidir inananlar için.

Nedir şanslı şansız meselesi? ya da kaderi güzel, kadersiz meselesi? Yaşam boyunca karşılaşılan olayları ele aldığımızda her birimizin anlatacağı bir çok hikaye vardır(Bir bütün olarak romandır dedik). İbret alınması gereken olaylardan birkaçını paylaşalım (sizinde anlatacağınız ibretlik hikayeleriniz vardır şüphesiz).

“Bir gün sürekli hasta olduğundan şikayetçi olan biri (Ahmet diyelim) artık dayanamaz hale geldiğini ve tüm yakınlarına kendisine yardımcı olmalarını söyler. Yakınları toplanır ve ne olduğunu anlatmasını isterler. Ahmet şöyle der: Her yerim ağrıyor kıpırdayamıyorum ayağa kalkacak mecalimde kalmadı bana hem maddi hem manevi yardımcı olmanızı istiyorum. Yakınları Ahmet’e yardımcı olmaya karar verirler. Her gün hizmet edilir, ihtiyacı giderilir. Ahmet bu durumdan memnundur. Bir gün Ahmet’in yaşadığı eve birileri gelir ve bu evin altında hazine olduğunu söylerler. Hastalıktan şikayetçi olan Ahmet bunları duyunca adeta bütün hastalıklarından arınır ve evi boşaltıp yıktırmayı düşünür. Var gücüyle çalışır. Bunu gören yakınları gözlerine inanamaz ve kandırıldıklarını düşünürler. Ahmet evi yıktırır ve kazdırır fakat hiçbir şey bulamaz. Evi gitmiştir ve yakınları ona yüz çevirmişlerdir. Ahmet yalnız kalmıştır ve yaptıklarının bedelini ödemiştir.”

İlginizi Çekebilir..  Taşınabilir Bellek Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sabır ve şükür olmadan yaşamak zordur. Her ne kadar şanslı olduğumuzu düşünsekte bir gün şanssızlık kapımıza gelecektir. İniş çıkışlar olacaktır. En önemli konu elimizde var olanla yetinmek, eşten dosttan uzaklaşmamak, bir gün düşünce elini uzatacak birilerinin olduğunu bilmek ve daima şanslı olduğumuzu hissetmektir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.